Жовтий колір має довжину хвилі від 565 нм до 590 нм. Один зі стандартизованих відтінків жовтого є компонентом системи CMYK.
Є додатковим кольором до синього. В стародавні часи через недосконалість пігментів розглядався як додатковий до пурпурного.
Що означає жовтий колір?
Символіка жовтого кольору
Жовтий колір сприймається як теплий, так як він асоціюється з сонячним світлом. Цей колір іскриться оптимізмом, він символізує спокій, невимушеність у відносинах з людьми, інтелігентність.
Жовтий колір – найщасливіший колір спектру, він уособлює тепло, оптимізм та радість.
Читайте також: Психологія кольору
Символіка жовтого дуже різноманітна. Його асоціюють і з сонцем, і з соняшником та іншими. Пронизливо жовтий в народній символіці зв’язується зі заздрістю і ревнощами ( “жовтий від заздрості”). Золотисто-жовтий колір з легким відтінком червоного, відноситься найчастіше до зрілої мудрості.
У багатьох країнах жовтий колір означає успіх, процвітання та владу. У Японії він служить символом великодушності та шляхетності: у давнину японські воїни перед битвою приколювали на одяг жовті хризантеми як запоруку хоробрості.
В окремих культурах жовтий є кольором хвороби, потойбічного світу та смерті. У деяких народів Азії він асоціюється з трауром, сумом і смертю.
Інколи його називають кольором брехні, нетерпимості, критичності, сарказму та схильності до засудження інших. Такого значення він почав набувати в період пізнього Середньовіччя, бо саме тоді ця барва символізувала зраду, гріх, віроломство і продажність, тому що жовтий колір повʼязували з образом Юди Іскаріота, який був одягнений у жовтий плащ. В арабській мові «жовта посмішка» символізує нещирість, а у французькій мові вислів «жовтий сміх» має значення нещирого і штучного сміху. В лікувальних цілях жовтий колір використовують як ліки проти меланхолії.
Читайте також: Психологія кольору: чи впливає він на ваше самопочуття?
Історія
З найдавніших часів жовтий звичайно повʼязувався з сонячним кольором і золотом. У багатьох народів вважався символом багатства, відмітною ознакою знаті.
Жовтий став одним із перших кольорів у мистецтві і пов’язано це було з його доступністю. Жовтий охристий пігмент був виготовлений з глини і використовувався ще в доісторичному печерному мистецтві.
Натуральні барвники (коріння і кора рослин, лушпиння цибулі, ревінь) були доступні навіть бідним верствам населення, але давали неяскраві жовті відтінки. Тому бурі та тьмяні жовті тони довго вважалися квітами найнижчого стану.
Тканини, пофарбовані квітками софору, корінням барбарису, плодами куркуми, були яскравими та безпечними для здоров’я, при пранні не линяли, не вигоряли на сонці. Їх могли дозволити собі лише багаті люди.
У стародавньому світі жовтий асоціювався із золотом і сприймалося як застигле сонячне світло. Був дуже шанований. У середньовічному християнстві ставлення до жовтого кольору було двояким. Спочатку він сприймався позитивно і символізував Святий Дух, проте пізніше жовтий став асоціюватися зі зрадою та брехнею.
Цей колір вважається жіночим починаючи зі Стародавнього Єгипту. В грецькій міфології він належав до Афродіти та Афіни, а також до Аполлона – Бога світла.
У Стародавньому Китаї асоціювався з богами, земною владою, славою, жіночим початком. Золотисто-жовтий колір став кольором Імператора та його сім’ї, покрівлі імператорських резиденцій фарбувалися у цей колір, а використання простолюдинами жовтого (і золотого) вважалося злочином і каралося смертною карою.
У Європі в час Середньовіччя жовтий хрест позначав чуму, а чорно-жовтий прапор – карантин.
У 1980-х роках жовтий колір був повністю забутий. На його місце прийшов золотий, але зовсім в іншому вигляді. Починаючи з 90-х, світ взяв напрямок на мінімалізм. Дизайнери прагнули чистоти форм і експериментували з кольором. І тут яскравість жовтого кольору в поєднанні з ахроматичними квітами була дуже доречною.
