- Поштівка - https://poshtivka.org -

Ігор Ткачук: «Для багатьох людей «Укрпошта» – останній форпост держави»

Генеральний директор Українського державного підприємства, національного оператора поштового зв’язку, розмірковує про головні стратегічні напрямки розвитку  сфери поштових послуг

Акцент перший

Прибутки – не самоціль, якщо думати про соціальний захист людей

Розпочався другий рік моєї праці на посаді керівника державного підприємства, про важливе і нічим не заміниме специфічне соціальне значення якого, зізнатися, я мав мало уяви, мабуть, як і більшість наших співгромадян. Тільки поштовики з багаторічним досвідом здатні повністю розуміти, що таке пошта і яке місце вона займає в житті суспільства.

2015-ий – стартовий рік для реформ, які сформована і очолена мною  нова команда прийнялась втілювати в життя у своїй галузі, прагнучи вивести її на сучасний передовий рівень.

Одразу зазначу, мені дуже прикро, що й досі чимало людей, серед яких є вищі чиновники в державі, не уявляють, яку велику соціальну складову має пошта, її службовці, листоноші, працівники поштових відділень різного рівня. Як правило, вони ставлять перед нами тільки одну й ту ж, на їх розуміння, найголовнішу проблему: прибутки, яких недостатньо. Себто підходять до Укрпошти лише як до комерційної установи.

Але погляньмо на проблему з іншого боку: соціального. Всесвітній Поштовий Союз, куди Укрпошта входить за дорученням держави, вимагає від кожного свого члена, національного оператора поштового зв’язку, по-перше, неодмінного надання кожному громадянину певної сукупності соціальних універсальних послуг. Так, нині нам невигідно, скажімо, працювати в селах, майже всі сільські поштові відділення збиткові, з точки зору чиновника – комерційно безперспективні. Але ми зобов’язані там працювати і працювати продовжуємо.

По-друге, ми зобов’язані не лише надавати громадянам певний визначений спектр послуг, але й працювати по затверджених тарифах, які доступні для людей. Нам немислимо за прикладом наших комерційних конкурентів видозмінювати тарифи, збільшуючи їх в рази та пристосовуючись до вигоди, затрат. В цьому також полягає соціальна складова нашої діяльності.

Візьмімо маленьке село, де проживає 300 дорослих чоловік. Кілька десятків людей в ньому отримують пенсію, 3-5 чоловіка виписують газети, інші  скористаються послугами пошти вряди-годи. От і виходить, що наш листоноша в це село раз на місяць повинен привезти пенсію, один раз на тиждень рознести по хатах кілька газет – і все. Може, ще дехто із сельчан зрідка отримає якийсь лист. Якщо порахувати видатки такого відділення, то зарплата і податки одного працюючого на сільській пошті, транспортні витрати в рази перевищують мізерні надходження.

Зараз Ощадбанк масово закриває свої відділення не лише в селах, але й  навіть у райцентрах з огляду на їх збитковість. Не  поспішають в глибинку і комерційні банки, бо їхня мета тільки заробляти прибутки. І тим самим зростає значимість Укрпошти в забезпеченні доставки в сільські райони пенсій. Це одне з найсуттєвіших життєво незамінних соціальних її завдань.

Візьмемо зону АТО. На територію, де ведуться бойові дії, та близьку до військових зіткнень ніхто не взявся доставляти пенсії. Ощадбанк обґрунтував таку відмову небажанням ризикувати життям своїх працівників. Тільки листоноші Укрпошти не зрадили своєму обов’язку. В сніг, в дощ, часом під обстрілами, минаючи десятки блок-постів вони добираються до пенсіонерів, щоб вручити їм пенсії. Я виїздив  особисто в зону АТО, зустрічався з місцевими керівниками, багато про що домовлявся для забезпечення безперебійної роботи пошти на місцях. Іноді наших працівників конвоювали до місця призначення по кілька БТРів. Ну, скажіть, хіба це не вірність своєму професійному обов’язку, не приклад служінню Україні та її народові?

Недолугий високооплачуваний столичний чиновник нерозумним розчерком пера відправляє стареньких сільських пенсіонерів до банкоматів. Нехай, мовляв, призвичаюються до прогресу. Але де ж той банкомат узяти в віддаленому вимираючому селі, де й магазину вже немає, а єдиний кіоск відкривають раз на тиждень, коли туди привозять хліб? От і виходить, що для багатьох людей, особливо в селах, Укрпошта – останній форпост держави, який залишився вірним обов’язку їх обслуговувати. І ми села не покинемо, навпаки, шукаємо усіх можливих шляхів поліпшення обслуговування саме сільських жителів.

