- Поштівка - https://poshtivka.org -

Як захистити квартиру від грабіжників?

У теплий період року зростає кількість квартирних крадіжок. Починаються відпустки, люди виїжджають на вихідні за місто, на городи, житло залишається без нагляду. А злочинцям тільки цього й треба.

Основні способи, якими злодії  проникають до помешкань, – це віджим пластикових вікон, виламування серцевин замка, підбір ключів. Грабіжники до дрібниць вивчають розпорядок дня усіх мешканців вподобаної квартири, користуються системою спеціальних позначок, стежать за вікнами, показниками електролічильників. Крадії потрапляють до помешкання навіть без злому, а знайшовши незачинену квартиру, де неуважний господар просто забув її замкнути. Правоохоронці радять встановлювати ґрати, особливо якщо квартира розташована на першому або останньому поверхах, зміцнювати двері та вікна.  Вхідні двері варто облаштовувати кількома замками різного типу. Найпоширеніші врізні замки – сувальдні та циліндрові.

Ще неприємніше позбутися не лише цінних речей, а й самої квартири. Квартирні аферисти вигадують найрізноманітніші схеми обману. Адвокат адвокатського об’єднання “Базиленко та Панченко” Наталія Панченко співпрацює з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві. Сюди за допомогою звернувся чоловік, який ще донедавна мав власну квартиру, а нині змушений жити у притулку для бездомних, бо його помешканням заволоділи шахраї. Можливо, гіркий досвід цього чоловіка стане для когось застереженням, – вважає Наталія ПАНЧЕНКО.

Свої помилки

– Як аферистам вдалося обманути вашого клієнта?

– Ми бачили вже декілька схем заволодіння майном. Завдяки тому, які були створені Центри безоплатної правової допомоги, що надають вторинну правову допомогу саме в цивільних справах, всі ці схеми стали більш очевидними.  І люди дійсно зараз  можуть ефективніше захистити свої права. Мій клієнт проживав у квартирі разом з матір’ю. Право власності належало матері, але він жив там з самого народження. Потім мати захворіла – інсульт, у нього теж інсульт. Мати повністю втратила функцію мовлення, не могла виходити з квартири. Її син також був обмежений в русі. І ось якісь люди на вулиці запропонували їм допомогу. Вони побачили, що чоловік з паличкою, їм стало його дуже шкода. Кілька разів варили їм з матір’ю супчики, купували й приносили продукти. За власні кошти, до речі. Але потім, коли мати померла, з’ясувалося, що син вже не є власником, що начебто цю квартиру мати за життя продала за відплатним договором, а гроші за довіреністю від її імені отримали оці люди, які варили супчики. Потім син ще проживав у цій квартирі, але у нього вкрали паспорт. Коли він отримав новий, то побачив, що там вже немає штампу “зареєстрований” за   цією адресою.  За підробленими документами і за його відсутності його зняли з реєстрації. Якось він вийшов в магазин, а повернутися в квартиру вже не зміг, оскільки замінили замки. І людина вже рік позбавлена свого житла, а квартиру кілька разів вже перепродавали. Він подав заяву, порушені кримінальні справи за фактами шахрайства, а він проживає в соціальному притулку. Ну це ще такі, “гуманні” шахраї, бо більшість безхатченків, яких таким чином позбавляють житла, їх просто ще й позбавляють життя.

– Син розуміє, яким чином мати продала квартиру? Адже все було підроблено і насправді ж вона не продавала?

– Ні, вона не продавала. Вже є результати експертизи, яку слідчі провели. Судово-психологічна експертиза встановила, що в день, яким датований договір, ця жінка в силу свого стану здоров’я не могла вже такий договір укласти, не могла усвідомлювати значення своїх дій. Після інсульту в неї вже були процеси, які дуже впливали на її психологічний стан. Вона не була адекватна. Тим більше, вона не залишала квартиру і нереально було їй відвідати нотаріуса в далекому від її проживання районі.

– А як сталося, що в новому  паспорті чоловік не знайшов інформації про реєстрацію у своїй квартирі? Хіба він особисто не мав би підписувати якісь документи?

– Там був момент шахрайський, коли до нього хтось завітав – чи варив, чи пригощав – він пам’ятає чітко тільки, що один раз, лише один раз (!) він на чистому аркуші поставив свій підпис під якимсь там… я не пам’ятаю, яку підставу йому вказали, для чого він це робить. Але він один раз таки підписався на аркуші. Ну а взагалі-то це все одно не повинно було створити такі наслідки, оскільки правилами зняття з реєстрації та постановки на реєстрацію не передбачено заочне зняття за письмовою заявою. Без присутності особи, без встановлення особи за паспортом. Він мав прийти зі своїм паспортом, особисто подати заяву, і тільки після цього могла бути вчинена така дія, як зняття його з реєстрації. Оскільки він не звертався, особисто нікуди не ходив, то це схеми, в яких, ймовірно, задіяні працівники органів міграційної служби. Новий паспорт видали з чистими аркушами, там не було жодної відмітки. Це, звісно, порушення закону, перевищення повноважень, зловживання. Слідство встановить, що це було.

