Що може спонукати Дональда Трампа зневажливо ставитися до президента України та підтримувати дії обвинуваченого у воєнних злочинах, підтримавши Володимира Путіна? Особиста ненависть до Володимира Зеленського? Маніакальна одержимість особистою образою? Радикальне стратегічне бачення, що перевернуло світовий порядок? Або щось ще гірше?
Можливо, все одразу.
Невдовзі після масового вбивства в Сумах, де дві ракети “Іскандер” влучили в обласний центр і вбили 35 осіб, серед яких було двоє дітей, Трамп назвав цей злочин “помилкою Росії”. Шокуюче, але не дивно — Трамп послідовно ставав на бік Росії протягом усього року.
Ще до того, як усі тіла забрали з міського моргу, він знову перейшов в атаку — і знову звинуватив у всьому президента України.
“Якщо починаєш війну, мусиш знати, що можеш її виграти”, — сказав він про лідера України.
Читайте також: Трамп вибухнув гнівною тирадою, звинувачуючи Зеленського у війні в Україні — а не Путіна [1]
Але Зеленський не був президентом, коли Росія вторглася в Україну у 2014 році. Його обрали з величезною перевагою у 2019-му. Росія почала спробу вбити його, захопити Київ і колонізувати Україну у лютому 2022 року.
Він не розпочинав війну з Росією — і навіть не був президентом, коли Україна закріпила курс на членство в НАТО у Конституції 2018 року.
Проте Зеленський викликав гнів Трампа тим, що не виправдав очікувань США як отримувач фінансової допомоги, адже відмовився розпочати розслідування справи Гантера Байдена в Україні в липні 2019 року. А Джо Байден тоді був імовірним кандидатом у президенти від Демократів на виборах 2020 року.
Тоді Конгрес оголосив Трампу імпічмент за його погрозу заблокувати 400 мільйонів доларів військової допомоги Україні, якщо Зеленський не підтримає кампанію проти Байдена та інші антидемократичні заходи.
Хоча Сенат і зняв з нього звинувачення, шкода вже була завдана. Трамп затаїв глибоку образу на Зеленського.
Читайте також: Що насправді стоїть за люттю Трампа до Зеленського – і що це означає для України [2]
Та ще до того Трамп уже був фактично стратегічним партнером Росії. Його зв’язки з Москвою почалися ще у 1987 році, коли він вперше відвідав СРСР у пошуках інвестиційних можливостей. Хоча реальних угод у Росії він не укладав, російські банкіри підтримували деякі його бізнеси.
Трамп завжди легковажно ставився до державних таємниць ще з першого терміну. Його вищі розвідники користувалися особистими телефонами для секретних переговорів, наражаючи США на ризик шпигунства.
Тож цілком логічно припустити, що супротивники Америки, зокрема Росія, мають глибоке розуміння кожного аспекту життя 47-го президента — й мали таке розуміння десятиліттями.
Читайте також: Путін був вкрай принижений Україною – і Трампу потрібно про це пам’ятати [3]
Трамп підтримує членство Росії у G7/8. Цього місяця він відмовився запроваджувати мита проти Москви. Він прийняв кожен із початкових пунктів російських переговорних позицій щодо України, а також заявив, що “ця країна все одно може одного дня стати російською”. Також він хоче відновити бізнес із Росією.
Але найгірше — це його висловлювання в понеділок: “Не починають війну з тим, хто у 20 разів сильніший, і не сподіваються, що їм дадуть ракети“.
І знову ж таки — Зеленський не починав війну. США, Велика Британія, Росія та Україна підписали Будапештський меморандум, що гарантував безпеку Києву після відмови від ядерної зброї в 1994 році. Франція та Китай підтримали меморандум власними документами.
Україна — це західна демократія з амбіцією приєднатися до ЄС. Це суверенна держава, яку Путін хоче повернути у пострадянську російську імперію. Він також заявляв про свої претензії на країни Балтії, Молдову та Румунію.
Читайте також: Трамп звинувачує Зеленського в спробі відмовитися від угоди щодо українських корисних копалин: «Якщо він це зробить, у нього будуть проблеми» [4]
Підтримка України — необхідна умова оборони Європи. Союзна мережа США в межах НАТО та поза ним — це основа глобального впливу Вашингтона.
Але для Трампа це лише заважає втіленню його бачення світу — як поділеного на сфери впливу між США, Росією та Китаєм. Це також, до речі, і бачення Путіна.
“Я, на жаль, вважаю, що російські наративи нині переважають у США”, — сказав Зеленський у інтерв’ю CBS на вихідних.
“Як можна бачити наші втрати, наше страждання, розуміти, що роблять росіяни — і при цьому вірити, що вони не агресори, що вони не почали цю війну? Це свідчить про величезний вплив російської інформаційної політики на Америку, на її політику та політиків”.
І це може дорого йому коштувати.
Коли в березні Трамп обрушився з критикою на Зеленського під час офіційного візиту українського президента до Овального кабінету, він знову висловив свою глибоку лояльність до Путіна — тому, що російського лідера звинувачували в підтримці його кандидатури у 2016 році.
“Послухай, Путін багато чого витерпів разом зі мною — ми разом пройшли через це фальшиве полювання на відьом, коли вони використовували його і Росію, Росію, Росію, Росію”, — вигукував Трамп, стаючи все менш зрозумілим.
“То була фальшивка про Гантера Байдена, Джо Байдена. Гілларі Клінтон, підступний Адам Шифф — то була шахрайська схема Демократів. І [Путін] мусив це пережити. І він таки пережив. І ми не почали війну. І він це пройшов”.
Читайте також: Зеленський розкрив потворну правду про Трампа — президента-хрещеного батька [5]
Ця плутанина майже не має сенсу, проте вона демонструє глибину почуттів Трампа до Путіна, якого він, щонайменше з 2016 року, вважає союзником у спільній боротьбі проти американської еліти.
Невдовзі після конфлікту в Овальному кабінеті Трамп призупинив військову допомогу і обмін розвідданими з Києвом — це збіглося в часі з кампанією Путіна з відвоювання Курської області, захопленої Україною минулого року.
Трамп перевернув систему союзництва Америки із Заходом з ніг на голову.
Його нищівна критика американської безпекової системи — через ідеологічні чистки, напади на судову систему США, федеральну бюрократію, освітню систему та саму Конституцію — поєднується з повною руйнацією “м’якої сили” Вашингтона і його гуманітарних ініціатив.
Усе це працює на користь Кремля. Це — “Make Moscow Great Again”.
Читайте також: Трамп розлючений через підтримку Європою Зеленського після конфлікту в Білому домі – Politico [6]
Путін, колишній керівник КДБ, зміцнив свої зв’язки з Трампом, підживлюючи його марнославство. Він невтомно підкуповує американського президента увагою.
Останній приклад — він надіслав портрет Трампа, написаний у Росії, до Білого дому через Стіва Віткоффа, головного перемовника Трампа по Україні.
Віткофф сказав, що його бос вважає картину “прекрасною”. Погана новина: нарцисизм Трампа — це найбільша стратегічна перевага Росії.
Story by
. “Trump has a deep grudge against Zelensky – but he’s now taken it further than ever before”Читайте також: Зеленський любить дупу Трампа і проведе розслідування, якого той вимагав – слухання в Конгресі [7]
The Independent