Акцент другий

Там, де не справляються банки

Я вже не раз стверджував, що Укрпошта може успішно конкурувати з різними фінансовими установами, бо вона працює там, де нерідко не може працювати жоден банк. Що я маю на увазі?

Розширюючи спектр фінансових послуг, ми прагнемо охопити ними найвіддаленіші куточки країни за допомогою технічного оснащення усієї мережі поштових відділень, автоматизації там робочих місць. Крім виплати та доставки пенсій, доставляти та виплачувати грошові допомоги, надавати послуги страхування.

Розглянемо простий приклад. Син, що працює в Києві, хоче надіслати терміново трохи грошей стареньким батькам, що проживають у селі. Він це може зробити за допомогою свого телефона, гаджета, планшета, які мають доступ в Інтернет. Кілька сотень цієї синової допомоги через годину можуть бути виплачені батькам у сільському поштовому відділенні.

Високі спроможності  Укрпошти засвідчують завдання, виконання яких доручала їй держава і з якими підприємство успішно справляється. Так, Урядом було доручено освоїти дещо неприродну для пошти роботу – оформлення субсидій, оскільки органи соціального забезпечення з цим у належні строки не справлялися. Нам довелося всього за один місяць перевчати весь 77-тисячний колектив для освоєння цього виду послуг. Справилися. На сьогодні Укрпоштою вже оформлено 850 тисяч субсидій. І ця робота продовжується.

Принагідно зазначу, що в усьому світі є поштові банки, або пошта є засновником такого банку чи співпрацює з якимось банком. Певні кроки назустріч цьому робимо й ми. На сьогодні існує цілий спектр банківських послуг, надаваних поштовими відділеннями нашого підприємства.

Зараз працюємо над тим, щоб пошта  стала оформляти транспортні ліцензії. Тут завжди була корупційна складова, людям така послуга досі обходиться дуже дорого, бо треба як правило давати хабарі. А через пошту все стане значно простіше, прозоріше, і хабарі відпадуть самі собою.

Наступні послуги: реєстрація майна, фірми, зміни до статутних документів. Ми на себе беремо послуги держреєстраторів. Зараз ведемо перемовини про це з Міністерством юстиції. Підпишемо найближчим часом меморандум, і у відділеннях 1-3 категорії з’являться робочі місця держреєстраторів, які матимуть доступ до бази даних і видаватимуть потрібні документи клієнтам в поштових відділеннях. Це також нова послуга, яка має соціальне значення, соціальну складову. Адже оформлення реєстрації підприємства – це майже збиткова послуга. Бо перша реєстрація здійснюється безкоштовно. Оплачуються тільки зміни до статуту, реєстрація майна. Але йдемо на такі “невигідні” операції, бо ми соціально орієнтована державна установа.

Акцент третій

«Мозковий центр» нової команди долає перші бар’єри

Якщо 2014 рік Укрпошта закінчила з мінусовим показником по доходах – мінус 4 млн., то за повний 2015– й рік роботи моєї команди досягнуто плюсового показника в прибутках –  53 мільйона. Усе це – результат постійної турботи нашого “мозкового центру” про автоматизацію, модернізацію, новітнє технічне оснащення підприємства.

Ми свідомі того, що проблем попереду ще дуже багато. Але їх послідовне вирішення дасть змогу добитися відчутного як економічного, так і соціального ефекту.

Я особисто постійно читаю відгуки на Фейсбуці в інтернеті про роботу наших відділень, часто телефоную скаржникам особисто або запрошую їх на розмову до себе. Орієнтую на це й усіх своїх колег. Нам дуже важливо знати і чути думку кожного українця про свою пошту, враховувати зауваження людей.

Найперші індикатори таких соціологічних досліджень – рядові листоноші, працівники поштових відділень, котрі сидять за віконечками. Вони знають особисто своїх клієнтів, їхні домашні адреси, уподобання, навіть сімейні проблеми, особливо пенсіонерів. З 77 тисяч працюючих в Укрпошті 33 тисячі листонош. Ми присутні в кожному населеному пункті, виходить так, що наші працівники спілкуються практично з усіма дорослими людьми в державі.

Щоб полегшити працю листонош, особливо сільських, торік відновили закупівлю для них велосипедів, придбано майже 900 штук. Цю традицію в останні роки було дещо занедбано через викриття корупційних систем, коли попередні керівники велосипеди закуповували втридорога проти існуючих реальних цін. Зловмисники були викриті і покарані, а справа загалом постраждала.

Нам потрібно ще дуже багато комп’ютерів. Не перестаю дивуватися, що за чверть століття незалежності України автоматизацією роботи Укрпошти серйозно не займався жоден з її попередніх керівників.

Отож, повна автоматизація  робочих місць на пошті – завдання нагальне і невідкладне. На перших порах потрібно для всіх категорій поштових відділень 12 тисяч комп’ютерів.