Кольором 2009 року був названий – Mimoza. Цей колір є прикладом тепла та впевненості, просвітлення та процвітання. За словами експертів Pantone, у період економічної невизначеності та політичних змін оптимізм має першорядне значення, і жодний інший колір не виражає надії та запевнення більш ніж жовтий.
Читайте також: Значення та характеристика синього кольору
Вплив жовтого кольору на психоемоційний стан людини
Жовтий є доволі яскравим, стимулюючим кольором, що збільшує концентрацію, поліпшує памʼять, організовує людину, а також сприяє швидкому прийняттю рішень. Жовтий – це барва сонця, енергії, оптимізму, свободи, рухливості, що стимулює роботу мозку і нервової системи, відповідає холеричному темпераменту.
Із фізіологічного погляду він тонізує, стимулює зір і нервову діяльність. У природі жовтий колір привертає увагу й інколи вказує на небезпеку.
Жовтий – це радість, теплота і віра в найкраще. Цей колір символізує мінливість, сприяє комунікабельності, що зумовлює відкритість і товариськість. Жовтий може допомогти врівноважити емоції, знайти внутрішній спокій і вгамувати хвилювання.
Жовтий – це колір мудрості, ясності розуму, оптимізму, почуття гумору, практичності й інтелекту. Легкий стимулюючий ефект жовтої барви сприяє допитливості та пізнанню у дітей і підлітків. Також жовтий колір допомагає концентрації, уважності, прийняттю чужих думок, організовує та поліпшує памʼять, сприяє прийняттю виважених рішень і ясному мисленню.
Якщо людина прагне до вибору жовтого, то це вказує на встановлення внутрішньої гармонії, інколи порятунок від неприємностей та бажання на щось свідомо впливати.
Жовтий колір здатний викликати у людини будь-які приємні спогади і стимулювати її до дій. Вчені довели, що жовтий може активізувати діяльність головного мозку і поліпшити памʼять.
Є чимала кількість відтінків жовтого, і саме від тональної і кольорової насиченості залежить вплив кольору на психіку людини. Якщо жовтий змішаний із червоним, то вийде помаранчевий, який стимулює думки про радість і веселощі. Помаранчевий колір вивільняє емоції, піднімає самооцінку, сприяє гарному настрою, є відмінним антидепресантом. Також допомагає викликати прилив життєвих сил, дає оптимістичний тонус. Помаранчевий вважають кольором здоровʼя і творчості, він додає більше активності, ніж жовтий, але водночас залишає відчуття внутрішньої рівноваги і душевної гармонії. Цей колір завжди має позитивний вплив на людське життя, оскільки вселяє оптимізм і демонструє радісні сторони життя.
Читайте також: Що означає червоний колір у психології?
Високий рівень видимості жовтого кольору сприяє швидкому, чіткому мисленню, про що говорив теоретик кольору Фабер Біррен, який досліджував використання кольорових гам у повсякденному житті. Саме Біррен придумав у 1950-х роках. використовувати довідники “Жовті сторінки” для полегшення монотонної роботи телефонних операторів. Ще одна особливість жовтого – предмети та об’єкти, забарвлені у жовтий колір висуваються на перший план та привертають увагу.
Дослідження, що здійснював пізніше Пантоне, підтвердили теорію Біррена, який встановив, що у друкованій справі найбільш помітною комбінацією є чорний шрифт на жовтому фоні і саме таке поєднання найкраще утримується в пам’яті. Не дивно, що цей колір використовується для застережних дорожніх знаків та юридичних паперів.
Читайте також: Рожевий колір пригнічує агресію: цікава теорія Шаусса
Жовтий колір і діти
Діти, які віддають перевагу жовтому, мають здатність ліпше розуміти нові ідеї та новітні технології, люблять свободу і простір, прагнуть удосконалюватися та досягати обраної мети. Тим, хто любить жовтий колір, властиві креативність, радісний погляд на світ, висока самооцінка та впевненість у собі.
Основна потреба дітей, що віддають перевагу жовтому кольору, – розкритися, показати себе. Такі діти шукають вільних напрямів розвитку, щоб розділити внутрішнє напруження і досягти бажаного.
Психологія жовтого кольору
Значення кольору в психології багато в чому склалося з давніх традицій сприйняття кольорів. Жовтий колір первісно асоціюється у людей із сонцем, теплом, життєдайним світлом.
