7 ознак гормонального дисбалансу: небезпечні симптоми і наслідки

Жіночі ендокринні залози
16 Серпня 2021, 16:54

Збої в роботі ендокринної системи не менш небезпечні, ніж, наприклад, порушення роботи серцево-судинної або травної системи, тому що можуть привести до таких серйозних наслідків, як розвиток цукрового діабету, погіршення зору і не тільки. Перевірте у себе наявність характерних ознак!

У всіх хвороб різне амплуа. Одна хвороба навалюється разом, всією своєю міццю, кидаючи зухвалий виклик організму: хто кого ?!

Інша підкрадається непомітно і планомірно терзає: то «вкусить», то відпустить, поступово роблячи наше існування нестерпним.

А третя крокує разом з нами рука об руку все життя, впливаючи на характер, світогляд і якість життя нарівні з генами і зовнішніми факторами.

Ховаючись під різними масками, хвороби часто стають невловимими. Особливо важко розпізнати ендокринне захворювання (коли в організмі порушується нормальне вироблення гормонів).

Читайте також:  Сім харчів для нормалізації гормонального балансу

Нерідко люди з такими порушеннями перш, ніж потрапити «за адресою», обстежуються у самих різних фахівців, а, розчарувавшись в традиційній медицині, марно займаються самолікуванням.

До ендокринолога такі пацієнти приходять уже тоді, коли хвороба досягла свого апогею або так змінила своє обличчя в результаті численних експериментів зі здоров’ям, що діагностувати і лікувати її вкрай важко.

Гормональний баланс

Гормональні розлади не завжди мають специфічні симптоми. Часто їх прояви схожі на самі різні недуги, а іноді сприймаються тільки як косметичні дефекти. Тому потрібно знати тривожні ознаки, при появі яких необхідно відразу звертатися за кваліфікованою допомогою.

Читайте також:  Як скинути гормональну вагу: 3 ефективні стратегії

Краще вчасно виключити небезпечну патологію, ніж потім розплачуватися здоров’ям за свою самовпевненість і недбалість.

Що таке ендокринна система?

В організмі існує безліч органів і окремих клітинних скупчень, здатних виробляти гормони і брати участь в ендокринної регуляції життєво важливих функцій. Найголовнішими вважаються гіпофіз і гіпоталамус. Ці залози розташовуються в головному мозку і, відповідно до свого положення, керують усіма іншими органами ендокринної системи: щитовидною і паращитовидною залозами, наднирковими, статевими залозами і підшлунковою залозою. Ураження гіпоталамусу і гіпофізу рідко проявляються ізольованими, специфічними симптомами. Зазвичай ще й страждає функція підвладних їм ендокринних залоз.

Читайте також:  Що відбувається з гормонами при періодичному голодуванні

Ймовірні ознаки порушення гормонального балансу

1 Схуднення на тлі підвищеного апетиту. Під рекламним гаслом «Їм – значить худну!», можливо, ховається людина з підвищеною функцією щитовидної залози. Крім зниження маси тіла зазвичай турбує безпричинне і тривале підвищення температури тіла до 37-37,5°С, перебої в роботі серця, надлишкова пітливість, тремор (тремтіння) пальців рук, різкі перепади настрою, нервозність, порушення сну. При прогресуванні хвороби порушується статева функція. Нерідко звертає на себе увагу постійно здивований погляд – витрішкуватість. Коли очі широко розкриті, блищать і як би випирають назовні: між райдужною оболонкою і повікпми – зверху і знизу залишається смужка білої склери.

Одним з найважливіших симптомів нерідко буває ожиріння, причому жирова тканина відкладається переважно в області обличчя і шиї, плечового пояса, живота і спини. Кінцівки залишаються тонкими. Знижується імунітет. Ожиріння  може бути не тільки проблемою неправильного харчування і гіподинамії. Ожиріння супроводжує багато ендокринологічних розладів. Якщо жирова тканина відкладається рівномірно по всьому тілу, апетит або не змінений, або дещо знижений, турбує сухість шкіри, слабкість, млявість, постійна сонливість, випадання і ламкість волосся, то можна припустити зниження функції щитовидної залози. У таких людей спостерігається мерзлякуватість, зниження температури тіла і артеріального тиску, захриплість, періодичні запори.