Що це дасть? Зменшення черг і відповідно збільшення кількості і якості обслуговувань. Люди  підуть не в банк, де послуги перерахунків дорожчі втричі, а повернуться до нас, бо тут зникли черги, які надокучили усім.

Старше покоління звикло сплачувати все через пошту. Тепер треба переконати в цьому ще й молодь. Таким чином, робоче автоматизоване місце дасть можливість відразу заробляти відчутні кошти. Не через місяць, не через рік, а відразу.

Звичайно, ми розраховуємо у своїй роботі не лише на ініціативу і вимоги згори, від начальства, але й на ініціативи від обласних дирекцій, низових колективів. Іноді все вирішує призначення тим чи іншим керівником всього однієї, але дуже відповідальної і талановитої людини. Як це сталося, наприклад, в Дніпропетровську, коли обласною дирекцією прийшов керувати Гулян Ваграм Генріхович. Погодився переїхати до Дніпропетровська з Харкова. За півроку раніше збиткову дирекцію він зумів вивести на прибутки.

Все це результат умілого менеджменту, розширення спектру послуг, врахування місцевих умов, настроїв людей.

Ось, скажімо, як поштовики Дніпропетровська зустрічали свято 8 Березня цього року. 4 березня вони провели акцію  на поштамті, в ході якої кожна жінка, яка скористалася послугами Укрпошти, отримала можливість безкоштовної фотосесії. За результатами фотосесії учасниця отримувала відзняті фото на власний електронний носій (диск, флешка) або електронну пошту та за бажанням могла замовити виготовлення унікального продукту – “Власна марка” зі своїм зображенням. Виготовлення марки відбувалося у встановленому УДППЗ “Укрпошта” порядку. Що це, як не прояв турботи про людину та підняття престижу своєї установи?

Широко практикують у Дніпропетровську роботу пересувних відділень зв’язку.

Ми раді подібним ініціативам, їх чимало і в інших областях є, сумарно вони дають значний громадський ефект.

Акцент четвертий

Українська пошта – це дім в процесі невпинної модернізації

Світ розвивається так швидко! Громадяни хочуть знати про події негайно, за лічені години, навіть хвилини. Забезпеченість інтернет-носіями в нашому суспільстві цілком достатня також. Люди зараз як правило мають при собі, так би мовити, інтернет у кишені: гаджети, планшети. Отож, мусимо вчитися надавати усі послуги зв’язку блискавично – відповідно до запитів.

Тут і перерахування коштів за комунальні послуги з інтернета або з телефону, і можливість отримати кошти з картки у відділенні, так само перерахувати їх. Пришвидшуємо доставку преси у відповідь на зауваження, скарги. Розмірковуємо над пришвидшенням доставки адресатам листів, посилок. Слід викорінювати метод пострадянської доставки газет і журналів: коли вони прив’язані до перевезень посилок.

У світі періодична преса  розсилається по-іншому: редакції чи видавці самі сортують свої видання за місцем призначення і доставляють у поштові відділення для відправки готову, відповідно оформлену кореспонденцію.

Щороку темпи передплати на періодичні видання через пошту падають на 15-20 відсотків. В 2015 році ми спробували  сповільнити цей тривожний і небажаний процес, провівши декілька акцій – День передплатника, преміювання та нагородження призами працівників пошти за оформлення передплат. В результаті передплата 2015-го скоротилася лише на 9 відсотків.

Як правило, редакція чи видавництво забезпечують від сили 50 відсотків передплати на свою продукцію, інших 50 припадає на пошту. Тут важлива роль листоноші і його контактів з тими, кого він обслуговує. Його вага і авторитет серед людей. Але часто самі листоноші кажуть: нехай людям дадуть достойну зарплату, і вони тоді зможуть більше писати листи своїм рідним та виписувати періодику.

Зауважу, що на ринку України нині, крім нас, ще 3-5 компаній займаються доставкою періодичних видань. Але в кожної з них тарифи за послуги втричі вищі, ніж в Укрпошти. До того ж вони обслуговують виключно крупні населені пункти.

Розробляємо систему прискореної доставки поштових відправлень. Для цього має бути  повністю замкнутий цикл: автоматизовані робочі місця, автоматизоване виробництво (автоматизоване сортування пересилань на різних рівнях), сучасна перевізна техніка. Треба також значно оновлювати автомобільний парк підприємства. Середній вік автомобіля у ньому – 14 років. А старий автомобіль, як відомо, потребує великих затрат на запчастини, на ньому перевитрачається пальне.

