- Поштівка - https://poshtivka.org -

Нацбанк зберіг прогноз інфляції 12% на кінець 2016 і 8% на кінець 2017

Національний банк України зберігає прогноз споживчої інфляції на рівні 12% на кінець 2016 і 8% на кінець 2017 року.  Згідно Інфляційного звіту Нацбанку за липень 2016, такі прогнози інфляції відповідають цілям монетарної політики.

Як пояснює НБУ, у другому півріччі поточного року показник інфляції в річному вимірі наблизиться до цільового рівня. Основною причиною цього стане підвищення тарифів на комунальні послуги.

В той же час швидше, ніж прогнозувалося раніше, буде сповільнюватися інфляція за інших компонентів споживчого кошика – базової інфляції і сирих продуктів. Це пов’язано з факторами пропозиції, зниженням імпортованої інфляції в умовах меншої волатильності обмінного курсу та поліпшенням інфляційних очікувань, – йдеться в звіті.

Прогноз економічного розвитку залишається незмінним: реальний ВВП в 2016 році зросте на 1,1%, в 2017 році – на 3%, а в 2018 році його зростання прискориться до 4%. Незмінність прогнозу обумовлена взаємно збалансованим впливом різноспрямованих факторів.

Так, зростання світової економіки буде помірним в першу чергу через ризиків погіршення економічної активності в Єврозоні, враховуючи результати референдуму у Великобританії. Посилилася також невизначеність на середньострокову перспективу, що також пов’язано з процесом виходу Великобританії з ЄС. Проте в цілому зовнішні умови в прогнозному періоді покращилися, враховуючи великі, ніж у попередньому прогнозі, світові ціни на товари українського експорту.

У другому півріччі приватне споживання дещо зросте. Його буде стимулювати різке зниження інфляції і ослаблення девальваційних очікувань. Однак зростання в цьому році буде помірним, оскільки його буде стримувати істотне підвищення тарифів на комунальні послуги та помірна фіскальна політика. У наступні роки темпи зростання приватного споживання прискоряться в результаті реалізації відкладеного попиту, зростання доходів населення і впливу очікуваного відновлення кредитування.

Інвестиційна активність буде відновлюватися швидкими темпами в порівнянні з попереднім прогнозом. Необхідність переорієнтації на європейські ринки простимулює експортерів до інвестування, а кращі умови торгівлі забезпечать їм фінансові можливості для цього. Одночасно зростання світових цін на енергоносії в умовах дії економічно обґрунтованих тарифів на теплопостачання та природний газ буде стимулювати впровадження енергозберігаючих технологій.

Прогноз дефіциту поточного рахунку в 2016 році знижений з 2,3 млрд доларів до 1,8 млрд доларів. Завдяки поліпшенню умов торгівлі та очікуваному зростанню врожаю зернових падіння фізичних обсягів експорту, за оцінками Нацбанку, знизиться в поточному році до 2%. Істотне відновлення експорту стримувати введення Росією з 1 липня додаткових обмежень на транзит товарів в Казахстан і Киргизстан. Однак, з урахуванням тенденції до скорочення в останні роки обсягів торгівлі з Росією та іншими країнами СНД ефект від цих обмежень буде набагато нижче, ніж від попередніх. У той же час обсяг імпорту природного газу зменшиться, а обсяг приватних грошових переказів в Україну зросте. Значне розширення дефіциту поточного рахунку в наступні роки також не очікується.

Ключовим припущенням такого сценарію прогнозу, який є найбільш вірогідним є подальше співробітництво з МВФ, хоча прогнозований графік надходжень офіційного фінансування вже одного разу був перенесений на більш пізні терміни.