Дональд Трамп тепер вважає, що перемога Росії в Україні змусить Китай вважати США слабкими, стверджують експерти. Це сталося після того, як президент США драматично скасував наказ Пентагону про припинення постачання ракет ППО до Києва в той час, коли Україна зазнавала найпотужніших обстрілів від початку повномасштабного вторгнення Владіміра Путіна у лютому 2022 року.
Пентагон пояснив оголошену минулого тижня паузу в постачанні ключових систем озброєння, включаючи ракети ППО та високоточну артилерію, занепокоєнням щодо виснаження американських запасів. За словами джерел, рішення було ініційовано керівником політичного департаменту Пентагону та відомим ізоляціоністом Елбриджем Колбі й підтримане міністром оборони Пітом Гегсетом. Проте, як повідомляється, багато хто в Пентагоні виступив проти цього, і воно застало зненацька як українських посадовців, так і союзників по НАТО. Навіть у самій адміністрації Трампа, зокрема в Державному департаменті, це рішення не було остаточно погоджене.
Читайте також: Як і Джордж Буш-молодший, Трамп розпочав безрозсудну війну, засновану на брехні [1]
Головне – самого Трампа не проінформували, і, як кажуть, новина застала його зненацька. Він публічно скасував рішення під час вечері в Білому домі з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу у понеділок увечері, причому Гегсет сидів поруч із ним.
«Вони повинні мати змогу захищатися. Їх зараз дуже сильно б’ють», – сказав Трамп, маючи на увазі інтенсивні удари по Україні.
У вівторок, відповідаючи на запитання, хто саме дав дозвіл на призупинення, роздратований Трамп відповів: «Не знаю. А чому б вам не сказати мені?»
Він також різко висловився на адресу президента Росії Владіміра Путіна, припустивши, що той навмисно затягує війну, яку Трамп неодноразово обіцяв швидко завершити. Його зростаюче роздратування Путіним посилилося з квітня, коли він зустрівся з українським президентом Володимиром Зеленським на похороні Папи Римського у Ватикані.
Описуючи недавній телефонний дзвінок із Путіним, Трамп сказав:
«Нам підсовують купу лайна — якщо хочете знати правду. Він завжди дуже ввічливий, але виявляється, що це нічого не означає».
Трамп також підтвердив, що серйозно розглядає пропозицію сенатора-республіканця Ліндсі Грема ввести 500% мито на імпорт із країн, які продовжують купувати російську нафту. Такий крок вдарив би по Китаю та Індії — головним покупцям — і міг би спричинити серйозні економічні наслідки.
Читайте також: Америка покінчила з неолібералізмом і неоконсерватизмом. Трамп — ні [2]
Різка зміна позиції Трампа викликала схвальну реакцію сенатора-республіканця Мітча Макконнелла, який закликав його протистояти ізоляціоністському тиску всередині адміністрації.
«Цього разу президенту доведеться відкинути заклики ізоляціоністів і обмежувачів у його адміністрації щодо обмеження цих постачань лише оборонною зброєю», – сказав Макконнелл.
«І йому слід проігнорувати тих у Міноборони, хто прикривається нестачею боєприпасів, щоб заблокувати допомогу, відмовляючись при цьому серйозно інвестувати в розширення їхнього виробництва».
Пентагон усе ще підраховує, скільки боєприпасів він може виділити Україні — цього тижня кожна служба та бойове командування надсилають оновлені дані про запаси.
Читайте також: Трампу порадили звільнити міністра оборони через повідомлення про другий чат з планами війни [3]
«Вони буквально досі рахують», — сказав один із представників оборонного відомства, описуючи схему “світлофора”, де системи позначаються червоним, жовтим або зеленим кольором. Деякі з них безпечно відправляти — інші вже наближаються до критичного рівня.
Відстеження стає складнішим після передачі озброєння з Армії до регіональних командувань, таких як CENTCOM, навіть у випадку ключових активів, як-от ракети Patriot.
Більшість озброєнь, що надходили в Україну, постачала Армія — зокрема 155-мм снаряди та перехоплювачі Patriot. Але виробництво відстає від графіку.
Запланована ціль — виготовляти по 100 000 снарядів калібру 155 мм на місяць до кінця 2025 року — перенесена на 2026 рік, повідомив речник Армії Стів Воррен. Нарощування виробництва Patriot також виявилося складнішим, ніж очікувалося.
Втім, деякі спостерігачі вважають, що Трамп тепер краще розуміє ширші стратегічні наслідки перемоги Росії.
Минулого тижня міністр закордонних справ Китаю Ван Ї нібито заявив голові зовнішньополітичного відомства ЄС Кайї Каллас, що Пекін не може допустити поразки Росії в Україні, попередивши, що це дозволить США повністю зосередитися на Китаї.
«Рішення про призупинення постачань було особливо руйнівним для України — Росія скористалася можливістю бити ще сильніше», — сказала Наталі Фогель з американського Центру досліджень Інтермаріуму (IWP Center for Intermarium Studies). — «Але показово, що Піт Гегсет не поінформував про це Трампа».
Вона додала:
«Ми всі, я думаю, помиляємося, якщо вважаємо, що Трамп не має широкого стратегічного бачення подій.
Перемога Росії в Україні не в інтересах США, бо це посилає Китаю сигнал про слабкість — що, якщо США дозволили цьому статися в Україні, то дозволять Китаю зробити все, що він захоче, в Тайвані.
Трамп, безперечно, тепер це розуміє».
Автор: Marco Giannangeli
Daily Express