8 липня 2016 року відбулася робоча зустріч депутатів Верховної Ради України та оцінювальної місії Європейського парламенту, присвячена питанню депутатської етики. На думку Парламентської Асамблеї ОБСЄ, всім країнам-учасницям організації варто ввести єдині міжнародні стандарти моральності для народних обранців та працівників секретаріату.
“Потрібно говорити не лише про зміну правил, а й про зміну цінностей, зміну культури. Нові люди після Революції гідності приносять нові цінності, змінюють поведінку та культурні стандарти. Відносно легко змінити правила, але досить важко змінити культуру й поведінку. Правила служать лише інструментом, який допомагає це зробити “, – зазначив глава місії Європейського парламенту Пет Кокс, коментуючи можливі шляхи підвищення депутатської моралі.
На його думку, під час роботи над створенням етичного кодексу для депутатів важливо пам’ятати також про можливі конфлікти інтересів, і необхідно розробити механізми відповідальності за порушення ними моральних норм.
На думку глави парламенту Андрія Парубія, депутатська етика не повинна обмежуватися стінами ВР. “Визначення та регулювання парламентської етики охоплює набагато ширше коло питань, серед яких і конфлікт інтересів, і прихований лобізм, і прозорість депутатських пільг і виплат, і декларування власного майна, і т.д.”, – заявив спікер Верховної Ради, висловивши переконання, що восьме скликання – найбільш демократичне за всю історію існування України.
Своє бачення депутатської етики озвучили й самі депутати. Сергій Лещенко запропонував міряти моральність депутатів рівнем політичної корупції та додав, що якщо в Німеччині вся передвиборна кампанія обходиться в сто мільйонів доларів, то в Україні таку суму використовує одна політична партія. Ще один шлях до підвищення депутатської етики, на думку Лещенка, – підвищення зарплати для парламентарів.
Мабуть, перший крок з ліквідації корупції в стінах Верховної Ради депутати вже зробили. 8 липня Комітет із запобігання та протидії корупції запропонував парламенту прийняти за основу та в цілому законопроект №4706, який зобов’язує партії подавати електронні звіти про майно, доходи, витрати й обов’язки фінансового характеру своїх депутатів.
Крім цього, депутат Єгор Соболєв запропонував оголошувати прізвища депутатів-прогульників, а також парламентарів, які найбільш і найменш активно голосують з трибуни Верховної Ради. На думку Світлани Войцеховської, депутатська етика повинна містити в собі в першу чергу гендерну рівність, а представник Президента України у ВР Артур Герасимов упевнений, що в основі депутатської моральності лежить чесність діалогу. Депутат Оксана Продан наполягає, що апарат ВР в майбутньому не повинен впливати на тексти законопроектів, а Антон Геращенко вважає, що етика в сучасній Україні знаходиться на рівні 19 століття.
“Депутати не дуже добре знають закони та Конституцію, тому слід провести тестування на знання законів”, – зазначив Антон Геращенко.
Нагадаємо, в травні Bublbe.com писав про заяву Андрія Парубія щодо наміру друкувати прізвища депутатів-прогульників у газеті “Голос України”.