Жовтий будить у людях позитивний настрій, але водночас сприяє легковажному ставленню до дійсності. Жовтий теплих відтінків подобається веселим, активним, легковажним людям.
- Вони бадьорі, діяльні та орієнтовані на успіх, але намагаються не надто перетружуватися і вибирають ту діяльність, яка приносить їм задоволення.
- Ті, хто віддають перевагу жовтому кольору, люблять свободу, вони сповнені надій на майбутнє і впевнені, що всі зміни – на краще.
Жовтий – це постійне очікування свята, і тому похмурих, похмурих людей він дратує. Відкидають жовтий колір і ті, хто прагне спокою, кому неприємна суєта життя, а зайва веселість викликає злість. У людей, які переживають позитивні емоції, підвищується колірна чутливість до жовтого та червоного кольорів, яка знижується за наявності негативного емоційного стану.
Читайте також: Червоний колір провокує у людини агресію
Жовтий колір частіше вибирають екстраверти, а також люди впевнені у собі, з високою самооцінкою та високим інтелектом, активні, діяльні, схильні до розумової праці.
Жовтий (поряд із червоним) частіше віддається перевагу чоловікам, тоді як жінки частіше вибирають синій (простежується стародавній символізм – синій колір матері та жовтий колір батька).
Характер людей, яким подобається жовтий колір
Якщо ви любите жовтий, то це означає товариськість, цікавість, сміливість, легку пристосовність і отримання задоволення від можливості подобатися і привертати до себе людей.
Люди, у яких жовтий колір улюблений, оригінальні, наділені багатою уявою і розвиненим художнім смаком. Володіючи допитливим розумом, вони люблять все нове і цікаве. Якщо вам подобається жовтий колір, ви, швидше за все, надійний друг. Ваші амбіції часто реалізуються, і в цілому у вас дуже світлий погляд на життя.
Однак ви часто егоїстичні, і не любите бути іншими. Ви можете бути щедрим, але часто недовірливі, і це може виглядати так, ніби ви сторонитеся людей. Іноді ви нетерпимі по відношенню до ідей інших людей, які здаються вам не так добре продуманими, як ваші власні. Ви щиро дбаєте про благо суспільства, але все ж більше схильні роздумувати про це, ніж що-небудь робити. “Жовті ” люди схильні до педантизму, але в той же час цілком задоволені світом і щасливі.
Читайте також: Що означає зелений колір? Психологія кольору
Характер людей, які не люблять жовтий колір
Якщо вам неприємний жовтий колір, то ви недолюблюєте і ті риси, якими володіють “жовті” люди. Ви реаліст, практична людина з утилітарними перевагами й, швидше за все, критично ставитеся до тих, хто не поділяє ваших поглядів. Ви скептично приймаєте нові ідеї, і швидше сконцентруєтеся на знайомих речах, ніж спробуєте що-небудь нове. Для вас завжди важливий гарантований результат, оскільки ви віддаєте перевагу захистити себе від розчарувань. Якщо ви поставили жовтий колір на останнє місце, то швидше за все ви є людиною зосередженою, песимістично налаштованою, з вами важко зав’язати знайомство.
Фізіологія жовтого кольору
Клінічні спостереження колірного впливу на людину, а також дані психології кольору дозволяють дати жовтому кольору такі психофізичні та психофізіологічні характеристики:
Жовтий — тонізуючий, бадьорий, зігріваючий, що збільшує м’язову активність, стимулює діяльність ЦНС, лікувально впливає при захворюваннях травного тракту, печінки, нирок, ревматизмі та ін.
Допомагає за негативних психічних станів: творчий блок, депресія, занижена самооцінка, песимізм. Покращує пам’ять.
Жовтий колір в рекламі
Маркування жовтим кольором може надавати значущості предмету. Вплив жовтого був добре вивчений фахівцями в сфері продажу товарів. Адже саме психологія кольору в рекламі є дуже важливою, а жовтий колір тут має велике значення. Цей колір буде вдалий у рекламі хай-тек продукції, товарів для дітей, для презентації туристичних агенцій та оздоровчо-відпочинкових закладів. Розуміючи, що жовтий викликає позитивні асоціації в рекламі, його часто використовують для упакування продуктів харчування, зокрема хліба, борошняних виробів, печива, круп, солодощів. Жовтий і його відтінки часто застосовують при виготовленні банерів, оголошень і щитів, широко використовують у поліграфії під час друку листівок і флаєрів.
