Судді, що розглядатимуть суперечку України та РФ в органі, створеному Міжнародним трибуналом ООН з морського права, мають ухвалити рішення орієнтовно не раніше 2019 та не пізніше 2021 року.
Про це заявила в інтерв’ю “Європейській правді” Олена Зеркаль, заступниця міністра закордонних справ з питань євроінтеграції.
Трибунал з українського питання був формально створений у грудні 2016 року.
“Ми закінчили всі необхідні досудові процедури. Те, що РФ погодилася на створення арбітражу і трибуналу; те, що вони брали участь у відборі арбітрів – все це дає нам надію на серйозніше ставлення до його рішення”, – заявила Зеркаль.
Вона також повідомила, що Україна задоволена арбітрами, відібраними для участі в трибуналі. “На кожного можливого арбітра підбиралося досьє, розглядалися його рішення, публікації, висловлювання. Той арбітраж, який сформований зараз, нас абсолютно влаштовує”, – заявила дипломат.
Зеркаль наголосила, що про вирішення питання приналежності Криму не йдеться – трибунал це не розглядатиме. Не йдеться також про делімітацію кордонів.
“Трибунал розглядатиме претензію України на неможливість користуватися своїми природними ресурсами, на неможливість захищати екологію Чорного моря, на неможливість проводити навігацію в рамках Керченської протоки, на порушення Росією правил щодо будівництва Керченського мосту та інших переходів, і у зв’язку з цим – порушення екобалансу в Чорному морі, на неконтрольований підйом археологічних цінностей біля Криму.
Ми хочемо реституції своїх прав, тобто відновлення права на використання морської прибережної зони, яка згідно з відповідною конвенцією належить Україні”, – пояснила вона.
В разу ухвалення даного рішення воно стане першим вердиктом міжнародного трибуналу у питаннях, пов’язаних з анексією.
Європейська правда