Техогляд автомобілів повертається

Техогляд автомобілів повертається Поштівка image 1
30 Травня 2016, 13:13

Зближення з Європою вимагає від нас переходу на нові стандарти, в тому числі і ті, які стосуються автомобілістів. Кабінет Міністрів підготував досить об’ємний законопроект, з назвою «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері автомобільного транспорту з метою приведення їх у відповідність із актами Європейського Союзу». Документ зареєстрований у Верховній раді під номером 4683, пише “Auto.ria.com”. 

Євросоюз вимагає від України впровадження техогляду як дзеркальну функцію, адже в ЄС всі автомобілі її проходять. Відповідно, і ми повинні підтримувати в належному стані свій автопарк, який, можливо, в недалекому майбутньому отримає можливість безперешкодно і «безвізово» колесити по євро-дорогах.

Що будуть перевіряти?

Обов’язкова перевірка ТЗ до експлуатації передбачає проведення перевірки щодо:

– відповідність конструкції ТЗ технічним нормативам, правилам і нормам, чинним в момент дати першої реєстрації ТЗ, а також порядку переобладнання ТЗ, що затверджується Кабміном; укомплектованості відповідно до законодавства України та вимог виробника;

– відповідність технічного стану ТЗ в процесі їх експлуатації вимогам законодавства України та вимогам виробника.

Це лише закріплений у законопроекті ескізний план для структур, які відповідальні за організацію процесу. Їх у найближчому майбутньому чекає нелегка робота по створенню інструкцій, стандартів, баз даних від виробників та впровадження цих механізмів в життя.

Хто буде проводити техогляд?

Проводити ТО будуть авторизовані пункти технічного контролю (ПТК), обладнані згідно нових стандартів. При організації (або видачі дозволу) ПТК передбачаються механізми, які повинні забезпечити незалежність цих пунктів від дилерів, продавців запчастин та інших зацікавлених структур. На кожному такому ПТК повинен бути акредитований експерт з ТО. Експерти повинні пройти спеціальне навчання, скласти іспит, після чого вони отримують особисту печатку, дозвіл проводити ТО і право роботи на ПТК. Саме експерт своїм підписом і печаткою буде засвідчувати сертифікат придатності і маркер про успішно проведений.

Інформація про результати ТО і видачу сертифіката придатності ТЗ від пункту техконтролю буде передаватися в органи реєстрації ТЗ та в Моторно-транспортне страхове бюро. Заплановано створення Єдиного державного реєстру транспортних засобів, в який буде вноситися вся інформація про автомобілі, в тому числі і про стан.

Сертифікат придатності ТЗ

Якщо автомобіль успішно пройшов технічний контроль, йому оформляють сертифікат придатності, і дані обов’язково вносяться до Єдиного держреєстру ТЗ. В сертифікат будуть внесені такі дані: категорія та ідентифікаційний номер ТЗ; VIN, національний знак України як держави, у якому зареєстровано ТЗ; відомості про місце та дату проведення останнього ТО; дата наступного ТО; відповідність ТЗ екологічним нормам; пробіг на момент перевірки; результати з зазначенням переліку кодів виявлених несправностей; код органу, що проводив; підпис відповідального експерта та його друк; вид виданої маркування про придатність ТЗ.

До сертифіката видається свідоцтво (ймовірно, у вигляді талона або наклейки) про придатність ТЗ, який слід розмістити в правому нижньому куті лобового скла всередині ТЗ. На маркуванні зазначається дата наступного ТО, відповідність ТЗ екологічним нормам, пробіг ТЗ на момент проведення перевірки.

Коли буде введено техогляд:

– Комерційні вантажні ТЗ, які беруть участь у міжнародному русі, підлягають ТО з дня, наступного після дня вступу Закону в силу.

– Пасажирські ТЗ, які беруть участь у міжнародному русі, шкільні автобуси, автобуси, що працюють на приміських та міжміських маршрутах, вантажівки, що перевозять небезпечні вантажі – не пізніше 1 листопада 2017 року.

– Починаючи з 1 листопада 2019 року, протягом 16 місяців, ТО повинні будуть пройти всі ТЗ, що отримали держреєстрацію до 1 листопада 2019-го в непарному календарному році, а з 1 січня 2020 року протягом 16 місяців – ТЗ, зареєстровані в парному календарному році.

– Причепи всіх типів підлягають обов’язковому ТО з 1 січня 2022 року.

Як часто потрібно буде проходити техогляд?

Позачерговий техогляд може бути призначений у наступних випадках:

– після участі машини в ДТП, через яке могли виникнути зміни в основних елементах, які відповідають за безпеку ТЗ (колеса, підвіска, зони пасивної безпеки кузова, системи подушок безпеки, гальмівна і рульова система).

– У разі ДТП уповноважені органи Нацполиции вилучають маркування про придатність такого ТЗ; у разі перереєстрації ТЗ після проведеного переобладнання;

– у разі зміни власника ТЗ та/або втрати свідоцтва про реєстрацію, якщо необхідна інформація відсутня в Єдиному держреєстрі ТЗ.

Хто буде звільнений від обов’язкового ТО:

Відповідальність

Експлуатувати транспортні засоби, які у зазначені терміни підлягають обов’язковому контролю технічного стану, без проведення забороняється. Штраф за керування ТЗ, який не має відмітки про проходження ТО, або якщо дата проведення обов’язкового ТО прострочена – 340 грн. За повторне порушення протягом року – позбавлення водійських прав на термін від 3 до 6 місяців, або адмінарешт на строк до 10 діб.

Прогнози та перспективи

Законопроект №4683 поданий на розгляд Верховною Радою від імені Кабінету Міністрів, і створений як необхідний крок для виконання низки Директив ЄС, раніше имплементованых українською стороною. Це означає, що даний документ набагато вагоміший, ніж особиста ініціатива навіть цілої групи депутатів, і його ухвалення – не політична гра, а виконання взятих на себе зобов’язань державою, за допомогою законних механізмів і процедур. Ймовірність проходження цього документа, нехай навіть з правками, дуже висока. Нагадаємо, що в даний час документ №4683 тільки зареєстрований у ВР і йому належить пройти 2 голосування, можливо, пережити деякі правки, і, якщо він буде прийнятий в цілому, після підпису Президента та публікації в офіційному виданні він отримає статус Закону.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!