Наразі, понад 55 мільйонів людей у світі страждають на деменцію. Ця кількість, за прогнозами, збільшиться майже втричі до 2050 року. Проте, за даними фахівців, близько половини випадків деменції можна було б запобігти або відстрочити, якби було виключено 14 визначених ризикових факторів, пише Поштівка.
Основні фактори ризику деменції
Раніше було відомо 12 факторів підвищення ризику деменції – це погана освіта, травма голови, гіподинамія, куріння, надмірне споживання алкоголю, гіпертонія, ожиріння, діабет, втрата слуху, депресія, забруднення повітря та нечасті соціальні контакти.
Новий аналіз додав ще два фактори: високий рівень холестерину та втрату зору. За даними дослідження, усунення усіх цих 14 факторів може допомогти уникнути до 45% випадків деменції.
Читайте також: Лікарі перерахували ранні ознаки деменції у 40-річних
Зокрема, високий рівень холестерину у середньому віці (близько 40 років) має зв’язок із 7% випадків деменції, тоді як нелікована втрата зору в літньому віці – із 2% випадків.
Взаємозв’язок між зайвою вагою та деменцією може бути викликаний тим, що жир активно бере участь у метаболічних процесах, які впливають на роботу судин, сприяючи накопиченню бета-амілоїдного білка, характерної ознаки хвороби Альцгеймера.
Дослідження також підтвердили, що регулярні фізичні вправи можуть зменшити ризик деменції, збільшуючи рівень білка, який зміцнює зв’язки між клітинами мозку. Фізична активність також зменшує запалення, яке вбиває нервові клітини. А соціальна активність зменшує стрес.
Освіта надзвичайно важлива, оскільки змушує мозок бути більш стійким до пошкоджень. За словами Гілла Лівінгстона, автора звіту, освіта допомагає людям робити обдумані вибори, критично мислити, забезпечує кращу роботу та більші можливості у сфері охорони здоров’я та виборі місця проживання.
Читайте також: Новою причиною хвороби Паркінсона назвали токсини довкілля
Ризик розвитку деменції також потенційно пов’язаний із втратою зору чи слуху та забрудненням повітря, адже ці фактори важливі для здатності людини взаємодіяти з навколишнім середовищем і бути фізично активною.
Як зменшити ризик деменції
Автори дослідження рекомендують такі зміни:
Державні установи мають:
- забезпечувати доступність якісної освіти;
- розповсюджувати інформацію про ризики куріння і надмірного вживання алкоголю;
- запобігати курінню в громадських місцях.
Читайте також: Вчені розповіли, як віддалити настання старечого недоумства
Люди повинні:
- займатися розумовою діяльністю;
- використовувати засоби захисту голови під час контактних видів спорту або під час їзди на велосипеді;
- регулярно виконувати фізичні вправи;
- підтримувати нормальну вагу та лікувати ожиріння, щоб запобігти ризику діабету;
- підтримувати систолічний артеріальний тиск на рівні до 130 міліметрів ртутного стовпчика після 40 років;
- лікувати депресію, втрату слуху, зору та високий рівень холестерину.
Читайте також: Самотність може вплинути на мозок і підвищити ризик деменції у літніх людей
Довідка
Старече недоумство, або деменція – це синдром, при якому відбувається деградація пам’яті, мислення, поведінки і здатності виконувати щоденні дії. Жертвами цього синдрому стає все більше людей – до 2050 року за оцінками наукових експертів кількість випадків деменції може зрости в три рази. Вчені розповіли про способи, що дозволяють розпізнати старече недоумство.
За словами фахівців, між першими симптомами старечого недоумства і його очевидним проявом, що свідчить про стадії активного розвитку синдрому, проходить зазвичай 3-5 років.
У більшості випадків старече недоумство починає розвиватися після 60 років, попереджають вчені. Спочатку виникає порушення пам’яті – людина все частіше забуває різні предмети, якими користується в побуті, при цьому дані предмети можуть виявлятися в самих несподіваних місцях.