Національне антикорупційне бюро розслідує можливе розкрадання 600 млн грн на закупівлі «Енергоатомом» обладнання у «прокладок».
Про це пише Енергетичний фронт.
За даними слідства, в 2018-2019 роках посадові особи «Енергоатому», зловживаючи своїм службовим становищем і порушуючи закон «Про державні закупівлі» при проведенні тендерів уклали з низкою фірм контракти на закупівлю обладнання для АЕС України за цінами, завищеними на 600,08 млн грн.
Йдеться про фірми «Dimida Sp.z.o.o.» (Польща), «TES Vsetín s.r.o.» (Чехія), «Universal Baltic Group OÜ» (Естонія), «Diakont s.r.l.» (Італія), «I & C Energo a.s.» (Чехія) та «ES Group Europe s.r.o.» (Чехія).
На думку слідчих, злочин скоєно за попередньою змовою з особами, які впливають на управління і діяльність цих фірм. Воно кваліфікований як «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах» за ч. 5 ст. 191 КК.
Читайте також: Керівництво “Енергоатому” продемонструвало свою корупційність, відмовившись від грошей від облігацій – Кучеренко
Також слідство встановило, що влітку-восени 2018 годп службовці «Енергоатому» в змові з фірмами «Dimida» і «VJ Trgovina In Storitve, d.o.o.» (Хорватія) оголосили тендери по запчастин до дизель-агрегатів 12ZV40 / 48 для Південно-Української АЕС. Очікувана вартість закупівлі була завищена.
Потім вони сприяли перемозі «Dimida», але в тендерах взяв участь і переміг виробник «Wartsila France SAS» (Франція), що не залежало від їхньої волі. Тому вони не змогли укласти контракт з «Dimida» за завищеними на 247,33 млн грн цінами. Це кваліфіковано як закінчений замах на злочин за тією ж статтею.
З травня 2018 року до вересня 2019 року технічну комісію при тендерному комітеті «Енергоатому» очолював нинішній тимчасово виконуючий обов’язки президента «Енергоатому» Петро Котін. Зокрема, ця технічна комісія під його головуванням розглядала тендерні пропозиції із закупівлі:
- додаткової комірки РДЕС системи аварійного електропостачання енергоблоку №4 Рівненської АЕС, де переможцем стала «ES Group Europe» (462,79 млн грн);
- обладнання для підстанції 35/6 кВ для Южно-Української АЕС, де переможцем стала «I & C Energo» (336,8 млн грн);
- обладнання до крана мостового для енергоблоків №1-2 Рівненської АЕС, де переможцем стала «Diakont» (188,9 млн грн);
- акумуляторних батарей для Запорізької, Рівненської, Южно-Української АЕС, де переможцем стала «Dimida» (110,39 млн грн);
- вимикачів елегазових 750 кВ для Запорізької та Хмельницької АЕС, де переможцями стали «Universal Baltic Group» і «VJ Trgovina In Storitve» (76,56 млн грн);
- системи збудження турбогенератора для Рівненської АЕС, де переможцем стала «TES Vsetín» (56,34 млн грн).
Читайте також: Чому Нафтогаз має бути ліквідований – 30 аргументів “за”
За даними джерел, в червні 2020 року НАБУ провело у цій справі обшук у Андрія Миколайовича Лазарева. На думку слідства, він супроводжує діяльність згаданих фірм для їх участі і перемоги в тендерах «Енергоатому», здійснює комунікацію і координацію з питань злочинної діяльності з іншими причетними особами.
З відкритих джерел відомо, що він є керівником проектів в ТОВ «Дівітек Груп» Ігоря Ілющенко.
Тоді ж в рамках цього кримінального провадження №52017000000000580 обшукали офіс «Дівітек Груп», а також загальний український офіс фірми «Universal Baltic Group» і «IEC Industrie Export GmbH» (Німеччина), які тепер самотужки представляє в суді адвокат Марина Гришина.
Згідно з даними судового реєстру, спочатку нинішнє виробництво від 30 серпня 2017 року стосувалося закупівель «Енергоатомом» обладнання в «Skoda JS» за завищеними цінами.