Чому Україна експортує меду більше, ніж виробляє

29 Березня 2019, 19:17

В Україні працює понад 400 тис. бджолярів, які виробляють на приватних пасіках близько 70-90 тис. тонн меду щорічно. Дрібні приватні пасіки виробляють 97-98% від загального виробництва меду в країні.

Точна цифра обсягів виробництва невідома, оскільки реєстру бджолярів не існує. Самі пасічники нечасто реєструють свою діяльність, а мед збувають на ринках або продають скупникам. Через це майже все виробництво знаходиться в тіні.

Кількість пасічників також приблизне. Останній точний перепис проводився в 1992 році. Тоді їх налічувалося 320 тисяч. З того часу з’явилися як промислові бджолярі, так і нові пасіки. Але скільки їх – ніхто не знає.

Щоб офіційно бути пасічником, потрібно: запросити на пасіку ветеринарну перевірку, отримати санітарний паспорт пасіки та зареєструвати пасіку за місцем проживання фізособи або за місцем знаходження юридичної особи в місцевій адміністрації.

Сьогодні зареєстрованих пасічників близько 25%, а паспорт пасіки має не більше 50% пасічників. Пасічники не хочуть ставати на облік, тому що бачать в цьому спробу держави обкласти їх податками. Проте вони позбавляються статусу офіційного виробника якісної продукції.

Експортують мед промислові компанії. Більшість з них не виробляють його самі, а купують у пасічників. Через це офіційна статистика невелика, що викликає недовіру на міжнародних ринках.

Коли приходять міжнародні партнери і дивляться на офіційну статистику, то виходить, що меду експортовано більше, ніж вироблено. Звідси чутки, що Україна закуповує і перепродує китайський мед. Насправді, така картина склалася через відсутність реєстру пасічників.

Читайте також:  Майже 70 тисяч тонн меду експортувала Україна у 2017 році і потрапила у трійку експортерів світу

Україна у 2018 році втратила статус третього у світі експортера меду, вивіз якого з країни в минулому році зменшився більш, ніж на чверть. У 2018 році з України було експортовано 49,4 тис. тонн меду на суму $ 98 млн. У 2017 було експортовано 67,7 тис. тонн на $ 133,6 млн. Експорт зменшився на $ 35,6 млн.

Експорт впав через підвищення ціни на український мед. Як не дивно, через високу конкуренцію на міжнародному ринку виробники піднімали ціни, а не опускали. Якщо в 2017 році мед реалізовувався в середньому по $ 1,8 за 1 кг, то в 2018 – $ 2,11 за 1 кг.

Найбільшими покупцями українського меду стали: країни ЄС, США, Туреччина, Ізраїль, Японія, Лівія, Швейцарія, Норвегія і Марокко.

Квота на безмитну поставку українського меду в ЄС в 2018 році становила 7,9 тис. тонн і була вибрана за перші 11 днів січня.

В ЄС було експортовано 38,5 тис. тонн на $ 78,3 млн. У США – 7 тис. тонн на $ 12,7 млн. У Туреччину – 2,6 тис. тонн на $ 4,2 млн.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!