Нові правила оплати за тепло і воду

лічильники
24 Вересня 2017, 14:55

Напикінці серпня вступили в силу зміни, внесені до правил надання та оплати послуг централізованого опалення, постачання води (холодної та гарячої) і водовідведення (Постанова №633 від 18.08.2017 р. «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. №630»).

Нові правила фактично прирівняли власників квартирних лічильників до споживачів, у яких прилади обліку не встановлені. В яких випадках доведеться платити більше?

Що треба знати?

Недбайливих споживачів, у яких встановлені прилади обліку води, привчають бути більш відповідальними. Інакше… «покарають гривнею». Так, якщо споживач забуде вчасно передати показання лічильників або зробить це пізніше встановленого терміну, платити доведеться не за фактично спожиту воду, а за показаннями загальнобудинкового лічильника (при його наявності) або за нормами споживання (за відсутності загальнобудинкового лічильника), з урахуванням сумарних витрат води за показаннями усіх квартирних засобів обліку. При цьому в загальнобудинкових показаннях не враховується витрата води постачальника послуги, фізичних осіб і юридичних осіб – підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку.

Різниця розподіляється між споживачами, які не мають приладів обліку, і споживачами, які не передали показники квартирних лічильників, пропорційно кількості мешканців квартири. Такий підхід застосовується за відсутності витоків із загальнодомової мережі, що підтверджується актом перевірки. Перевірка повинна здійснюватися в присутності не менше двох свідків – мешканців будинку. При наявності витоку з загальнодомової системи доведеться оплачувати послуги за встановленими нормативами.

Як вже було сказане, за відсутності загальнобудинкових лічильників води, розраховувати плату будуть за нормами споживання (на людину на місяць). Цю методику застосують і в тому випадку, якщо лічильник зламався і не підлягає ремонту (з моменту виявлення несправності).

Як передавати показання?

Все вищесказане має відношення і до передачі показань квартирних теплолічильників (правда, їх в Україні не так багато, в основному – в новобудовах). Механізм розрахунку оплати застосовується такий же, як і у випадку з водою. З тією лише різницею, що забудькуваті споживачі оплачують за тепло за показаннями загальнобудинкового приладу обліку пропорційно опалювальній площі квартири. Тут також не враховуються витрати теплової енергії постачальника послуги, юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку.

А тепер про найголовніше – як вчасно передати показання приладів обліку? Іноді це дуже складно зробити. Телефони вічно зайняті, а кожен місяць відвідувати абонентські служби може не кожен.

У новому документі зазначено, що споживач може:

  • заповнювати відповідні графи в платіжних документах;
  • залишати свідчення на сайтах комунальних підприємств;
  • традиційно повідомляти телефоном постачальнику послуги.

Є й ще один спосіб. Деякі підприємства встановлюють поштову скриньку біля абонентської ділянки, як, наприклад, «Інфоксводоканал» в Одесі. Це підходить літнім людям, які живуть неподалік. У будь-який день і в будь-який час в скриньку можна кинути інформацію зі свіжими показаннями.

Наостанок нагадуємо: оплата за спожиті комунальні послуги здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший термін.

Внесемо ясність

Якщо, наприклад, за вересень споживач забуде передати показання лічильників, йому доведеться платити і за себе, і за сусідів. Якщо ж в наступному місяці він «виправиться» і передасть свідчення вчасно, то заплатить, як і раніше – тільки за фактично спожиту воду.

Звідки береться зайва вода?

Не завжди показання «загальнобудинкового» обліку води збігаються з показаннями індивідуальних лічильників. Звідки береться різниця?

Стандартні ситуації:

  • коли хтось із мешканців шахраює – встановлює пристосування на свій лічильник для приховування реального споживання води;
  • існує незаконне приєднання до будинкових мереж;
  • мешканці «без лічильника» ллють воду без міри.
Джерело:

СВЖУ

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!