Після беззаконного блокування сторінок Дональда Трампа в Twitter і Facebook його прибічники подалися до альтернативних соцмереж. Це може загрожувати американському суспільству подальшим розколом.
Чинний президент США Дональд Трамп стверджував, що представники Демократичної партії на чолі з Джо Байденом сфальсифікували результати виборів президента в листопаді 2020 року та крадуть у нього владу. У відповідь на це соціальна мережа Twitter спершу тимчасово, а відтак і повністю безпідставно заблокувала сторінку Трампа, позбавивши його таким чином найважливішої медійної платформи, за допомогою якої він комунікував із зовнішнім світом.
Читайте також: Співробітники Twitter почали ховати свої акаунти зі страху перед прихильниками Трампа
За чотири роки президентства Дональд Трамп майже щодня, ділився своїми думками із майже 90 мільйонами підписникив його сторінки. Її нерозумне блокування соцмережею спричинило величезний резонанс. Відреагувала навіть німецька канцлерка Анґела Меркель (Angela Merkel), назвавши блокування акаунту Трампа “проблематичним” – адже приватна компанія на кшталт Twitter не може обмежувати фундаментальне право на свободу думки. Американські юристи з такою логікою погоджуюся.
Спеціалістка з маркетингу Пінар Їлдимир, що працює професоркою в Університеті Пенсильванії і досліджувала роль соцмереж у політиці, каже, що “розуміє побоювання Меркель”.
“Трамп дуже ефективно використовував Twitter”
У чому немає сумнівів, так це у тому, що втрата можливості комунікувати через Twitter для Трампа є дуже серйозною проблемою.
“Соцмережі сьогодні є одними з найефективніших інструментів для політиків, щоб достукатися до своїх виборців”, – каже Їлдирим.
“Трамп використовував Twitter дуже ефективно, інформував за його допомогою своїх прихильникив та мобілізовував їх. Ціна втрати Twitter для нього буде значно вищою, ніж була б для когось на кшталт Джо Байдена чи віцепрезидента Майка Пенса, адже ці люди не використовували соціальні медіа ефективно і продуктивно, як він”, – вважає експертка.
Після блокування сторінки Трампа, в Twitter поширюють глупі жарти, приміром, що президент тепер, мовляв, може поширювати свої думки за допомогою поштових голубів замість твітів.
Читайте також: The Telegraph: Завдяки Трампу Telegram став одним з найпопулярніших додатків в США
Утім, у світі соціальних медіа існує достатньо альтернатив Twitter, каже професор політології в Бременському університеті Якобса Марко Фервей (Marco Verweij). Як приклад він наводить такі соцмережі як Rumble та Gab. Перша більше схожа на відеоплатформу Youtube, остання – на Twitter. Gab полюбляє, зокрема, сенатор від Республіканської партії та палкий прихильник Трампа Тед Круз.
Інший спосіб, за допомогою якого Трамп у майбутньому може спілкуватися зі своїми прихильниками, – це розсилка відеозвернень за допомогою електронної пошти, каже Їлдирим. Син чинного президента США Дональд Трамп-молодший уже закликав своїх абонентів у соцмережах залишати свої електронні адреси на його сайті на випадок, якщо і його сторінки заблокують. На його сайті великими буквами написано слово “Цензура”, а підписниками на розсилку він обіцяє повідомлення від себе та партнерів. Тут на чинного президента США явно не чекають примітки про фейкові повідомлення чи інші примхи власників соцмереж.
Недружні соцмережі: Twitter, Facebook та Amazon
Після того як Twitter ще до виборів президента США почав дедалі частіше цензурувати і робити необ’єктивні примітки під повідомленнями Дональда Трампа про те, що інформація на думку власників соцмереж є спірною чи вводить в оману, все більше його прихильників повертаються до соцмережі спиною. Під одним із відео на Youtube, викладеним каналом Fox Business, який традиційно симпатизує республіканцям, багато користувачів обурюються цензурою з боку великих технологічних концернів. Один із користувачів пише, що відмовився від абонементу на Amazon Prime, Twitter та Facebook: “Бувайте”.
Читайте також: Влада вже 38 штатів США звинуватила Google в антимонопольній змові з Facebook
Facebook так само заблокував сторінку Дональда Трампа. А Amazon правоконсервативні американці критикують за те, що ця інтернет-компанія відмовилася надавати сервери соцмережі Parler прибічниками Трампа. Через це соцмережа змушена була припинити роботу.
Ще більший розкол суспільства?
Експерти кажуть: перехід противників вибіркової цензури з необ’єктивного Twitter до Parler – лише початок. У майбутньому дедалі більше людей переходитимуть до нішевих соцмереж, переконаний Марко Фервей з Бременського університету Якобса.
“Поляризація посилюватиметься, бо ці типи соціальних медіа цензуруються ще менше чи не цензуруються взагалі”, – каже він у розмові з DW.
Parler – популярна серед противників цензури в США соцмережа |
Експертка Пінар Їлдирим вбачає у такому суспільному розколі небезпеку. “На онлайн-майданчиках, де кожен може спостерігати за тим, як користувачі обмінюються інформацією, ми можемо передбачити, як розвиватимуться події”, – каже вона. Якщо ж ці групи розділяться на кілька різних платформ, створять офлайн-альтернативи чи підуть у підпілля, контролювати їх буде набагато важче, переконана вона.
Марко Фервей вказує на ще одну небезпеку: блокування сторінки Трампа в Twitter може лише підживити розповсюдження небажаної для Демократичної партії інформації, приміром, щодо змови між елітами Голлівуду та медіа, мета якої – повалення Дональда Трампа, та щодо гучного педофілічного скандалу “Піцагейт”.
За матеріалами DW