Однією з найбільших проблем жителів великих міст є паркування. Крім того, важливо не тільки знайти місце, а й знати, чи дозволено там паркуватися.
Чи можна паркувати транспорт на тротуарі?
Загалом паркуватися на тротуарах заборонено, але є винятки.
Паркування дозволяється за наявності на тротуарі певної розмітки, номерних знаків або відповідних дорожніх знаків. Ці місця вважаються придатними для паркування.
В таких місцях дозволяється паркувати на тротуарі легкові автомобілі і мотоцикли. Однак вони повинні стояти таким чином, щоб прохід для пішоходів складав не менше двох метрів.
Читайте також: Коли штраф за порушення ПДР є незаконним
Паркування заборонене правилами дорожнього руху:
- у місцях, де стоянка заборонена;
- на тротуарі – існують винятки;
- менше 50 м від залізничного переїзду;
- населені місця за межами небезпечних поворотів і ділянок профілю дороги з видимістю хоча б в одному напрямку руху або видимістю менше 100 м;
- якщо транспортний засіб заважає руху інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів;
- менше п’яти метрів від сміттєвого контейнеру;
- на траві (в зеленій зоні).
Біля тротуарів або інших місць із пішохідним рухом ставити транспортні засоби під кутом дозволяється лише передньою частиною, а на підйомах — тільки задньою частиною. Або – таким чином, як зазначено на табличках 7.6.2. – 7.6.5.
Що таке тротуар
В цьому контексті важливо знати, що таке тротуар, і розуміти, чим він відрізняється від інших частин дороги. Тобто розуміти відмінність між поняттями узбіччя, тротуар та пішохідна доріжка. Узбіччя – це ділянка дорожнього полотна, який знаходиться на одному з основною дорогою рівні і ніяк не відокремлене від неї – ні бордюром, ні трав’яним газоном. Воно може бути позначене лише відповідною дорожньою розміткою. На узбіччі ви цілком законно можете поставити свій автомобіль, і ніхто не має права вас оштрафувати (якщо, звичайно, не спостерігається інших порушень).
Під пішохідною доріжкою слід розуміти місце, відведене для руху людей (пішоходів) і велосипедистів. Вона повинна в обов’язковому порядку виділятися за допомогою дорожнього знаку “Пішохідна доріжка“. Також ця ділянка, точніше, її межа з автомобільною дорогою, може бути позначена розміткою. Стоянка на пішохідній доріжці автомобілям не заборонена. А от якщо ви спробуєте рухатися по ній на своєму авто, “схлопочете” законний штраф. Часом поліціанти, що здійснюють контроль за виконанням ПДР, і самі не в курсі щодо відмінності між даними поняттями. У цьому випадку грамотний водій, оперуючи потрібними термінами (знаючи, що таке тротуар і які його ознаки), може компетентно довести свою точку зору – якщо володіє потрібною інформацією.
Тротуар — це елемент вулиці, призначений для руху пішоходів, який прилягає до проїзної частини або відокремлений від неї газоном. Може розташовуватися нижче, вище, так і на одному рівні з дорогою.
Отже, під тротуаром розуміється місце, призначене виключно для руху пішоходів. Ця зона відокремлюється від дороги або бордюром, або зеленим газоном (або і тим, і іншим). При цьому забороняється як їзда по тротуару, так і паркінг на ньому будь-якого транспортного засобу. Штраф за порушення цієї заборони буде цілком законним.
Рух по тротуару є порушенням п.11.13 ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність у ч.1 ст.122 КпАП. В той же час, рух автомобіля тротуаром, пов’язаний із заїздом/виїздом на місце стоянки, не може містити складу порушення пункту 11.13 ПДР – такий висновок зробив Верховний Суд в постанові №524/9162/16-а.
Які штрафи за неправильну парковку?
З 27 вересня 2018 року згідно з ст. 122.1 КпАП України штраф за порушення правил парковки, в тому числі стоянки і зупинки в недозволеному місці становить 255 грн на перший раз і 680 грн в разі повторення порушення протягом року.
Читайте також: Знати всім: нові штрафи за порушення правил дорожнього руху
Але це ще не все. Якщо неправильно запаркований автомобіль заважає руху інших машин або пішоходів, то його водія (у випадку фото-відеофіксації – власника) покарають суворіше: 510 грн.
Важливо знати, що автомобіль можуть евакуювати, якщо він заважає руху інших транспортних засобів чи пішоходів.