Рішення судді на користь екс-президента США зробить розслідування Мін’юсту прозорішим
Федеральний суддя штату Флорида Ейлін Кеннон у понеділок ухвалила рішення про призначення спецінспектора у справі про вилучення під час обшуку у Дональда Трампа урядових документів, які, за версією прокурорів, він утримував незаконно.
Якщо Мін’юсту не вдасться скасувати це рішення, розслідування, яке проводить відомство щодо екс-президента США, може на місяці зануритися у перевірки. З іншого боку, воно буде прозорішим, вважають ті, хто це рішення підтримує.
«Цим суд постановляє призначити спеціального інспектора для огляду заарештованого майна, особистих речей і документів, які потенційно можуть бути кваліфіковані як матеріали, що підпадають під виконавчий привілей / адвокатську таємницю», – йдеться в ухвалі суду штату Флорида.
Суддя Ейлін Кеннон ухвалила рішення насамперед на підставі аргументації, поданої адвокатами Дональда Трампа. Вони, зокрема, казали: іміджу екс-президента у разі публікації чи витоку документів, які підпадають під ці ознаки, може бути завдано істотних збитків. Суддя Кеннон зазначила: судячи з інформації від групи юристів Міністерства юстиції, якій вже доручено відсівати такі матеріали, серед вилучених паперів були «документи медичного змісту, кореспонденція, пов’язана із сплатою податків та бухгалтерська інформація». Ейлін Кеннон також вказала на ризик витоку цих документів у ЗМІ.
Також суддя відкинула аргументи Мін’юсту про те, що привілей виконавчої влади, у тому числі передбачає збереження в секреті президентського листування, закінчився з терміном президентства Дональда Трампа і, таким чином, на нього нібито не поширюється.
«Уряд стверджує, що привілеї виконавчої влади не відіграють тут жодної ролі, тому що позивач — колишній голова виконавчої влади — повністю позбавлений можливості відстоювати право привілею виконавчої влади проти нинішньої виконавчої влади… На думку суду, ця позиція, можливо, неправильно трактує закон», – зазначила вона.
Читайте також: Трамп закликав скасувати результати виборів-2020 через дії ФБР
У світлі цього суд також «наказує уряду тимчасово призупинити розгляд та використання вилучених матеріалів для слідчих дій до завершення вивчення їх спецінспектором або до наступної судової ухвали».
Однак це не означає, що розвідка США не матиме доступу до цих паперів, що випливає з рішення. Воно «не перешкоджатиме класифікаційному огляду та/або оцінці розвідувальних даних управлінням директора національної розвідки», – йдеться у документі.
Директор національної розвідки Евріл Хейнс надіслала наприкінці минулого місяця листа главам профільних комітетів у Конгресі, де розповіла, що її відомство проводить «оцінку потенційного ризику для національної безпеки, який міг виникнути» у зв’язку з ймовірним неналежним зберіганням Дональдом Трампом документів. Вона також пояснила, що її офіс працює разом із Мін’юстом над класифікацією документів, вилучених із резиденції екс-президента.
Раніше із запитом про призначення спецінспектора до суду звернулися представники Дональда Трампа, наполягаючи на тому, що його права в рамках Четвертої поправки Конституції, яка забороняє необґрунтовані затримання та обшуки, було порушено. За підсумками вивчення запиту, суддя повідомила про те, що «схиляється» до того, щоб призначити незалежну третю сторону для розгляду вилучених документів. Однак після розгляду запізнілих заперечень Мін’юсту США, який висловлював побоювання, що поява третьої сторони може завдати шкоди перебігу розслідування, вона заявила, що переносить винесення рішення на невизначений термін. Проте, зрештою, суддя залишилася при своїй думці. Свої аргументи вона виклала у 24-сторінковому документі.
Суддя Кеннон, яка, до речі, була призначена Дональдом Трампом і затверджена Сенатом через тиждень після його поразки на виборах 2020 року, доручила Міністерству юстиції та адвокатам екс-президента у термін до 9 вересня направити пропозиції щодо кандидатів на роль спеціального інспектора, виклавши всі за» та «проти» їх призначення.
Дональд Трамп практично відразу відреагував на ухвалу суду у своїй соціальній мережі Truth.
“Пам’ятайте, що для боротьби потрібна мужність і воля, щоб протистояти тотально корумпованому міністерству “справедливості” та ФБР”, – заявив екс-президент.
Мін’юст теж відреагував, але стриманіше. «Сполучені Штати вивчають висновок і розглянуть відповідні наступні кроки в рамках судового розгляду, що триває», — цитує представника Міністерства юстиції Ентоні Колі агенство Reuters.
Поки що незрозуміло, чи оскаржуватиме Міністерство юстиції рішення судді. За зауваженням агентства, в інших юридичних документах у цій справі відомство вже заявляло, що федеральний суд Південного округу Флориди не має юрисдикції для розгляду претензій Дональда Трампа.
Інше питання, яке залишається відкритим, скільки потрібно часу для закінчення спецінспектором такого огляду. За зауваженням Politico, цілком імовірно, що цей процес може затримати на місяці розслідування американського уряду.
Рішення судді, як і варто було очікувати, вкотре розділило американське суспільство. Колишній генеральний соліситор при президентові Бараку Обамі (відповідав за нагляд за веденням позовів у всіх апеляційних судах на користь уряду США), а нині професор з питань права в галузі нацбезпеки в Джорджтаунському університеті Ніл Катял у своєму Twitter обрушився з критикою на рішення судді. Аргументи пані Кеннон він назвав «поганими», а докази, що Дональд Трамп зазнає іміджевих втрат і тому йому потрібен спецінспектор — «божевіллям». «Будь-який злочин завдає шкоди репутації. У нас тепер будуть спеціальні майстри з кожного кримінального розслідування? — дивується він.
Конгресмен від Техасу і адмірал у відставці Ронні Джексон, навпаки, критикує Мін’юст, вітаючи те, що відомство «не вдалося перешкодити призначенню незалежного спеціального інспектора для вивчення документів». Законодавець запитує: «Чому Міністерство юстиції так старанно намагалося зупинити це? Вони намагаються щось приховати?.. Ми заслуговуємо на прозорість».