- Поштівка - https://poshtivka.org -

До кінця серпня ціни на алкоголь знову зростуть

Уже наприкінці серпня півлітрова пляшка горілки коштуватиме щонайменше 80 гривень

Уряд України ухвалив постанову про підвищення мінімальних цін на деякі види спиртних напоїв. Подорожчання стосуватиметься як горілки, так і коньяку, вина, віскі. Постанова набуде чинності через 10 днів після її опублікування. Тож уже наприкінці серпня покупцям доведеться платити за спиртне більше. Ще більше!

Зокрема, в роздрібній торгівлі горілка та лікеро-горілчані вироби зростуть у ціні на 14,0 — 19,41%, віскі, ром та джин — на 6,5 — 6,6%, коньяк (бренді) — на 12,3 — 29,1%, вино з додаванням спирту та ігристі вина — на 7,1 — 13,3%.

Урядовці пояснюють, що пішли на такий крок на прохання виробників. Ті скаржились, що роздрібні ціни не покривають реальних витрат на виготовлення та реалізацію алкоголю. І через це нібито побільшало недобросовісних виробників, які купують необлікований спирт, використовують сурогатні речовини, ухиляються від сплати податків, лише б зменшити свої витрати.

— Скільки саме тепер коштуватиме пляшка найдешевшої горілки, коньяку чи вина? — питаємо в експерта “Фонду суспільної безпеки” Юрія Гаврилечка.

— Мінімальна ціна півлітрової пляшки горілки зросте на 9,77 гривні — із 69,78 до 79,55 гривні. Виноградне вино подорожчає із 33 до 37 гривень, кріплене вино та вермут — із 42 до 45 гривень, ігристе вино — із 69,9 до 79,19 гривні. Водночас за півлітрову пляшку “тризіркового” коньяку доведеться викласти щонайменше 119,46 гривні, “чотиризіркового” — 129,03 гривні, “п’ятизіркового” — 138,5 гривні.

— Чи можна сподіватися на те, що з підвищенням мінімальних цін на спиртне, чого домоглись виробники, контрафактної продукції поменшає? — Підстав так вважати немає. Навпаки, що вищими будуть ціни, то більше буде нелегального алкоголю. Наразі в Україні співвідношення вартості спиртного до середньої зарплати є чи не найвищим у Європі.

Для прикладу, литовець у середньому заробляє у 4,6 раза більше від українця, але в Литві горілка дорожча від нашої лише у 2,5 раза. Поляк має у 5,6 раза зарплату вищу, ніж українець, а горілку купує у 2,5 раза дорожчу, ніж ми. У Німеччині в середньому заробляють у 19,3 раза більше, ніж у нас, а горілка там лише в 4,1 раза дорожча від нашої.

Переконаний, якщо в Україні горілка чи коньяк коштуватиме так само, як у Польщі чи Німеччині, споживання алкоголю знизиться не істотно. Просто буде переорієнтація на тіньових виробників — промислових і кустарних. Люди, які не зможуть дозволити собі придбати легальний алкоголь, самі його вироблятимуть або ж купуватимуть контрафакт і наражатимуться на ризик отруєння.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Джерело:

Експрес