31 травня 2016 року відбувся спільний прес-брифінг народних депутатів України з медичною освітою та експерта ВООЗ, на якому парламентарі обговорили майбутню антитютюнову політику країни. В рамках святкування Всесвітнього дня без тютюну парламентарі анонсували майбутні зміни в антитютюновому законодавстві України.
Отже, медики закликали депутатів Верховної Ради підтримати нові правила щодо посилення контролю над тютюновими виробами, які почали діяти на території ЄС з 20 травня поточного року та встановлюють нові стандарти зовнішнього вигляду тютюнової продукції.
Тепер попередження про шкоду куріння з фотографіями хворих органів займатимуть 65% передньої й задньої частини сигаретної пачки, яка зобов’язана мати форму прямокутного паралелепіпеда. На боковій стороні пачки, де міститься інформація про кількість нікотину, з’явиться напис “Тютюновий дим містить понад 70 речовин, які можуть викликати рак”.
“Проста обгортка є важливим заходом для зниження попиту на тютюнові вироби, адже вона робить їх менш привабливими, обмежує використання сигаретних пачок з метою реклами та стимулювання продажу тютюну, а також підвищує ефективність попереджень про небезпеку куріння для здоров’я. Введення простих обгорток є частиною комплексного підходу до боротьби з тютюном “, – повідомила керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні Наталія Король, орієнтуючись на успішний досвід ряду інших країн.
Сьогодні проста обгортка вже практикується в Австралії, Великобританії та Франції. Планують змінювати зовнішній вигляд обгортки Ірландія, Норвегія, Угорщина, Словенія, Швеція, Фінляндія, Канада, Нова Зеландія, Сінгапур, Бельгія та ПАР. На думку влади країн, поява нової пачки не лише знизить вживання тютюнових виробів, а й допоможе краще виявляти контрабандні товари.
Очевидно, що незабаром українські депутати приймуть закон №2820 “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”, згідно з яким, крім зовнішнього вигляду упаковки, будуть введені додаткові державні заходи щодо боротьби з курінням.
Отже, незабаром депутати встановлять максимальний рівень нікотину, смол і монооксиду вуглецю, що містяться в сигареті. Зникнуть з прилавків також сигарети з ароматом ментолу, ванілі й солодощів, що маскують природний запах тютюну.
Обмеження в тютюнової політики підтримав і Генеральний Секретар ООН Пан Гі Мун, зазначивши що куріння призводить до смертності близько 6 мільйонів чоловік на рік. “Третя Ціль Сталого розвитку спрямована на “забезпечення здорового способу життя та підвищення добробуту для людей будь-якого віку”. В рамках цього підходу уряд ООН взяв на себе зобов’язання підтримувати ініціативу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) про запуск Рамкової конвенції із боротьби проти тютюну в усіх країнах з метою скорочення кількості людей, що вживають тютюн”, – зазначив Пан Гі Мун.
У той же час найбільші тютюнові компанії світу виступають з різким засудженням європейської директиви. “Ми впевнені в тому, що Директива про тютюнову продукцію є наочним прикладом перевищення повноважень з боку ЄС. Багато елементів директиви непропорційні, спотворюють конкуренцію та не поважають автономію держав-членів”, – кажуть представники компаній Philip Morris International і British American Tobacco.
Нагадаємо, раніше Україна вже боролася з курінням і прийняла в 2006 році Рамкову конвенцію ВООЗ щодо боротьби з тютюном. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, починаючи з 2000 року, кількість жінок, що палять, в Україні знизилося на 2 відсотка, а чоловіків – на 11 відсотків.