Інженери з Товариства Фраунгофера створили кишеньковий сканер, який дозволить майже миттєво перевірити харчі на свіжість за допомогою інфрачервоного випромінювання. Розробка дозволить скоротити обсяг їжі, яку люди щодня викидають, не будучи впевненими в тому, що вона свіжа.
Про це повідомляє fraunhofer.de.
За даними Продовольчої і сільськогосподарської асоціації ООН, третина всіх вироблених у світі харчів викидається. Це близько 1,3 млрд т. на рік. У розвинених країнах, де відсоток відходів є найвищим, щорічні витрати на вивезення сміття становлять $680 млрд.
Однією з причин, за якою люди викидають харчі – невпевненість в тому, що вони свіжі. Частково вирішити цю проблему дозволить сканер Фраунгофера, в основі якого лежить високоточний карманий інфрачервоний датчик. На їжу потрапляє інфрачервоний промінь, і відбите світло вимірюється за ІЧ-спектром. Порівнюючи спектр поглинання від їжі з відомим зразком, пристрій може визначити не тільки свіжість їжі, але і ступінь її зрілості і справжність. Наприклад, пристрій здатний відрізнити форель, що видається за лосось.
Подібні пристрої вже є в лаборатоіях, але дослідники зменшили розміри приладу і знайшли спосіб здешевити його виробництво без шкоди для функцій. Це здійснюється за допомогою нових, малих, недорогих датчиків.
За словами Фраунгофера, сканер все ще знаходиться на етапі тестування.
В даний час він може обробляти тільки однорідні харчі, тому він може аналізувати картоплю, помідори, але не піцу з її численними начинками. Сподіваємося, що гіпер-спектральна візуалізація та підходи на основі термоядерного синтезу з використанням кольорових зображень, спектральних датчиків та інших технологій високого просторового дозволу можуть подолати це в майбутньому – каже він.
Іншим аспектом, що розробляється, є алгоритм машинного навчання, який дозволить краще розпізнавати образи. До теперішнього часу команда працювала з помідорами та яловичим фаршем, використовуючи статистичні методики, щоб відповідати NIR-спектрам зі швидкістю псування мікробних та інших хімічних параметрів, дозволяючи їм вимірювати кількість мікробів і термін придатності м’яса.
Це робиться шляхом відправки даних сканування по Bluetooth в базу даних. Ця база даних є спеціально розробленим хмарним рішенням, в якому зберігаються методи оцінки. Потім результати надсилаються на додаток для мобільних пристроїв, щоб показати, чи є харч ще нормальним, скільки часу на зберігання ще залишилося, і поради щодо використання продуктів, якщо термін його продажу закінчився.
Дослідницька група стверджує, що тести в супермаркетах планується провеси вже весною цього року, щоб побачити, що споживачі думають про сканер. Технологія може використовуватися не тільки для харчів, але й для більш широкого застосування, таких як сортування пластмас, вовни, текстилю та мінералів.