58% екосистем Землі в критичному стані

58% екосистем Землі в критичному стані Поштівка
22 Липня 2016, 10:38

Збереження екосистем та різноманітність видів впали до критичної позначки 58% ключових екорегіонів Землі, що свідчить про загрозу початку масового вимирання і різкого скорочення чисельності тварин, заявляють учені в статті, опублікованій в журналі Science.

На сьогодні серед екологів і біологів немає впевненості в тому, як багато змін або втрат видів може пережити та чи інша екосистема до того моменту, коли вона катастрофічно впаде і втратить здатність підтримувати себе. З цієї причини скорочення у видовому розмаїтті всіх живих істот – від бактерій до ссавців, пов’язані зі зміною клімату та діяльністю людини, викликає велику тривогу у вчених.

Тім Ньюболд з університетського коледжу Лондона (Велика Британія) та його колеги спробували знайти відповідь на це питання, склавши найширшу базу видів на Землі, яка включає в себе майже 40 тисяч різних форм життя, які живуть на всіх континентах планети, і два мільйони оцінок їх видового різноманіття.

Ці дані вчені використовували для оцінки стану так званих біомів – найбільших складових частин всієї біосфери Землі, що включає в себе сотні пов’язаних одна з одною екосистем і біоценозів, розташованих у межах одного кліматичного поясу. Усього вчені виділяють 14 подібних зон на суші, відповідно до критеріїв, розроблених відомим біологом Робертом Бейлі в середині 70 років минулого століття.

Аналіз Ньюболда і його колег призвів до невтішних висновків — 58% цих біомів сьогодні перебуває у критичному стані. В них вимерло понад 20% видів тварин, мікробів та інших істот, що мешкали до початку масової експлуатації земель, вирубування лісів і видобутку корисних копалин. Скорочення видового різноманіття на більш ніж 10-20%, як пояснюють учені, призводить до незворотних і катастрофічних наслідків. Більша частина цих наслідків проявить себе тільки в майбутньому, тому ми поки що не відчуваємо всіх масштабів катастрофи.

Найбільший подібний обвал екосистем зачепив центральні райони США і Канади, Гімалаї, Австралію, південні райони Європи і Росії, Центральну Африку і південь Південної Америки. Менше за все вони торкнулися або торкнуться півночі Росії і Канади, екваторіальних районів Латинської Америки, Індокитаю і тропічної Африки.

Якщо дивитися на біоми, то тільки три з них – тундра, тайга і широколистяні субтропічні ліси перебувають у відносній безпеці. Всі інші види біомів знаходяться за відміткою в 20% вимерлих видів, і їм сьогодні загрожує небезпека різкого скорочення у видовому різноманітті.

Ці зміни, за словами екологів, не тільки позбавляють нас красот природи, але й б’ють по кишені – наприклад, зникнення ключових видів запилювачів і природних ворогів шкідників веде до збільшення витрат на пестициди. Крім того, дисбаланс в біомах і їх руйнування також викликають екзотичні до недавнього часу феномени, такі як цвітіння води або інші екокатастрофи, ліквідація яких потребує сотень мільйонів або навіть мільярди доларів США.

Як з цим можна боротися? За словами Ньюболда, для відновлення біомів і утримання їх від колапсу необхідно не тільки захищати ключові осередки біорізноманіття, але і скорочувати площі земель, які зараз використовуються в сільському господарстві. Економічні втрати від цього спочатку можуть бути великі, однак подальша деградація екосистем призведе до ще більш важких наслідків, підсумовують вчені.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!