Українське виробництво зернових процвітає, але його експансія гальмується через зношеність залізниці, якою транспортується дві третини врожаю від аграріїв до портів.
Трейдери скаржаться, що замість виходити на нові ринки, доводиться боротися за вагони, пише Bloomberg.
Як зазначається, більшість локомотивів і вагонів були виготовлені ще в 1980-х роках. «Укрзалізниця» намагається вирішувати проблему, але спочатку планує замінити вагони для перевезення вугілля та металів, а тільки потім взятися за поїзди, які потрібні аграріям, пише видання.
З урахуванням того, що врожаї четвертого в світі експортера зерна ростуть, існують побоювання, що Україна просто не вистачить транспортних можливостей для перевезення зерна.
«Це найбільша проблема зараз, оскільки ми не можемо експортувати стільки, скільки хотіли б. Трейдери могли збільшити продажі, вийти на нові ринки, але замість цього їм доводиться боротися за вагони», – сказав виданню президент «Української зернової асоціації» Микола Горбачов.
Як зазначається, українське виробництво зерна переживає бум в останні десятиліття, оскільки фермери стали більше інвестувати в свої врожаї. Втім, уряд весь цей час не вкладала гроші в оновлення залізниці. Без цього її стан може ще більше погіршитися. У зерновій асоціації кажуть, що збільшення врожаїв може підвищити і експорт на 70% до 2022 року, що дозволить залучати досить інвестицій у виробництво та інфраструктуру.
Недолік поїздів призводить до затримок з поставками зерна, каже голова трейдингової фірми Kusto Agro Trading LLC Шакір Шаміля. За його словами, без проблем із залізницею доходи могли б бути на 30% вище.
«Україна втрачає свою конкурентну перевагу. Не дивно, що Росія може обігнати Україну в сфері експорту зерна в цьому сезоні, оскільки вона може доставляти стільки, скільки вироблено», – сказав глава «ТІС» Філіп Грушко.