Вже до кінця весни у Вінниці може зникнути Військово-історичний музей Повітряних сил ЗСУ, який протягом десяти років був візитівкою міста.
Причиною стала директива Міноборони, де йдеться про скорочення 4 тисяч працівників та повну ліквідацію філій Національного військово-історичного музею України. Без роботи можуть залишитись семеро працівників вінницького музею, а всі експонати перевезуть до Первомайська Миколаївської області. Тим часом місцеві ветеранські організації написали звернення до міністра МОУ Степана Полторака з проханням зберегти музей Повітряних сил, адже самі працівники цього не можуть зробити через те, що вже два роки є філією Національного військово-історичного музею. Наш кореспондент заздалегідь домовився за екскурсію музеєм, проте з незрозумілих причин нас не пустили. Із працівниками спілкувалися на вулиці.
– Про рішення Міноборони ми дізнались з Інтернету, хоча офіційного документу ще не було. Якщо музей закриють, Україна втратить одну зі своїх «родзинок». Таких унікальних експонатів більше ніде нема, — кажуть працівники. — Площа майданчика «музею просто неба» займає 17269 кв. м й нараховує понад 1200 експонатів. Тільки у нас є винищувач четвертого покоління серійної конфігурації Су-27, літаки Як-11 та МіГ-25, що занесений до Книги рекордів Гіннеса як найшвидший у світі бойовий літак. Представлена ракетна стратегічна та космічна техніка, серед якої установка мобільного ґрунтового ракетного комплексу РСД-10 «Піонер» (таких у світі лише 4). На території музею встановлено меморіальний знак «Вони не повернулися з польоту» на честь авіаторів, які загинули в АТО чи при виконанні службових обов’язків. У 2014 році на базі музею відкрито алею Героїв-уродженців міста.
За словами працівників Військово-історичного музею, перевезення експонатів з Вінниці до Первомайська обійдеться державі у кілька мільйонів гривень.
– Для демонтажу та транспортування літаків Су чи МіГ доведеться залучати заводських фахівців із спеціальними інструментами. А це великі затрати! Ймовірно, що однією з причин закриття музею є проблема з фінансуванням. Через те, що у країні війна, а потрапити на територію нашого музею досить складно, за рік ми заробили на квитках лише 40 тисяч гривень. На зарплату щомісяця йде 30-35 тисяч. Втім, справа не у грошах, а в тому, що знищувати військовий музей тоді, коли у країні війна, аморально. Просимо міністра Степана Полторака допомогти нам та повернути наш музей до складу Командування Повітряних сил ЗСУ зі всіма фондами та чисельністю працівників.
У ході розслідування кореспондент з’ясував, що, коли з’явився документ з пропозиціями розформувати чотири філії Національного музею, директор Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міноборони Валентин Федічев перебував у відпустці. Хоча його підпис у документі є. Ті, хто готував розпорядження, прекрасно розуміли, що це викличе неабиякий резонанс у країні. Створюється враження, що Валентина Федічева, який минулого року виводив військових з Дебальцевого, вирішили підставити.
Адже через кілька днів, після того, як у ситуацію втрутились журналісти, Міноборони повідомило, що музей у Вінниці не ліквідовуватимуть.
У зв’язку з проведенням у ЗСУ організаційно-штатних заходів Військово-історичний музей Повітряних сил у Вінниці перепідпорядкують командуванню Повітряних сил Збройних сил України. При цьому музей військової авіації у місті над Бугом функціонуватиме і надалі.
Втім, самі працівники та ве теранські організації не надто вірять обіцянкам Міноборони, хоча сподіваються, що ті свого слова дотримають.
Віталіна Володимирова, 33-й канал