Аеропорт “Бориспіль” зменшить аеропортові збори

16 Лютого 2017, 09:54

Найбільший український аеропорт Бориспіль хоче ввести понижуючі коефіцієнти до аеропортових зборів при виконанні регулярних польотів.

Виконуючий обов’язки генерального директора аеропорту Євген Дихне повідомив, що підприємство прагне розширити свою маршрутну мережу, тому запроваджує мотиваційну програму для авіакомпаній, що повинно привести до істотного збільшення пасажиропотоку, у тому числі транзитного. За його словами, якщо в поточному році приріст пасажиропотоку буде таким же, як і в 2016-му, то в Борисполя є шанс досягти позначки в 10 млн пасажирів на рік.

“Ми хочемо нарощувати пасажиропотік за рахунок нових маршрутів. Це поширена світова практика, тому ми використовували принципи, розроблені ICAO, прозорі і чіткі критерії, однакові для всіх компаній”, – пояснює Дихне.

Згідно з документом пропонується ввести знижки на виконання авіакомпаніями нових міжнародних рейсів. Рейс вважається новим, якщо до цього протягом року за цим маршрутом не виконувалися польоти.

Для тих компаній, які з якихось причин не можуть відкривати нові рейси, але збільшують кількість пасажирів на наявних будуть передбачені знижувальні коефіцієнти. Вони залежатимуть від кількості відправлених пасажирів регулярними рейсами: до 100 тис. осіб – не надається, понад 200 тис. – 10%, 300 тис. – 15%, 600 тис. – 20%, 1,2 млн – 25% і 2,4 млн – 30%. За словами Дихне, в цьому році на ці знижки можуть розраховувати п’ять авіакомпаній, такі як Lufthansa, Turkish, KLM та інші.

Важливим чинником буде те, що передбачені знижки для авіакомпаній, які забезпечують транзитний пасажиропотік. Тепер їх максимальна знижка від аеропорту досягне 80%.

Експерт офісу ефективного регулювання (BRDO) Сергій Хижняк розповідає, що ще в 2013 році Мінінфраструктури прийняв норму щодо знижок, щоб директору аеропорту дати гнучкість у переговорах з авіакомпаніями. Керівник аеропорту отримав можливість давати знижку до аеропортових зборів до 80%. І в наказі є умови, що це можливо при обмеженні конкуренції. Такі аеропорти, як Львів, Харків, Київ (Жуляни) та Донецьк, ще в 2013 році вони це впровадили і працювали. Але Бориспіль поки відмовлявся робити це з якихось причин.

Ті умови застосування знижок, які були презентовані аеропортом, виключають якусь вибірковість, зазначає, керівний партнер ECOVIS Бондар і Бондар Олег Бондар. За його словами, запропонована мотивація доступна для будь-якого авіаперевізника. “І оскільки аеропортове обслуговування займає значну частку у вартості авіаперевезення, тому логічно, що зниження вартості послуг дасть авіаперевізникам більше гнучкості у формуванні ціни перевезення”, – вважає він.

Це рішення позитивно оцінили в компанії МАУ. Норма про те, що аеропорти України можуть застосовувати знижки до 80% діє вже не один рік, але на практиці не застосовувалася, розповідає прес-секретар компанії МАУ Євгенія Сацька. За її словами, зниження ставок аеропортових зборів однозначно спричиняє зниження підсумкової вартості квитка для пасажира. “Адже кінцева ціна авіаквитків складається з тарифу, аеропортових та інших зборів і податків”, – пояснює вона.

У той же час деякі експерти до ініціативи поставилися зі скептицизмом. По факту – це ярмарок розпродажів на аеропортові збори, а не стимулювання до подальшого розвитку пасажиропотоку, каже екс-керівник відділу авіаційного транспорту Мінінфраструктури Андрій Ярмак. “Це чергова профанація на догоду авіакомпанії МАУ, де ключове питання – дисконт 80% на збір за трансферних пасажирів. Решта – замилювання очей”, – пояснює Ярмак.

Нагадаємо, минулого року аеропорт Бориспіль досяг максимальних показників за всю історію існування. За рік кількість обслужених пасажирів зросла на 1,37 млн – до 8,65 млн осіб. З них понад 2,3 млн транзитних пасажирів, більшу частину яких забезпечила авіакомпанія МАУ.

Джерело:

НВ

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!