Кабінет міністрів України схвалив та передав до парламенту проект державного бюджету на 2017 рік. Відповідно до запропонованого документу, доходи до держбюджету-2017 передбачено в розмірі 706,26 млрд грн, а витрати – 775,26 млрд грн. При цьому дефіцит складе 77,5 млрд грн – 3% ВВП. Дохідна частина бюджету-2017 зросте на 17% у порівнянні з бюджетом цьогорічним.
В уряді запевняють, що збільшення коштів у державній казні не відбуватиметься за рахунок зростання податків. Натомість розраховують на пожвавлення економіки. Тож як пропонують розподілити кошти з державного гаманця – з’ясовувала “ПОШТІВКА”.
Соціальні стандарти зростуть
У бюджеті уряд закладає збільшення соціальних стандартів на 10%. Мінімальна зарплата в наступному році має зрости до 1762 гривень. Відбуватиметься це у два етапи: з 1 травня на 84 грн – до 1684 і з 1 грудня ще на 78 грн – до 1762 грн. Тут варто зауважити, що уряд відштовхується від поки що запланованої, але не досягнутої, цьогорічної цифри – “мінімалка” на 1 грудня 2016-го має складати 1600 гривень.
Прожитковий мінімум, який є основним для визначення розміру мінімальної пенсії, мають збільшити з 1247 грн спочатку до 1312 грн, а на грудень 2017-го до 1373 грн.
Окрім того, прем’єр-міністр Володимир Гройсман також обіцяв, що у разі зростання надходжень до бюджету (більше від запланованого), уряд відповідно зможе підвищити соціальні стандарти.
Водночас зберігатиметься обмеження щодо підвищення розміру максимальної пенсії. Відповідно, максимальна пенсія в Україні у наступному році не повинна перевищувати 10 740 грн.
В цілому, загальні витрати Мінсоцполітики зростуть на 8,3%. Найбільшу частку тут займає фінансування Пенсійного фонду – дотації на виплату пенсій і покриття дефіциту ПФУ складуть 156 млрд. Обсяг субсидій становитиме понад 50 млрд. грн.
Маємо почуватися безпечно
Вже кілька років, від початку російської агресії у Криму та на Донбасі, видатки на оборону і безпеку зростають. Так, загальні видатки на силові відомства в оборонному бюджеті-2017 заплановані на рівні 129 мільярдів гривень. Зокрема, фінансування Міноборони становитиме 61,7 млрд грн (+21%, у порівнянні з 2016 роком), МВС – 41,4 млрд (+11%).
“Українське військо має відбутися військом, яке добре забезпечене, яке добре утримується, яке володіє новітніми видами озброєнь. Тому наше завдання інвестувати в нашу безпеку”, – зазначив В. Гройсман.
Вчителі та медики отримуватимуть більше
Фінансування освіти планується підвищити на 21,1 млрд. Зокрема передбачено збільшення заробітної плати педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів у середньому більше ніж на 1400 грн. До кінця 2017 року вчитель повинен отримувати понад 6 тисяч грн. Загальний обсяг видатків на стипендії збільшено на 576 млн грн: у 2017 році передбачено 5,816 млрд грн порівняно з 5,24 млрд грн у 2016 році.
Уряд планує збільшення фінансування медичної галузі на 8,2 млрд грн. Серед головних пріоритетів – забезпечення ліками. У цьому контексті Кабмін пропонує спрямувати 5,9 млрд грн на централізовану закупівлю медикаментів через міжнародні організації і претендувати на кошти Глобального фонду, які дозволять “принаймні наблизитися майже впритул до 100% виконання програм закупівлі ліків для українців”. Крім того, передбачено зростання у середньому на 20% заробітної плати працівників сфери охорони здоров’я. До кінця наступного року, зарплата лікаря має становити понад 8 тисяч гривень.
