І в молодості, і в старості організму необхідні різні види тренувань. Кардіо, або аеробні навантаження, сприяють підвищенню серцевого ритму, витривалості, спалюванню калорій. Силові тренування допомагають підтримувати м’язи в «бойовій готовності» (робота на городі або в саду – теж рахується). Вправи на гнучкість і рівновагу допоможуть тілу залишатися рухомим, зберігати свободу рухів, уникати падінь і травм.
У міру старіння людина втрачає м’язову масу, але фізичні вправи допоможуть відновити її. Слід зазначити, що навіть у стані спокою м’язи спалюють більше калорій, ніж жир, що може компенсувати уповільнення обміну речовин. Фізична активність допомагає уповільнити (а іноді і запобігти) розвиток деяких захворювань (серцево-судинної системи, цукрового діабету, хвороби Альцгеймера, артриту і остеоартрозу), довше зберігати гостроту розуму і не впадати в нудьгу.
Слід визнати – тіло в 50 або 60 років вже зовсім не те, що в 20 років. Ви вже не зможете робити деякі речі, які робили в молодості. Але цього і не потрібно. Фізична активність – це ключ до високої якості життя і збереження самостійності з роками. Що можна робити, щоб зберегти здоров’я і не заподіяти собі шкоду?
Слід вибирати те, що до душі. А лікуючий лікар або фізіотерапевт можуть порадити певні види вправ або занять, враховуючи стан здоров’я пацієнта.
Дуже простий, але ефективний вид активності – це прогулянки пішки. Ходьба сприяє зміцненню м’язів, підвищенню витривалості.
Вибираючи більш активний вид тренування – біг, слід пам’ятати про підбір правильного взуття. Не варто також забувати робити перерви, час від часу переходячи на ходьбу, щоб не нашкодити суглобам.
Також хороший варіант – танці. Заняття танцями не тільки сприяють зміцненню м’язів і підвищенню витривалості, а й покращують відчуття балансу і рівноваги. За допомогою танців можна спалювати досить велика кількість калорій. Крім того, танцюючи, можна отримувати дійсно багато задоволення.
При жорстких або хворих суглобах може бути корисна їзда на велосипеді, адже ногам не потрібно утримувати масу тіла. Такий вид активності допомагає прискорити циркуляцію крові, наростити м’язи ніг і стегон. Абдомінальні м’язи використовуються для збереження балансу, а м’язи рук і плечей – для контролю напрямку. Оскільки тіло долає опір, кістки також зміцнюються. Сьогодні можна підібрати велосипед відповідного дизайну з рамою і сідлом, які допоможуть забезпечити безпечну і легку їзду.
Плавання дозволяє тренуватися навіть довше, ніж на суші. Це заняття не дає навантаження на суглоби, при цьому вода надає достатній опір для нарощування м’язів і зміцнення кісток. Плавання дозволяє спалювати калорії і корисно для серця не менше, ніж біг, але при цьому тіло не перегрівається. Плавання також корисно при астмі і фибромиалгии.
Йога допомагає розтягувати і зміцнювати м’язи, сухожилля і зв’язки. При виконанні поз необхідно стежити за диханням – свого роду медитація. Заняття йогою можуть допомогти зняти тривогу, впоратися з депресією, знизити серцевий ритм і артеріальний тиск.
Також можна розглянути такі види активності, як гра в гольф, теніс/сквош/бадмінтон, китайська гімнастика (тайцзи).
Краще рівномірно розподілити дні фізичної активності протягом тижня, наприклад 3 рази на тиждень.