- Поштівка - https://poshtivka.org -

На ринку праці – потепління

Майже кожен з нас знає, як важко буває знайти роботу. Та, на щастя, ситуація на ринку праці останнім часом змінюється на краще. Починаючи з другого півріччя 2015 р. простежується стабільний приріст вакансій у більшості галузей. Загалом кількість вакансій з червня 2015 р. до червня 2016 р. зросла більш ніж на третину. Незважаючи на потепління на ринку праці, зростання кількості пропозицій роботи й зниження конкуренції, знайти хороше місце, як і раніше, досить складно. Середній термін пошуку роботи складає близько півроку. Аналіз останніх тенденцій ринку праці представили, зокрема, фахівці Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

Найзатребуваніші професії

Згідно з аналізом бази резюме і вакансій кадрового порталу hh.ua, ТОП-10 найбільш затребуваних спеціальностей практично не змінився. Як і раніше, в структурі попиту лідирують продажі (25 % вакансій від загальної кількості вакансій). Далі йдуть інформаційні технології, маркетинг, адміністративний персонал і початок кар’єри. Варто зазначити, що в структурі попиту студенти і спеціалісти без досвіду дещо втратили свою частку на ринку і перемістилися з третьої позиції на п’яту.

За даними опитування роботодавців, під скорочення найчастіше потрапляли технічні спеціалісти, адміністративний персонал, а також робітничий персонал. Значно рідше звільняли висококваліфікованих спеціалістів (маркетологів, юристів і фінансистів).

Заробітна плата

За даними опитування роботодавців, більшість із них змогли підвищити зарплати своїм співробітникам на початку 2016 року, проте найчастіше розмір надбавки не перевищував 20 %. Головною тенденцією ринку праці лишається прив’язка системи оплати до реального вкладу співробітника у робочий процес.

Індексація зарплат з прив’язкою до курсу долара відбулася лише у 3-х відсотках компаній. У зв’язку з постійним зростанням курсу долара роботодавці, як і раніше, віддають перевагу зазначенню зарплат у гривні. Найвищі зарплати, як і раніше, пропонують ІТ-спеціалістам і претендентам на високі посади в міжнародних компаніях (аутсорсинг, інвестиційна діяльність, розвиток бізнесу). У регіонах високооплачуваними спеціалістами є керівники філій і регіональних представництв. Зараз середні показники по заробітній платі знаходяться у межах 4-5 тис. грн у регіонах і 7-8 тис. грн у столиці.

Водночас опитування показало, що нормальною, гідною заробітною платою українці вважають зарплату не менше 20 тис. грн.

Конкуренція

Конкуренція на ринку праці представлена за допомогою hh.індексу – співвідношення кількості резюме до кількості вакансій. За підсумками першого півріччя 2016 р. цей показник складає 3,4 (тобто 3-4 резюме на одне вакантне місце).

Серед регіонів України найвищою конкуренція була в Київській, Харківській і Дніпропетровській області, а також у Сумах і Полтаві (тут на одну вакансію претендувало 4-5 пошукачів). Найнижчою – переважно у західних регіонах України: у Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Волинській і Тернопільській областях (у середньому 2 пошукачі на одну вакансію).

Залишається критичною ситуація на Сході країни – в Донецькій і Луганській області. Протягом минулих півроку кількість вакансій тут помітно не зросла. У середньому щомісяця з’являлося близько 200 нових вакансій у Донецькій області й близько 50 – в Луганській. Як правило, це пропозиції, пов’язані з віддаленою зайнятістю або роботою, яка передбачає переїзд. За підсумками першого півріччя показники конкуренції в Донецькій і Луганській областях залишаються найвищими – 15-17 осіб на місце.

Ринок праці в регіонах

Лідером за кількістю вакансій і резюме є столиця. Також до ТОП-5 регіонів входять найбільші міста України: Харків, Дніпро, Одеса, Львів. Протягом першого півріччя найпомітнішим зростання вакансій було в Хмельницькій, Рівненській, Чернівецькій, Черкаській і Волинській областях. Найбільш затребуваними в регіонах є спеціалісти з продажу.

Не відстають від них представники виробничих спеціальностей (в тому числі агровиробництво і сільське господарство). Добре розвинута сфера обслуговування. Є попит на касирів, охоронців, операторів АЗС, спеціалістів з обслуговування банкоматів тощо. Також досить часто зустрічаються вакансії в сфері логістики. Роботодавці шукають водіїв, експедиторів, кур’єрів.

Значно менший попит у регіонах на офісних співробітників. Проте у великих містах, зокрема у Львові, Одесі, Харкові й Дніпрі, потрібні бухгалтери, спеціалісти з персоналу, секретарі й лінійні спеціалісти у банківські відділення. Також буде нескладно знайти роботу представникам ІТ-галузі.

Як ефективніше шукати роботу?

Керівник експертно-аналітичного центру “HeadHunter Україна” Катерина Мащенко:

– Потрібно розмістити на сайтах з пошуку роботи резюме на вакансію. Якщо вам компанія дійсно сподобалася, підходить, ви відчуваєте, що це ваша вакансія, зайти на сайт компанії, відправити листа на e-mail, написати гарного супровідного листа про те, що ви кандидат з достойним досвідом роботи. Можливо, зателефонувати в компанію, показати таким чином свою активність. Не тільки в своєму резюме написати, а й довести, що ви комунікабельний, що ви боєць, що ви зможете компанії привнести певні плюси. Переглянути ще раз своє резюме, доповнити його, можливо, підчистити. Сьогодні є маса інформації в інтернеті про те, як правильно його скласти. “Сарафанне радіо” ніхто не відміняв. Варто дізнатися у своїх близьких, колег, родичів, які компанії шукають нових людей. Цікавитися, проявляти активність в інтернеті, в соціальних мережах, адже сьогодні роботодавці часто користуються цим сервером. Ще б порадили цей період, поки ви не знайшли роботу, зробити для себе корисним. Прослухати якийсь вебінар, сходити на курси, тобто зайнятися саморозвитком.

Пошукачів не влаштовує заробітна плата

Директор з розвитку сайту Work.ua (інтернет-ресурсу з пошуку роботи) Сергій Марченко:

– Зростає попит на робітничі спеціальності, на спеціалістів в таких сферах як будівництво, логістика, сфера обслуговування, транспорт. Тобто зростають інфраструктурні галузі. Це свідчить про те, що економіка відновлюється, і Україна виходить з кризи. Водночас кількість пошукачів на нашому сайті зростає не так швидко, їхня активність поки менше активності роботодавців. Зростання заробітних плат за рік склало всього 14 %.  HR-менеджери зараз говорять, що наймати персонал стало набагато складніше, ніж минулого року. Проаналізувавши статистику відгуків на розміщені на нашому сайті вакансії, ми теж бачимо, що кількість пошукачів, які  переглядають резюме, збільшується, але кількість відгуків на вакансії, які вони переглядають, зменшується. Очевидно, люди, які шукають роботу, оцінюють зростання заробітних плат за останній рік як не зовсім адекватне і не завжди хочуть працювати за заробітну плату, яка не зовсім їх влаштовує.