При створенні візитних карток, логотипів і запрошень цей колір дуже рідко використовується як основний, але ось його додавання може зробити інформацію такою, яка краще запамʼятовуватиметься. Поєднання чорних літер на жовтому тлі є дуже доречним для ефективної реклами, оскільки воно сприяє ліпшому запамʼятовуванню тексту, проте не варто використовувати жовтого багато, оскільки він може занадто активізувати мозок, через що виникне занепокоєння. Поєднання чорного і жовтого інколи сприймається в значенні знака небезпеки.
За словами науковців, в усій кольоровій гамі червоний та жовтий кольори є найбільш апетитними – їх сполучення викликає голод. Саме тому маркетологи фастфудівських гігантів обирають ці кольори для логотипів та реклами.
Жовтий активно вступає у простір, і тому вважається найпомітнішим кольором; йому віддають перевагу для дорожніх знаків і різноманітних упаковок.
Жовтий колір в інтер’єрі приміщень
Жовтий відмінно підходить для використання в житлових приміщеннях, але при виборі кольору для оформлення краще зупинитись на приємних світлих відтінках. Варто звернути увагу на палевий, лляний, солом’яно-жовтий, персиковий, кукурудзяний, колір шампанського та колір ванілі. Такі приємні кремові відтінки послужать прекрасним фоном, що задає позитивний настрій, для інтер’єру спальні, дитячої та вітальні. Для того, щоб зробити інтер’єр виразнішим, потрібно додати меблі та акценти темних кольорів. Для оформлення спальні у класичному стилі добре підійде золотий відтінок. Завдяки йому можна провести в інтер’єрі асоціацію з королівським житлом.
Для кухні — жовтий — ідеальне рішення. Цей колір здатний підбадьорити та підняти настрій. Крім того, він добре виглядає на будь-якій фактурі: як на керамічній плитці, так і шпалерах.
Ванна кімната в жовтому кольорі — це заряд позитиву та творчої енергії на кожен день! Водні процедури в такому інтер’єрі допоможуть позбутися негативних думок та поганого настрою.
Велика кількість жовтого в інтерʼєрі сприяє концентрації уваги, але одночасно й стомлює. Під впливом жовтого кольору швидко приймаються рішення. Саме тому жовтий в опорядженні внутрішнього простору підходить для робочого кабінету або вітальні, але не варто використовувати його для спальні, оскільки буде дуже складно заснути. Жовтий колір вважається кольором радості й апетиту. Тому часто в кафе й ресторанах використовують меблі або декор жовтого кольору, тому що саме цей колір здатний пробудити апетит.
Незалежно від того, які поєднання кольорів ви вибрали для свого інтер’єру, пам’ятаєте, що вони можуть мати великий вплив на ваш настрій та психологічний стан. Тому вибирайте комбінації відтінків, які вам подобаються і створять бажану атмосферу у вашому будинку.
Поєднання з іншими кольорами
Жовтий «оживляє» інші кольори, перетворюючи гарячі гами на сліпучі та повертаючи прохолодні кольори до життя. Ось чому цей колір є фаворитом у домашньому інтер’єрі, наповнюючи будь-яку кімнату теплом та світлом.
Розглянемо деякі поєднання кольорів з жовтим, які можуть створювати цікаві та естетично привабливі інтер’єри.
Жовтий колір відмінно поєднується з іншими яскравими кольорами, наприклад, з червоним, синім, зеленим, фіолетовим, чорним, бірюзовим та білим.
Докладніше про кожен варіант окремо:
- Червоний та жовтий — це яскраве та сміливе поєднання кольорів, яке можна використовувати в інтер’єрі. Комбінація створить енергійну та пристрасну атмосферу, особливо якщо використовувати їх яскраві відтінки. Червоний додає енергійності та пристрасті, а жовтий — радості та веселощів. Це поєднання може бути використане у спальні або вітальні.
