Оперативні дані про підозрілі дії СБУ, Держспецзв’язку і ЦВК, які можуть свідчити про підготовку до маніпуляцій даними Державного реєстру виборців та системи ЦВК “Вибори” на етапі підрахунку голосів, нещодавно отримала редакція тижневика DT.UA.
Попередній аналіз списку претендентів на президентську посаду вказує на наявність у Петра Порошенка близько 20 технічних кандидатів, кожен з яких матиме своїх представників у виборчих комісіях (для порівняння: за припущенням DT.UA, основний конкурент Порошенка Юлія Тимошенко має лише декілька таких кандидатів). За даними DT.UA, за рахунок цих технічних кандидатів 3–4 тисячі з майже 30 тисяч дільничних виборчих комісій мають бути повністю укомплектовані “людьми Порошенка”.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Оксана Денисова, редактор телеграм-каналу The Newsroom. Крім того, за її словами, нещодавно редакція отримала оперативні дані про підозрілі дії СБУ, Держспецзв’язку і ЦВК, що можуть свідчити про підготовку до маніпуляцій даними Державного реєстру виборців та системи ЦВК “Вибори” на етапі підрахунку голосів.
“Особливо цікавою ця інформація стала після офіційного повідомлення про участь трьох вищевказаних установ у спільних кібернавчаннях на базі ЦВК та за підтримки європейських партнерів. Тим більше що сертифікат про успішне проходження навчань з рук представниці Естонського центру східного партнерства отримувала людина, яку джерела називають “куратором транзиту”, — зазначає експерт. — Минулого понеділка редакція розіслала відповідні запити до СБУ і Держспецзв’язку, однак на момент здачі номера відповідей від них не отримано. Ми готові ці відповіді оприлюднити, щойно вони надійдуть”.
На питання DT.UA про секретне рішення РНБО, яким створено “дзеркальний” сервер ЦВК, і чи можна його використати як “транзитний” – відповів голова Кіберполіції Сергій Демедюк:
— Нам про це нічого не відомо. У цілому, на мій погляд, рішення про створення “дзеркала” є логічним і необхідним. Але через відсутність інформації про його роль, забезпечення та технічну підтримку я не можу відповісти на запитання, чи можуть його використати з протиправною метою. По суті, він не може бути використаний не за призначенням, але через відсутність повної інформації можна припускати будь-які дії.
Також він повідомив, що Кіберполіцію не залучено до контролю інформаційно-аналітичних систем ЦВК — фактично безпекою інформаційних ресурсів та технічного обладнання займаються ДССЗЗІ й СБУ. За його словами, МВС ініціювало пропозицію включити кіберполіцейських до цієї робочої групи — як представників органу, який, відповідно до КПК, має розслідувати злочини щодо втручання в інформаційно-обчислювальну систему, проте ЦВК не затвердило подані кандидатури.
Нагадаємо, нещодавно лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко подала заяву до Міністерства внутрішніх справ і до генпрокурора з вимогою розслідувати масовий підкуп виборців з боку штабу чинного президента Петра Порошенка. Крім того, вона подала другу заяву – з вимогою негайно перевірити підстави збільшення реєстру виборців, прибрати з нього усі «мертві душі» і припинити підготовку масштабних фальсифікацій. За словами лідера “Батьківщини”, реєстр виборців раптом збільшився на мільйон осіб.
“І це тоді, коли люди масово виїжджають з країни, коли смертність перевищує народжуваність майже удвічі”, – зазначила нардеп.