- Поштівка - https://poshtivka.org -

НБУ виступив проти банківських послуг в Укрпошті

Національний банк України (НБУ) виступає проти законопроекту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг в сфері поштового зв’язку” (№ 6601 [1]), зареєстрований у Верховній Раді 21 липня 2017 року.

Законопроектом, зокрема, пропонується уповноважити ПАТ “Укрпошта [2]” надавати послуги з обслуговування поштових рахунків, і, відповідно, здійснювати емісію електронних платіжних засобів, а також надання докладних описів банківські послуги без необхідності отримання банківської ліцензії. Крім того, проектом закону пропонується надати “Укрпошті” право нарівні з банками відкривати і вести кореспондентські рахунки в НБУ, інших банках країни і за її межами.

НБУ в листі, текст якого має в своєму розпорядженні агентство “Інтерфакс-Україна”, зазначає: законопроект разом з наданням “Укрпошті” відповідних повноважень не передбачає виконання нею законодавчо встановлених вимог до банків, в тому числі, щодо структури капіталу, структури власності, ділової репутації керівників, технічного забезпечення, а також інших вимог – збереження і розкриття банківської таємниці, дотримання природоохоронного законодавства в сфері запобігання легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування поширення зброї масового ураження.

Крім того, зазначає центробанк, законопроект не містить гарантії повернення коштів клієнтам “Укрпошти” і не передбачає зобов’язання нарівні з банками здійснювати внески до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

“З огляду на вищевикладене, вважаємо, що законопроект створює істотні ризики в діяльності ПАТ “Укрпошта” та визначає нерівні умови для юридичних осіб, які мають намір здійснювати банківську діяльність”, – відзначає НБУ.

Центробанк також нагадує, що після націоналізації ПриватБанку, частка держави в банківському секторі перевищила 50%. У разі прийняття законопроекту №6601 на ринку виникне ще один державний банк, що суперечить представленим Міністерством фінансів в лютому 2016 року принципам реформування банківського сектора, які передбачають скорочення частки держбанків в банківській системі.

Читайте також:   Банкіри виступили проти надання “Укрпошті” повноважень банку [3]

Крім цього, звертає увагу НБУ, в разі надання “Укрпошті” передбачених законопроектом повноважень виникне необхідність в додаткових капітальних витратах: на закупівлю обладнання, навчання персоналу та інші витрати, не дивлячись на те, що в пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що такі не знадобляться.

З огляду на зазначене, НБУ вважає неприпустимим ухвалення відповідного проекту закону.

Нацбанк також вважає за доцільне отримання висновків Кабінету міністрів стосовно зазначеного законопроекту, оскільки ПАТ “Укрпошта” є державним підприємством.

У той же час, беручи до уваги мету законопроекту, яка полягає в підвищенні рівня доступності фінансових (банківських) послуг на всій території країни, НБУ звертає увагу на той факт, що “Укрпошта”, відповідно до закону “Про банки і банківську діяльність”, має право неї укладати агентські угоди з банками. На підставі таких угод ДП може надавати окремі банківські та інші фінансові послуги споживачам в якості комерційного агента, підкреслює Нацбанк.

Національний оператор поштового зв’язку “Укрпошта” входить в сферу управління Міністерства інфраструктури. Надає більше 50 видів послуг майже в 12 тис. Відділень по всій країні.

Штат підприємства налічує 70 тис. працівників, з яких 33 тис. – листоноші, 13 тис. – оператори поштового зв’язку.

Раніше в. о. генерального директора “Укрпошти” Ігор Смілянський заявляв, що очолюване ним підприємство розраховує з середини 2018 року розпочати надання ряду фінансових послуг, якщо вищевказаний проект закону буде підтриманий восени 2017 року.

Раніше повідомлялося, що співавтором законопроекту, який може мати важкі наслідки для “Укрпошти” [4], є фігурант “бурштинової справи” народний депутат від Народного фронту Максим Поляков.

Перед тим експерти розкритикували законопроект №6601 [5], за допомогою якого Укрпошта сподівалася отримати можливість відкривати “поштові рахунки”.

Нагадаємо, у І півріччі 2017 року збиток Укрпошти склав 360 млн грн. [6]

Джерело:

Інтерфакс-Україна