- Комбінація жовтого та синього є однією з найпопулярніших та гармонійніших. Вона створює відчуття прохолоди, умиротворення та гармонії. Синій надає жовтому більш спокійного і врівноваженого вигляду, тоді як жовтий надає синьому більш яскравого і насиченого. В основному використовують в інтер’єрах вітальні або спальні.
- Поєднання жовтого та зеленого створює відчуття природної свіжості та спокою. Діє заспокійливо, особливо якщо використовувати нейтральніші відтінки цих кольорів.
- Комбінація контрастних кольорів — це жовтий та фіолетовий, вони добре доповнюють один одного. Фіолетовий надає жовтому більш глибокого і насиченого вигляду, тоді як жовтий — додає яскравості та легкості.
- Жовтий з чорним створює ефектне та драматичне поєднання, особливо якщо в інтер’єрі присутні яскраві кольори або контрастні форми. Наприклад, жовті стіни з чорними дверними та віконними рамами, жовта кухня з чорними табуретами або жовті дивани з чорними подушками. Поєднання жовтого та чорного — це сильний та контрастний дизайн. Жовтий колір відіграє роль яскравого акценту, який привертає увагу себе. Чорний же додає інтер’єру глибину та елегантність. Жовті стіни в кімнаті із чорними деталями меблів можуть виглядати дуже стильно. Однак, при комбінації жовтого з чорним, необхідно бути обережним, оскільки це поєднання у великих кількостях може створювати агресивне та неприємне враження.
- Якщо ви не хочете, щоб жовтий домінував в інтер’єрі, то можна розбавити його за допомогою інших кольорів. Наприклад, додати сірий або білий, щоб створити більш стриманий та спокійний образ.
- Жовтий та бірюзовий — це комбінація яскравих та веселих кольорів, які відмінно поєднуються один з одним та створюють освіжаючий літній інтер’єр. Ці відтінки можна використовувати у вітальні, спальні або дитячій кімнаті. Жовтий колір можна використовувати для створення основної колірної гами інтер’єру, а бірюзовий — для створення акцентів.
- А помаранчевий з жовтим створює теплу та гостинну атмосферу. Використовують у дизайні кухні або вітальні.
Відтінки жовтого
На початку XIX в Ельзасі було винайдено яскраво-жовтий штучний барвник, потім він поширюється по всій Європі. Так з’явилися десятки відтінків жовтого, з найрізноманітнішими назвами.
- Алебастровий – блідо-жовтий
- Жирафовий, жираф’яного черева – жовто-коричневі відтінки.
- Пальовий – світлий, з невеликим вмістом сірого та білого. Саме слово “paille” походить від французької мови, де в перекладі означає “солома”
- Жонкілевий – яскраво-жовтий із зеленуватим відтінком, на зразок квітів жонкіля (вид нарциса).
- Дроковий – колір фарби із квітки дроку: жовтий
- Шампань – кольори шампанського: прозоро-жовтий
- Шартрез – відтінок жовто-зеленого кольору
Існує багато “літературно-образних” назв відтінків жовтого кольору, які ґрунтуються виключно на асоціаціях:
- Небілений льон – жовтувато-бежевий колір
- Сонячно-жовтий – світлий та досить яскравий колір
- Банановий – блідий нейтральний жовтий, колір м’якоті банана.
- Пшеничний – м’який жовтий
- Мімоза – яскравий світлий теплуватий жовтий
- Лимонний – яскравий холодний жовтий (хоча є варіація, як і у шкірки лимона)
- Курячий – світлий, трохи теплий жовтий.
- Бурштин – світлий м’який жовтий
- Кульбаба – теплий яскравий жовтий
- Соняшник – теплий м’який жовтий
- Яєчний жовток – трохи затемнений теплий жовтий
- Куркума – теплий м’який темний жовтий
- Канарковий – нейтральний насичений жовтий
- Шафран – рудувато-жовтий
- Кукурудзяний – м’який жовтий
- Жовтий виноград – м’який теплий жовтий
- Солом’яний – бежево-жовтий
- Медовий – світлий м’який теплий жовтий
- Манго – теплий яскравий жовтий
- Пісочний – м’який жовтий
- Золотистий – світлий м’який золотий
- Старе золото – темний золотий