АТ “Укртрансгаз” у зв’язку з заборгованістю перед постачальниками паливного газу, що за березень-квітень становить 4,1 мільярди гривень, не може вчасно розраховуватися за контрактами закупівель газу для власних виробничо-технологічних потреб.
Про це повідомляє Спілка власників житла України.
“Заборгованість Укртрансгазу за березень-квітень перед постачальниками паливного газу складає 4,1 млрд грн. Як наслідок, деякі постачальники відмовляються надалі передавати визначені чинними контрактами обсяги газу. Залишкових об’ємів газу на ВТВ, які були закуплені за попередніми договорами, достатньо для забезпечення роботи ГТС лише до 24 червня”, — зазначили у компанії.
Також зазначається, що Оператор ГТС звернувся до Державної служби надзвичайних ситуацій України та веде переговори з НКРЕКП щодо негайного виправлення ситуації.
Компанія ініціювала перемовини з кредиторами, включно з НАК «Нафтогаз України», щодо реструктуризації заборгованості. Про ситуацію проінформовано Раду національної безпеки і оборони України.
Як зазначено у новині, у першу чергу, фінансову ситуацію “Укртрансгазу” з кожним місяцем погіршують економічно необґрунтовані тимчасові тарифи для Оператора ГТС, які були прийняті НКРЕКП наприкінці 2018 року. Вони, зокрема, дозволяють своєчасно розраховуватися за закупівлю газу на ВТВ в обсязі не більше 60% від необхідного річного рівня.
По-друге, досі не врегульована проблема несанкціонованого відбору газу з ГТС призвела до накопичення учасниками ринку в 2016-2019 роках понад 35 млрд грн боргу перед “Укртрансгазом”. Йдеться про послуги балансування, із яких 91% становить заборгованість облгазів, пояснили в компанії.
“Після переходу газового ринку України на добове балансування з 1 березня 2019 року ситуація суттєво не змінилась: оператори ГРМ продовжують незаконно відбирати газ з ГТС, у тому числі для власних виробничо-технологічних витрат, і не розраховуються”, — резюмували в “Укртрансгазі”.
Нещодавно Спілка власників житла України повідомляла, що Конституційний суд України визнав неконституційними низку положень Закону “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”.