Чи потрібен українцям «поштовий банк»?

20 Липня 2017, 23:34

Керівництво «Укрпошти» активно лобіює в парламенті прийняття законопроекту №6601. Якщо народні обранці цієї осені підуть назустріч монополісту, держкомпанія отримає можливість відкривати поштові рахунки для зарахування пенсій, заробітних плат, допомог, переказів, оплати комунальних послуг, за винятком можливості кредитування фізичних і юридичних осіб.

Фактично на ринку фінансових послуг країни з’явиться ще один величезний державний банк, але, що цікаво, без повноцінної ліцензії. І це при тому, що держава вже сьогодні контролює 56% банківського сектору.

Експерти ринку наголошують, що, після гучної націоналізації «Приватбанку», у планах Міністерства фінансів записано скорочення присутності держави на ринку фінпослуг. То ж поява «поштового банку» виглядатиме не зовсім логічно.

«Від цього залежить якість життя більш ніж 35% населення України», – аргументує в.о. генерального директора «Укрпошти» Ігор Смілянський.

Втім, у експертному середовищі переконані, що не все так однозначно.

Зокрема, у назві законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг у галузі поштового зв’язку» йдеться про галузь в цілому. Однак в тексті звучить формулювання «національний оператор поштового зв’язку». Під це визначення підпадає тільки державна «Укрпошта».

Серед головних аргументів та переваг «Укрпошти»: широке покриття — більш ніж 11,5 тис. відділень та глибина присутності — 80% мережі знаходиться в селах, де мешкає менше 2 тис. чоловік. Але ж і по факту 6,8 тис. відділень є збитковими й балансують на межі закриття.

Та й не завжди «Укрпошта» вкладається в нормативи доставки кореспонденції в сільську місцевість й, по суті, не виконує обов’язки «звичайної» поштової послуги. Що вже говорити про фінансові сервіси банківського рівня? Хоча українці вже переживали часи примусового відкриття рахунків в потрібному банку. Це стосується і сільських мешканців, і жителів міст.

Керівництво «Укрпошти» заявляє, що поштові рахунки – це світова практика й наводить приклад пошти Італії, де фінансові послуги складають 80% доходу.

Проте часто в українських реаліях передовий досвід цивілізованих країн перетворюється в схеми. Не виключенням може виявитися і законопроект №6601, прийняття якого дозволить «Укрпошті» отримати безкоштовне кредитування капітальних інвестицій з державного бюджету. А цей перелік чималенький: купівля автомобілів, поштової техніки, офісної техніки, сумок для листонош і т.д.

В останні роки витрачаються шалені кошти на рефінансування державних банків і націоналізацію проблемних системних банків. У випадку створення «поштового банку», який буде надавати фінансові послуги, існує ризик того, що українці заплатять двічі: спочатку за створення такого банку, а потім за компенсацію втрат вкладникам чергової державної фінустанови. Тобто, імовірна ситуація, що «Укрпошта» в особі її керівництва освоїть кошти власників рахунків, а розраховуватися потім доведеться державі.

Природно, що банкіри теж не в захваті від можливої появи на ринку конкурента, який намагатиметься «проковтнути» усіх сільських жителів й відкусити частину міського населення. В якості компромісу «Укрпошті» пропонується стати агентом банків, щоб з мінімальними витратами для бюджету держави дати сільським жителям доступ до фінпослуг.

Але кого це хвилює? Гроші ж належать народу. А він, як відомо, вміє терпіти.

Джерело:

Вести-UA

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!