3 Надмірний ріст волосся на тілі (гіпертірхоз) нерідко свідчить про порушення функції статевих залоз. Найчастіше цей симптом говорить про надмірне вироблення тестостерону у жінок. Гіпертрихоз в цьому випадку зазвичай супроводжується підвищенням жирності шкіри, появою вугрової висипки, лупи. Відбувається порушення менструальної і дітородної функції.

4 Багряні розтяжки на шкірі (стриї) – грізна ознака розладу гіпоталамо-гіпофізарної системи. Нерідко в процес втягуються наднирники. Стриї з’являються на шкірі живота, внутрішніх поверхнях стегон, в області молочних залоз. Відзначається гіпертрихоз, порушення статевої функції. Специфічною ознакою є кризове підвищення артеріального тиску до високих цифр.

5 Зміна зовнішності: рання ознака акромегалії. Риси обличчя стають грубими: збільшуються надбрівні дуги, вилиці, нижня щелепа. «Розростаються» губи, язик стає настільки великим, що порушується прикус. Такий стан розвивається у дорослих при надмірному утворенні гормону росту – соматотропіну, який виробляється в гіпоталамусі. Відбувається швидке зростання кистей і стоп. Людина змушена дуже часто міняти взуття. Турбують скарги на оніміння в кінцівках, болі в суглобах, захриплість, порушення статевої функції. Шкіра стає товстою, жирною, відзначається підвищений ріст волосся.

6 Порушення зору теж може бути наслідком патології ендокринної системи. Швидке і стійке погіршення зору, що супроводжується завзятими головними болями, є приводом для підозри пухлини гіпофізу. При цьому характерною ознакою є випадання скроневих полів зору, часто розвиваються й інші ознаки порушення гормональної регуляції, зазначені вище.

7 Свербіж шкіри повинен стати приводом для визначення рівня цукру в крові і може бути ранньою ознакою цукрового діабету.

При цьому свербіж частіше виникає в промежині (що змушує звертатися до гінеколога або дерматовенеролога). З’являється спрага, сухість у роті, збільшується кількість сечі і частішає сечовипускання. Частим захворюванням стають фурункульоз, ранки і подряпини дуже повільно гояться, поступово розвивається слабкість, швидка стомлюваність. Вага може коливатися як в сторону ожиріння, так і в бік схуднення, – в залежності від форми захворювання і конституції людини.

толстая и худая

Гормональний дисбаланс потребує лікування

Деякі з перерахованих симптомів можуть бути розцінені нами як банальні ознаки перевтоми, нестачі вітамінів, наслідки стресів на роботі і вдома. Однак несвоєчасне звернення до лікаря може сильно знизити можливості лікування і привести до серйозних порушень здоров’я.

Яким би не було гормональний розлад, воно завжди вимагає медичного лікування. Без спеціальної терапії ендокринні захворювання поступово прогресують, і, не завдаючи особливої ​​стурбованості на початкових етапах, важким відлунням проявляють себе в майбутньому. На пітливість, зміна маси тіла, надмірне оволосіння ви можете довгий час закривати очі, але що робити, коли ці розлади переростуть в безпліддя або обернуться важкою серцевою недостатністю, інсультом або інфарктом, неоперабельний пухлиною?

Читайте також:  Знижене вироблення тиреоїдів може збільшити ризик розвитку психічних захворювань

Сучасна діагностика гормональних розладів включає широкий спектр обстежень. Іноді лікаря буває досить поглянути на хворого, щоб поставити діагноз. У ряді випадків доводиться проводити масу лабораторних та інструментальних досліджень, включаючи визначення рівня гормонів і їх метаболітів в крові, функціональні навантажувальні проби, рентгенівську і УЗД-діагностику, комп’ютерну томографію. Багато з ендокринних захворювань при своєчасному зверненні піддаються повному лікуванню, при інших необхідна постійна замісна гормональна терапія, при третіх виникають показання для хірургічного лікування.

Ставтеся уважніше до здоров’я свого і своїх близьких. У більшості випадків при ранній діагностиці і правильно підібраному лікуванні вдається взяти під контроль або вилікувати повністю багато ендокринні захворювання.

Читайте Поштівку в ФБ

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!