- Поштівка - https://poshtivka.org -

Тривожність погіршує здатність до навчання та заважає розпізнати загрозу

Нейробіологи з’ясували, що тривожність може завадити людям розпізнати загрози, впливаючи на контекстуальне навчання, тобто пов’язування якихось умов з безпекою чи небезпекою.

При цьому здатність до навчання залежала не від початкового рівня тривожності, а саме від того, що виник у ході експерименту. Оскільки погіршення здатності відрізняти безпечні та небезпечні умови лежить в основі посттравматичного стресового розладу, знання про вплив тривожності на цю здатність допоможуть краще зрозуміти та лікувати розлад. Дослідження опублікували в журналі npj Science of Learning.

Читайте такожЯк відрізнити відчуття тривоги від тривожного розладу [1]

Як виявили зв’язок між тривожністю та навчанням?

Науковці провели дослідження на 70 добровольцях, які виконували завдання на контекстуальне навчання у віртуальній реальності. У цьому завданні люди мали збирати квіти у двох зонах: безпечній і небезпечній. У небезпечній їх могла «вжалити» бджола, а відчуття від цього симулювали за допомогою нешкідливих ударів струмом. Протягом завдання в учасників також вимірювали власну електричну активність шкіри, підвищення якої вказувало на більшу тривожність.

тривожність, психологія

a – схема віртуальної реальності, в якій проводили експеримент: червоні точки позначають вулики бджіл, один із яких на безпечній, а інший — на небезпечній території. Розрізнити безпечну та небезпечну територію учасники мали за пейзажем: горами, сонцем і хмарами.
b – вигляд віртуальної реальності зсередини, де видно квітку, вулик (зліва від центру), і гори з хмарами. Marino et al. / npj Science of Learning, 2025

Читайте такожТривожні стани: норма чи патологія? [2]

Як з’ясувалося, люди, які гірше запам’ятовували безпечні та небезпечні ділянки, також мали вищий рівень тривожності та гірше впоралися із завданням на просторову пам’ять. У них була вищою загальна електрична активність шкіри, але вона не змінювалася між безпечними та небезпечними ділянками, як у тих, хто краще їх запам’ятовував. Це свідчить про те, що ці учасники відчували більшу тривожність як у безпечній, так і в небезпечній ситуації, і не могли розрізнити ці два контексти.

Читайте такожТривожність і депресія переходять від батьків до дітей [3]