Селянам виділять кошти на техніку
Уряд передбачив 5,5 млрд грн на підтримку сільгоспвиробників, в першу чергу малих та середніх фермерських господарств. Наприклад, на модернізацію, придбання малої механізації, українських тракторів та обладнання. За рахунок цього розраховують підвищити їх конкурентоздатність та продуктивність праці. Великі ж холдинги здатні потурбуватися про себе самі, переконані урядовці.
Дороги відремонтують, але не всі
Видатки на будівництво та ремонт доріг заплановані у розмірі 14,2 млрд грн від надходжень акцизного збору в Дорожній фонд. Але його створення ще лише у планах урядовців. Окрім того, до 1 млрд доларів очікується залучити від міжнародних фінансових організацій. Тож, в цілому, можна сподіватися приблизно на 40 млрд грн. Водночас слід зауважити, що раніше “Укравтодор” оцінив потребу у фінансуванні автомобільних доріг для здійснення ремонтних робіт у 50-60 млрд грн щорічно.
Енергію учитимемося витрачати ефективно
Уряд пропонує залучити 800 млн коштів бюджету і близько 100 млн євро від міжнародних донорів для створення Фонду енергоефективності. “Фактично, ми можемо розраховувати на 3,5-4 млрд грн, які будуть залучені на Фонд енергоефективності, який стане відкритим інструментом використання ресурсів, спрямованих на енергоефективність”, – повідомив В. Гройсман. Також уряд має амбітні цілі щодо відновлення видобутку українського газу. Завдяки цьому, Кабмін розраховує за 4-5 років мати повну енергонезалежність країни та відмовитись від імпорту блакитного палива.
Дипломати дають бій
Уряд передбачає у 2017 році збільшення фінансування української дипломатичної служби на 1 млрд грн – з 3 до 4 млрд грн. “У нас є не лише фронт внутрішньої боротьби із російським агресором. Українська дипломатія має відчути державну підтримку. Ми маємо виводити свою дипломатичну службу на зовсім інший рівень, тому що саме там передова, де відстоюються інтереси України в глобальному світі”, – пояснив прем’єр-міністр.
Іван Нікітченко, економіст
Вважає, що зростання економіки в 2017 році на 3% цілком реальне. “Те, що МВФ надав Україні транш на $1 млрд, є хорошим знаком для іноземних інвесторів. Можна очікувати, що країна буде активніше залучати кошти від іноземних партнерів. Тому зростання в 3% цілком реальне”, – сказав він у коментарі “Сегодня.ua”.
Павло Мельник, економіст
Вважає, що зростання економіки можливе, якщо влада продовжуватиме реформи у сферах енергозбереження, інфраструктури, децентралізації. “Це допоможе вивести економіку з тіні, забезпечити підтримку малому та середньому бізнесу і реалізувати перспективні стартапи від іноземних інвесторів”, – каже експерт.
Володимир Фесенко, політолог
“Бюджет виглядає досить реалістичним. Зростання помірне. Було б вона в 2-3 рази – виникали б питання. Це наслідок поступового економічного росту. Дає можливість збільшити доходи бюджету… Специфічне – збільшення видатків на дипломатичні цілі. Зараз це важливо для зовнішньої політики”, – коментує В. Фесенко виданню “Gazeta.ua”.
Андрій Блінов, економіст
У коментарі “Facenews.ua” кваліфікує представлений проект бюджету як “реалістичний, але дуже напружений”. “Я думаю, що нічого нереального прем’єр не сказав. ВВП в 3%, інфляція на 8,1%, курс розрахунку 27,2. Це нормальні прогнози і значення. Є серйозні сумніви щодо зростання доходів бюджету на 17%”, – відзначає Блінов.
Микола Спірідонов, політолог
Вважає, що розмови про підвищення соціальних стандартів в бюджеті2017 є певною маніпуляцією, оскільки в основному це підвищення відбудеться з 1 грудня 2017 року. “Планувати підвищення на самий кінець року, планувати на грудень – тут є маніпуляція”, – зазначає експерт.
Газета “ПОШТІВКА” №22 від 26 версня 2016 року