Кабмін дозволив споживачам самостійно вибирати і купувати лічильники, скасувавши монополію обленерго на їх установку. В уряді переконані, що ухвалення цього рішення дозволить не тільки скасувати монополію енергопостачальників, а й забезпечити споживачам значну економію коштів.
“Суть змін: потрібно скасувати монополію обленерго в частині лічильників і спростити процедуру їх параметризації. Побутовий споживач зможе тепер сам купити диференційований лічильник, тоді як раніше це можна було зробити тільки в обленерго, а енергопостачальник повинен прийняти наданий лічильник і провести процедуру його параметризації. Причому тепер також встановлені терміни параметризації – 3 дні для міста і 5 днів для села”, – пояснив голова Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Дмитро Вовк.
Слід зазначити, що установка двофазних лічильників дозволяє економити електроенергію за рахунок зниженого “нічного” тарифу, якщо він передбачений тарифною сіткою обленерго.
Відомо, що споживачі електроенергії можуть здійснювати розрахунки за електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу: тризонними (нічний, напівпіковий, піковий) та двозонними (нічний, денний).
Який тариф обрати: 2-зонний чи 3-зонний?
Якщо ви міркуєте над тим, який тариф вигідніше – у нагоді стануть поради.
Будьте уважні, обираючи тризонний тариф – у пікові години (з 8:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00) потрібно сплачувати на 50% більше від звичайного тарифу. Тому впевніться, що у пікові години вам знадобиться електроенергія у незначних обсягах.
З двозонним тарифом Ви будете економити у будь-якому разі, адже максимальна ціна за 1 кВт/год дорівнює звичайному тарифу, за яким ви нині сплачуєте.
Зонний облік буде вигідним для вас, якщо більшістю електроприладів ви користуєтеся вночі або можете перенести на нічний час роботу електроприладів великої потужності – кондиціонеру, бойлеру, тепловентилятору, теплої підлоги, електроопалення тощо.
Розрахунки за зонними тарифами будуть максимально вигідними, якщо рівень Вашого електроспоживання становить 500 кВт/г та вище.
Двозонний – більш вигідний
Фахівці радять вибирати двозонний, а не тризонний лічильник. Бо перший дає змогу зменшити вартість спожитої електроенергії в нічні години з 23 до 7 ранку. Тобто ви економите у будь-якому випадку. Натомість тризонний діє ще й в другу сторону, тобто ви матимете підвищений тариф (коефіцієнт 1,5) в години пікового навантаження (з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00) і якщо з 8 до 11 ви може й на роботі, то з 20 до 22 гарантовано всі вдома і “горить все що є”.
Як правильно встановити багатозонний лічильник?
Щоб все вищесказане перетворити в реальність, потрібно виконати наступні дії:
- придбати лічильник;
- налаштувати прилад на облік енергії по 2 або 3 зонному тарифу;
- зняти старий лічильник;
- встановити і опломбувати новий;
- переоформити договір про споживання електроенергії.
Після цих простих дій можна спокійно економити за допомогою багатозонного лічильника електроенергії.
Багатотонні лічильники – економія сімейного бюджету
Можна, звичайно, мити посуд руками, а не посудомийною машиною, кашу варити на газовій плиті, а не в мультиварці і приймати холодний душ, але це не для сучасних господинь, які більшу частину свого часу віддають роботі, кар’єрі. Більш розумно буде придбати багатозонний лічильник на електроенергію. Що він собою являє? Це прилад, за допомогою якого можна економити електроенергію за рахунок різниці тарифів вдень і вночі. Для цього ставлять 2-х зонний пристрій. Ще є 3-х зонні, які враховують ще й годину пік. Але з ними треба бути дуже уважними, тому що буд-які зміни зведуть економію до нуля. Якщо немає впевненості, що господарі точно розберуться з 3-х зонним пристроєм, то краще поставити лічильник на дві зони. Різниця в нічному і денному тарифі суттєва, тому і економія буде сильно помітна.
З придбанням багатозонного лічильника зовсім необов’язково переходити на нічний спосіб життя. Адже вся сучасна побутова техніка має таймер, який можна виставляти на зручний час.
До Європи ще далеко
Слід зазначити, що з 1 березня 2017 року на українців очікує ще один етап підвищення тарифів на електроенергію (на 25%, 30% і 3% для 1-ї, 2-ї та 3-ї груп споживачів). Саме тоді, як очікується, тарифи стануть економічно обґрунтованими: 89 коп за кВт/год для першої групи споживачів, 1 грн 67 коп за кВт/год для другої та третьої.
Проаналізувавши тарифи на електроенергію в країнах Європи, можна дійти висновку, що навіть після усіх запланованих підвищень громадяни України платитимуть значно менше, ніж будь-хто з представників країн ЄС. Так, сусідні з нами поляки витрачають приблизно 3,7 грн за кВт/год електрики, угорці – 3 грн за кВт/год, словаки – 4 грн кВт/год. Найнижчі тарифи на електроенергію мають серби (1,59 грн/кВт/год), македонці (2,17 грн за кВт/год) та болгари (2,38 грн за кВт/год). Найдорожча в Європі електрика – в Данії (8,05 грн за кВт/год) та Німеччині (7,87 грн за кВт/год).
Газета “ПОШТІВКА” №19 від 5 вересня 2016 року