Плануємо закуповувати автомобілі з гідробортами, що полегшить і пришвидшить їх завантаження і розвантаження, ліквідує важку працю вантажників. Запроваджуємо систему автоматичного контролю оформлення та  доставки пошти на кожній виробничій ділянці

В минулому році відремонтували 375 поштових відділень. Це початок великої оновлюючої роботи. В цьому році плануємо провести  ремонти ще на 500600 об’єктах. Торік відкрили 32 нових відділення, в цьому році відкриємо іще 100. В них уже зовсім нова якість, новий формат роботи, повна автоматизація.

Особливою увагою користуватиметься й надалі філателія. Буде випущено 90 сюжетів марок. Конверт з маркою України – це наш своєрідний національний прапор, пропаганда наших національних символів по світах.

Штрихи

Укрпоштою започатковано приймання платежів з торговельною виручкою (прийнято платежів та переказів на суму 22,9 млн грн);

Започатковано видачу готівкових гривень та поповнення платіжних карток через POS-термінали Приватбанку;

Розширено мережу POS-терміналів банківських установ у об’єктах поштового зв’язку (“Приватбанк” – 204 термінали та “Райффазен банк “Аваль” – 125 терміналів);

Забезпечено миттєві банківські перекази коштів з картки на картку платіжних систем VISA та Master Card через сайт Укрпошти (Фідобанк);

Здійснюються оформлення депозитних договорів Фідобанка через Укрпошту, оформлення кредитних договорів в мережі відділень Укрпошти за спрощеною схемою та оформлення депозитних договорів (Банк “Михайлівський”), оформлення полісів добровільного страхування від нещасних випадків у відділеннях Укрпошти, розширено лінійку страхових продуктів.

—————————————

Укрпошта сьогодні – це майже 12 тисяч об’єктів поштового зв’язку та більше 38 тис. точок присутності по всій території країни.

Укрпошта надає споживачам 50 послуг, серед яких –  послуги з митного оформлення, послуги у сфері соціального та пенсійного забезпечення, видача довідок про доходи, призначення державної соціальної допомоги, виплата компенсацій, встановлення статусу та видача посвідчення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення “Дитина війни”, батьків та дитини з багатодітної сім’ї, “Ветеран праці”, проставляння апостиля на офіційних документах про державну реєстрацію актів цивільного стану, послуги у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців та безліч інших;

Підприємство щороку здійснює обробку та доставку споживачам понад 240 млн поштових відправлень, 16 млн посилок та відправлень з оголошеною цінністю, 15 млн переказів, доставляє понад 83 млн пенсій;

“Укрпошта” розповсюджує за передплатою та вроздріб 1 млрд примірників видань, а також видає мільйонними тиражами стандартні та художні поштові марки і блоки, конверти, листівки.

————————————————

Протягом 2015 року Укрпошта сплатила до бюджетів усіх рівнів понад 1,2 млрд грн.;

Упроваджено ВПЗ продаж електронних проїзних документів на потяги Укрзалізниці;

Започатковано соціально орієнтовані акції “Напиши листа ветерану”, з доброчинної передплати “Подаруй дитині радість читання” та “Поштова Резиденція Діда Мороза”;

Починаючи з березня 2015 року Укрпошта здійснює щомісяця перевезення та передачу періодичних друкованих видань до зони АТО – цього року Укрпоштою туди вже доставлено близько 358 тис. примірників газет та журналів;

Укрпоштою постійно проводяться різноманітні заходи для підкріплення бойового духу наших воїнів та патріотизму українців. Організовано випуск тематичної патріотичної поштової продукції, зокрема: серію конвертів “Героям Слава!”, поштових марок “За честь! За славу! За народ!”, “22 січня – День Соборності України”, “Пам’яті героїв Небесної Сотні”;

Укрпошта виготовила художні немарковані конверти на знак підтримки незламної патріотки Надії Савченко із закликом “Свободу Надії Савченко!/Freedom to Nadiіa Savchenko!”. Також ініційовано випуск поштової марки, присвяченої Автономній Республіці Крим та її корінному народу – кримським татарам.

Колективом працівників Укрпошти за період проведення АТО зібрано та перераховано для потреб військових та постраждалих внаслідок бойових дій на сході України близько 2 млн. грн. фінансової допомоги. Також зібрано та доставлено в зону проведення АТО більше 60 тонн гуманітарної допомоги.

————————————————-

У 2015 р. Укрпоштою доставлено з-за кордону близько 15 млн відправлень, а з України до інших держав їх надіслано близько 4 млн

Налагоджено доставку товарів з Китаю за 7-10 днів, дрібних пакетів “ePaсket” (до 2-х кг) (доставлено 45 тис. відправлень).

—————————————————–

Розмову провели Іван КОКУЦА, Михайло КАМЕНЮК,

газета “ПОШТІВКА”