Шахрайські схеми

– А ось звідки шахраї дізнаються, де живуть самотні люди, до кого можна втертися в довіру?

– Відомості про мешканців хто має? ЖЕКи мають, ОСББ, у даному випадку це був житловий кооператив. Там ці дії не могли бути вчинені без голови кооперативу, який, напевно, якісь довідки видавав чи посвідчував. Дільничні, можливо. Варіантів дуже багато. Але не слід недооцінювати й самих шахраїв. Вони працюють системно, вони психологи, у них багато вільного часу для спілкування з людьми просто на вулиці, на лавочках. Вони ж вільні, вони ніде не працюють, це і є їхній спосіб життя. Шахраї входять в довіру і шляхом зловживання довірою або обманом досягають своєї мети – заволодіти чужим майном.

Треба знати

– І яка тут може бути порада – нікому не довіряти, якщо хтось, начебто з добрих мотивів, пропонує допомогу?

– Порада та яка. Допомогу прийняти від людей можна, але не слід нічого підписувати. Дуже уважно слідкувати за своїми документами: за паспортом, за документами, які посвідчують право власності на майно, щоб вони були в недоступному місці. І взагалі-то я вважаю, що такі волонтерські, соціальні програми мають бути якось організованими. Це не має бути стихійне таке волонтерство, бо воно, справді,  має наслідком доступ до цього шахраїв. Людина може звертатися до соціальних центрів, до благодійних фондів. Там є хоч якісь координати, є відповідальні люди. Хоча б знаєш, до кого ти звернувся. І якщо в тебе виникла проблема через діяльність того, до кого ти звернувся за допомогою, то хоч можна ж знайти особу. А так, отримуючи цю допомогу і підписуючи документи, люди ж не знають, з якою особою мають справу. Вони ж не бачать ні її паспорта, ні її місця реєстрації, звідки ця людина взялася. І потім такого шахрая дуже важко розшукати. Це проблема для слідства – встановити, з якою ж особою мала справу потерпіла людина, і де її шукати.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103

Національна поліція звертає увагу!

  1. Не залишайте ключі від квартири у так званому “секретному місці” (під килимком, під вазоном, у поштовій скриньці) та не передавайте їх стороннім особам.
  2. У разі втрати хоча б одного з ключів терміново міняйте замок або циліндровий механізм.
  3. Не зберігайте в квартирі в одному місці значні суми грошей, ювелірні вироби. Обмежте коло осіб, яким відомо про цінності, що зберігаються у вас.
  4. Пам’ятайте, що найчастіше злочинці перевіряють наявність грошей в шафах під постільною білизною, сервантах, книгах, одязі, вазах, в побутових приладах на кухні.
  5. Якщо ви самі вдома, не впускайте в квартиру незнайомих осіб, особливо в нічний час. Попередьте про це дітей. Для проникнення в будинок злодії прикидаються електромонтерами, водопровідниками, рознощиками телеграм тощо.
  6. Розбійники застосовують і такий простий спосіб виманювання господарів з квартири, як викручування пробок електрощитової в під’їзді. У далеко не прекрасний момент у вас гасне світло. Ви виходите з темної квартири і відразу одержуєте удар по голові. Щоб уникнути цього, якщо є можливість, об’єднайтеся із сусідами і зробіть ще одні металеві двері в загальному коридорі.
  7. Виходячи з квартири, зачиняйте вхідні двері на всі замки, що є на дверях.
  8. Навішайте на дверях міцний ланцюг. Не соромтеся через відкритий на величину ланцюжка простір перевірити в незнайомців документи.
  9. При виборі дверей покладайтеся на їхню товщину та вагу. Дверей неодмінно має бути двоє, замки різних типів, а петлі мають бути заховані всередину, щоб злодії не змогли підважити їх ломом. Якщо двері мають недостатню товщину листкового заліза, то навіть найбільш надійні замки можна вирізати, відкриваючи їх немов консервну бляшанку.
  10. Потоваришуйте з сусідами, особливо пенсіонерами, які, перебуваючи вдома, зможуть періодично наглядати за вашою оселею.
  11. Також можна встановити в своєму житлі охоронну сигналізацію.

Ірина Ситенко, «Поштівка»