Рада прийняла за основу нову редакцію законопроекту про КСУ

verkhovna_rada_building
9 Лютого 2017, 12:53

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект №5336-1 “Про Конституційний Суд України”.

За документ з другого разу проголосували 239 парламентарів (спочатку 223 нардепа)

“Складність введення конституційної скарги полягала в тому, щоб знайти оптимальний баланс у забезпеченні захисту прав і свобод людини та ефективного функціонування органу конституційної юстиції в забезпеченні такого захисту. Запровадження конституційної скарги обумовило необхідність встановлення нової організаційної структури Суду, визначення підстав прийнятності конституційної скарги та закріплення нескладного і зрозумілого процесу конституційного провадження”, – зазначають автори проекту закону.

Нова організаційна структура Конституційного суду України

Так, проектом пропонується передбачити, що Велика палата діє у складі усіх суддів КСУ і вирішує питання у справах за конституційними поданнями та конституційними зверненнями.

При цьому два сенати суду, кожен із яких діє у складі дев’яти суддів і розглядає питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) законів України (їх окремих положень) за конституційною скаргою особи. Сенат суду діє як Конституційний суд України; ухвали Сенату суду про відмову у відкритті конституційного провадження у справах за конституційними скаргами є остаточними.

Також планується передбачити шість колегій суддів, кожна з яких діє у складі трьох суддів. До повноважень колегії суддів КСУ належить вирішення процесуальних питань. Ухвала про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою, постановлена трьома суддями колегії суддів КСУ, є остаточною. Це дасть змогу зменшити навантаження на суд та забезпечити надходження на його розгляд обґрунтованих конституційних скарг, які відповідають критеріям прийнятності.

Інші положення законопроекту

При розгляді конституційної скарги Конституційний суд може видати забезпечувальний наказ, який є новим інститутом вжиття заходів захисту прав людини у виняткових випадках. Підставою для забезпечення конституційної скарги є необхідність запобігти незворотнім наслідкам, що можуть настати у зв’язку з виконанням остаточного судового рішення.

Проектом закону також передбачена можливість відтермінування втрати чинності актом (його окремим положенням), який визнано неконституційним.

Законопроект спрямовано на забезпечення безперервності діяльності суду. Ним передбачено встановлення тримісячного строку для призначення новообраного судді замість судді, у якого закінчився строк повноважень або який досяг граничного віку перебування на посаді судді Конституційного суду України, та продовження виконання таким суддею своїх повноважень до призначення нового судді. Законопроектом визначено складення суддею КСУ присяги на спеціальному пленарному засіданні суду.

Нагадаємо, в кінці 2016 року Венеціанська комісія підтримала проект закону “Про Конституційний суд України”.

Джерело:

РБК Україна