Наймані працівники оскаржуватимуть у судах внутрішні накази компаній, які відсторонятимуть їх від роботи через відсутність вакцинації від COVID, прогнозує старший партнер юридичної фірми Pravo Garant Надія Загрія.
“Ми вже бачимо, що деякі роботодавці повідомляють своїм працівникам, що якщо вони не будуть вакциновані, то їх відсторонять від роботи. Такі накази можна оскаржувати, і такі позови вже з’являються”, – заявила вона агентству “Інтерфакс-Україна”.
Загрія пояснила, що йдеться про ті категорії працівників, які не включені до “карантинного” наказу МОЗ (держслужбовці, працівники сфери освіти), але від яких роботодавці незаконно вимагають наявності вакцинації.
Читайте також: Роботодавець не має права відсторонити від роботи працівника без збереження зарплати
Водночас юрист прогнозує, що деякі роботодавці превентивно вимагатимуть від своїх співробітників проходження вакцинації, незважаючи на те, що за законодавством ці категорії працівників не зобов’язані мати вакцинацію.
Читайте також: Поліція при перевірках у пасажирів сертифікатів про вакцинацію порушуватиме Конституцію, – експерт
Крім того, Загрія зазначила, що Нацполіція, яка перевірятиме COVID-сертифікати, не має повноважень, згідно з профільним законом “Про національну поліцію” , перевіряти медичні дані громадян, зокрема відвідувачів закладів громадського харчування, ТРЦ чи транспорту, і громадяни можуть відмовлятися надавати поліції інформацію про свою вакцинацію.
“Наскільки правомірні дії поліції – питання залишається відкритим. Можливо, поліція складатиме протоколи, навіть якщо хтось відмовлятиметься надавати їм цю інформацію. За моїми прогнозами, такі протоколи таки буде складено та направлено до суду”, – сказала вона.
Читайте також: Примусова вакцинація. Що робити, якщо роботодавець не допускає до роботи без щеплення від коронавірусу
Водночас юрист не береться прогнозувати, як розвиватиметься судова практика з цих питань.
“Минулого локдауну суди здебільшого ставали на бік “порушника” і не притягували громадян до відповідальності, якщо не було чогось кричущого. Як правило, суд вважав, що неправильно надягнена маска – це малозначне порушення”, – сказала вона.
Загрія також нагадала, що з досвіду минулого локдауну, коли не працював транспорт, суди поновлювали працівників, яких звільняли за прогул через те, що вони не могли доїхати на роботу.
“Тоді суди поновлювали таких працівників і казали, що роботодавці мають брати до уваги об’єктивні чинники, зокрема транспорт, який не працює”, – сказала вона.
Читайте також: Відсторонити від роботи й позбавити зарплати. Як МОЗ влаштовує “голодні ігри” для вчителів