Польські археологи протестують проти української виставки

Польські археологи протестують проти української виставки Поштівка
4 Серпня 2016, 11:25

Товариство польських археологів висловило протест з приводу відкриття виставки «Україна світу. Скарби України з колекції Платар». Виставка проходить в Замку князів Поморських у польському місті Щецин, повідомляє «Gazeta.ua».

 «Публічна презентація старожитностей, які походять з нелегальних розкопок пам’яток археології, а також колекцій, створених завдяки нелегальному обігу археологічних старожитностей – а такою є колекція «Платар»– суперечить Кодексу музейної етики» – у відкритому листі археологи звертаються до директора Замку князів Поморських Барбари Іґельської.

Науковці стверджують, що грабування і знищення археологічних пам’яток в Україні є не лише її внутрішньою справою. Відповідальність за їх охорону лежить на усіх європейських державах. Археологи вимагають припинити презентацію контроверсійної колекції «Платар».

Наукове товариство польських археологів таким чином долучилося до заклику українських археологів, шокованих фактом презентації. «Публічна демонстрація колекції «Платар» діє всупереч норм охорони археологічної та культурної спадщини», – заявляє на своєму сайті Спілка археологів України.

«Якщо у державному музеї з’являється новий експонат, то він передається з усіма документами, актом приймання-передання, які засвідчують їх історію, типологію. У приватних колекціонерів не було усіх документів, які би засвідчили походження окремих експонатів», – коментує завідувач кафедри Музеєзнавства і пам’яткознавства в КНУКіМ Олена Гончарова.

Минула виставка колекції «Платар» у Варшаві 2008 року призвела до скандалу. Протести польського професійного середовища, багатьох музейників мали негативні наслідки для польсько-українського гуманітарного співробітництва. Спроба власників колекції виставити її в Етнографічному музеї Будапешту виявилися марною. Цьому завадила заява угорських археологів. Експозиція частини речей викликала протести з боку археологів США та відмову найбільших музеїв США приймати цю виставку.

Польські археологи протестують проти української виставки