Чи можна заходити в торговий центр чи магазин з собакою?

Вхід із собаками забороненоЗнак "Вхід із собаками заборонено"
4 Лютого 2022, 18:02

Вхід в магазин із чотириногим другом заборонено: що каже закон

Влітку 2021 року Верховною радою був ухвалений Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу».  Закон почав діяти у листопаді 2021 року і запровадив низку обмежень у поводженні з тваринами в Україні, зокрема, заборонив залишати собак без нагляду біля магазину.

Законом були внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тепер статтею 154 зазначеного Кодексу за порушення правил утримання собак і котів передбачена адміністративна відповідальність:

“Утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях) –

тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою повторно протягом року, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, що спричинили заподіяння шкоди здоров’ю людини або її майну, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин і на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин”.

Закон “Про захист тварин від жорстокого поводження” забороняє також залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду у громадських місцях чи місцях скупчення людей (поблизу зупинок, магазинів тощо).

Власникам домашніх тварин, а також, громадянам,
які мають відношення до торгівельного бізнесу,
бажано знати, яким чином закон регулює це просте питання.

Окрім того, закон передбачає, що:

  • вигулювати собак та інших домашніх тварин, які можуть становити небезпеку для життя чи здоров’я людини, поза місцем постійного утримання таких тварин, можна лише за наявності повідка;
  • на собаках порід, що включені до Переліку небезпечних порід собак, затвердженого Кабінетом міністрів України, має бути намордник;
  • на домашній тварині обов’язково має бути нашийник з ідентифікуючими позначками.

Стаття 1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» дає юридичне визначення видам тварин за різними критеріями (дикі тварини, домашні тварини, сільськогосподарські тварини, безпритульні тварини, експериментальні тварини). Собаки та коти відносяться до домашніх тварин.

Стаття 9 та 22 вищевказаного закону встановлює обов’язки особи, яка утримує домашню тварину, зокрема:

  • забезпечувати наявність намордника, повідка, що необхідні для здійснення вигулу домашньої тварини поза місцем її утримання;
  • дотримуватись санітарно-гігієнічних норм співжиття. Правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування;
  • дотримуватися вимог нормативно-правових актів, зазначених, санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб.

Варто зазначити, що зазначені вище заборони стосуються не лише магазинів, супермаркетів, крамниць, торгово-розважальних центрів та комплексів, але й всіх громадських місць – підприємств побутового обслуговування та громадського харчування, готелів, баз відпочинку, пошти, культурних та розважальних закладів тощо. Відповідно до закону, громадське місце — це будь-яка частина будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, дитячі майданчики, стадіони, а також стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів.  Юридичне визначення терміну “громадське місце” є в законі “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”.

Стаття 9  Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» визначає, що правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування. На виконання цієї норми, в столиці України ухвалені “Правила утримання собак та котів в м. Києві”. Пункт 5.7. цих Правил встановлює:

“Не дозволяється приводити тварин (крім собак-поводирів) у приміщення магазинів і кафе (крім спеціалізованих магазинів для тварин), об’єктів громадського харчування, установ охорони здоров’я, освіти та культури, на територію дитячих та спортивних майданчиків”.

Короткі висновки:

  • Зважаючи на бажання адміністрації магазину уникнути зайвих конфліктних ситуацій зі споживачами, керівництву магазину бажано при вході в торговельний заклад встановити відповідні таблички/наклейки, які вказують про заборону перебувати у приміщенні відповідного магазину/супермаркету з собаками, котами (а в правилах перебування в торговельному закладі передбачити окремий пункт, що регламентує таку заборону).
  • Всі нормативно правові акти, які регулюють правовідносини щодо перебування власників собак і котів в торговельних закладах містять заборонні норми щодо такого перебування, порушення яких тягне за собою адміністративне стягнення (адміністративну відповідальність).
  • Власникам невеликих (і великих) порід собак і котів можна порадити вчасно (передбачаючи можливі складнощі щодо перебування з своїми тваринами в супермаркетах) приймати відповідні рішення (залишати тварину вдома, просити іншу особу доглянути тварину поза межами торговельного закладу, змінити плани щодо відвідування магазину саме с твариною тощо).

Втім, не зважаючи на законодавчі заборони, деякі власники собак беруть вихованців на руки і таким чином роблять покупки. Але найбільше покупців обурює поведінка власників, коли вони викладають вихованців на продуктову стрічку разом із харчами або саджають у візок. Таке негігієнічне ставлення до решти покупців має припинятися адміністрацією магазину. Власники чотириногих друзів мають враховувати, що у людей все частіше виникає алергія на тварин і сусідство у черзі з кудлатою істотою у закритому приміщенні може спричинити черговий небажаний напад. А ще деякі люди банально бояться собак. І цей страх треба шанувати.

Крім того, багатьох покупців в магазинах де продаються харчі та предмети гігієни, обурює, коли собак заводять (заносять) в приміщення з вулиці, де вони як правило перед тим бігають по фекаліях інших тварин, а потім розносять на своїх лапах їх залишки разом із паразитарними інфекціями та глистами.

Отже, небажання пускати тварин в громадські місця і зокрема в магазини спричинене зовсім не фобіями законодавців, а об’єктивними причинами. Основними з яких є:

  • Відвідувачі з алергією та бронхіальною астмою (шерсть тварин у багатьох людей спричиняє алергічну реакцію).
  • Домашні тварини можуть передавати людині вірусні, бактеріальні та паразитарні інфекції. Діти, люди похилого віку, вагітні, а також особи з ослабленим імунітетом схильні до підвищеного ризику інфікування.
  • Домашні тварини можуть бути рознощиками паразитичних грибів (лишаїв) та черв’яків (глистів тощо).
  • Кінофобія (боязнь собак) у відвідувачів. Відсутність культури у власників тварин (нерідкі випадки, коли собаки бояться інших людей і починають голосно гавкати в магазині, бувають випадки, коли собаки стрибають на покупців, забруднюючи одяг, а для деяких тварин звичайним є справити потребу в торговому залі, крім того, бувають випадки, коли собаки облизують і гризуть товар).

Дуже хочеться сподіватися на розсудливість і законослухняність відвідувачів та відсутність тварин у торгових залах наших магазинів.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!