- Поштівка - https://poshtivka.org -

Речі, які незабаром можуть змінити керування автом

Авта, які розмовляють одне з одним, дороги, що самі заряджають ваше електричне авто, та інші винаходи можуть назавжди змінити транспортну інфраструктуру міста та наш досвід керування.

Як виглядатиме місто майбутнього, ми досить добре уявляємо з обкладинок науково-фантастичних книг та кінофільмів: блискучі хмарочоси і персональні космічні кораблі, що борознять простір над складною мережею сіро-зелених пневматичних труб.

На жаль, реактивні ранці поки що не стали реальністю. Проте, ціла низка не менш фантастичних технологій уже найближчим часом кардинально змінить пересування вулицями міста.

1. Автомобілі, що вміють розмовляти

Ні, мова не про Сірі, вбудовану у ваш Subaru. Ми говоримо про здатність машин спілкуватися одна з одною – так звану концепцію Vehicle to Vehicle (V2V).

Департамент транспорту США нещодавно розробив стандартні правила обміну інформацією між автомобілями: щодо їхнього місцезнаходження, напрямку і швидкості руху.

Мета нововведення – попереджати водіїв (а згодом і комп’ютери автономних машин) про потенційно небезпечні ситуації на дорогах.

На міських вулицях, де ДТП найчастіше трапляються на перехрестях, автомобілі самотужки вирішуватимуть, чи достатньо у вас часу на те, щоби завершити правий поворіт на червоне світло, і яким буде порядок проїзду чотиристоронніх розв’язок.

2. Автомобілі, які розмовляють зі світлофорами

Другим елементом системи комунікацій на автошляхах стане “спілкування” між автомобілем і елементами дорожньої інфраструктури (Vehicle to Infrastructure, або V2I).

У пожежних машинах вже використовують різні технології для перемикання світлофорів з червоного світла на зелений при екстрених виїздах. Але V2I буде працювати більш комплексно – ця система зробить міський рух більш ефективним за рахунок даних, що надходять від автомобілів на дорогах.

Розумна інфраструктура зможе за необхідності трохи затримувати перемикання світлофорів з зеленого світла на червоний, якщо саме в цьому напрямку рухається більше автомобілів.

Вона зможе змінювати швидкісні режими і регулювати під’їзні шляхи, а також пускати рух в об’їзд місць ДТП і заторів.

А коли на ринку з’являться автономні автомобілі, все місто перетвориться на одну розумну машину.

3. Заборона на певні види двигунів

Дизельні двигуни – потужні та економічні. Але вже незабаром дизельний транспорт використовуватимуть винятково у сільській місцевості, а заїхати на такому авто, приміром, до столиці Франції, – не вдасться.

До 2025 року влада Парижа, Мехіко, Мадрида та Афін має намір заборонити дизельні автомобілі в рамках програми скорочення шкідливих викидів в атмосферу.

Міста по всьому світу можуть приєднатися до цієї ініціативи. А в Осло і Бергені, двох найбільших містах Норвегії, до того часу планують ввести заборону на в’їзд у центр автомобілів і з бензиновими двигунами.

Відтак, якщо невдало припарковані поштові фургони все ж таки дошкулятимуть вам на вулицях міста, вони принаймні стануть компактнішими, екологічно чистими і вироблятимуть набагато менше шуму.

4. Зарядка під час їзди

Якщо всі міські автомобілі стануть електричними, то логічно припустити, що вони потребуватимуть чимало пунктів зарядки.

Цілком можливо, що звичні паркувальні лічильники (а разом із ними – квіткові клумби і вуличні кафе) поступляться місцем незграбним конструкціям із купою дротів, призначених для живлення наших електромобілів.

Хоча насправді великі зміни інфраструктури необов’язкові. Ми зможемо заряджати авто під час зупинок на світлофорі або просто на місцях паркування.

Ідея дистанційної підзарядки, на перший погляд, виглядає досить фантастично, але за останнє десятиріччя вчені вже навчилися безконтактно передавати електрику на відстані до 2 метрів з практично стовідсотковою ефективністю.

Пристрій під назвою “резонансний трансформатор” складається з обмоток в дорожньому покритті, що вступають в резонанс з обмотками в електромобілі і спричиняють у них вібрації, а ті в свою чергу, – перетворюються на електрику для зарядки автомобільних батарей.

Адміністрація міського транспорту по всьому світі вже випробовує таку систему на автобусах, які заряджаються безконтактним способом на зупинках. Таку технологію досить легко впровадити на нових багаторівневих стоянках. Трансформаторні обмотки також можна вбудувати в асфальт на перехрестях.

Як саме водії сплачуватимуть за підзарядку – це вже питання для компанії, якій належить розробити відповідну програму для смартфонів.

5. Нові податки для водіїв

Майбутнє вже тут, але за нього доведеться платити. Наприклад, якщо ви бажаєте проїхатися в центрі міста в годину пік. Але ж все чесно, закон попиту і пропозиції буде застосуватися й до інших правил дорожнього руху.

Така система використовується в Сінгапурі з 1975 року, але тепер з метою розвантаження вулиць її починають використовувати й інші міста – від Лондона до Риги.

А оскільки ми незабаром сядемо за кермо розумних автомобілів, які розмовляють з розумною інфраструктурою, ніщо не заважає зробити частину цієї інфраструктури також відповідальною і за дорожні збори.

Замість теперішнього податку на бензин водії сплачуватимуть за кілометраж. У певних місцях й у певний час тарифи будуть підвищеними.

Можливо, за в’їзд у центр міста великогабаритним автомобілям – лімузинам або позашляховикам – доведеться платити більше, так само як зараз підвищені тарифи поширюються на тривісні вантажівки.

6. Обмеження на приватний транспорт у місті

У багатьох великих містах вже існують спеціальні парковки для працівників з передмість, які залишають на них свої автомобілі і сідають на електричку або метро для поїздки в центр.

Хоча ця схема відмінно працює в робочі дні, вона не така зручна для коротких поїздок або у вихідні, коли потягів менше, а інтервали між ними більше.

Деякі міста переглядають цю концепцію, перетворюючи місця паркування на околицях міста в справжні транспортні вузли з великим набором послуг.

Інфраструктура розумного міста дозволить вам доїхати до певної зупинки в центрі, де ви пересядете на мікроавтобус (який можна замовити, приміром, за допомогою додатка для смартфона), доберетесь до найближчої зупинки тролейбуса, пункту прокату велосипедів або… тієї ж мережі пневматичних труб.

Хоча, можливо, колір цих труб виявиться яскравішим, ніж ми очікували.

Джерело:

BBC Україна