ЗМІ: Президент Палестини був агентом КДБ

ЗМІ: Президент Палестини був агентом КДБ Поштівка
8 Вересня 2016, 12:31

Ізраїль опублікував документ з «архіву Мітрохіна», згідно з яким президент Палестинської автономії Махмуд Аббас був у списку агентів КДБ 1983 року. Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на The New York Times.

«Махмуд Аббас, президент Палестинської автономії, і президент Володимир Путін можуть мати більше спільного, ніж зацікавленість у близькосхідних мирних переговорах. Відповідно до нововиявленого радянського документа, пан Аббас, можливо, теж колись працював на КДБ», – йдеться у статті.

Оприлюднений документ походить з «архіву Мітрохіна»- потужного витоку секретних даних після розвалу Радянського Союзу, переданого британській розвідці екс-архівістом КДБ Василем Мітрохіним. Наразі цей архів зберігається у Кембриджському університеті й був відкритий для громадськості два роки тому.

Згідно з документом, Махмуд Аббас значиться у списку радянських агентів 1983 року як агент КДБ під кодовою назвою «Крот».

Палестинські чиновники назвали це викриття спробою підірвати позиції Аббаса, коли він бореться з інакомисленням в країні і шукає підтримки за кордоном, та оббрехати його. На їхню думку, Аббасу не було ніякої необхідності бути радянським агентом, тому що Організація звільнення Палестини в той час відкрито працювала з Москвою.

Дослідники з Інституту Трумана в Єврейському університеті в Єрусалимі, які виявили і розкрили згадуваний радянський документ, Гідеон Ремез та Ізабелла Гінор вважають, що він має не просто історичну цікавість, адже в той час Путін також працював у КДБ.

«Ми думали, що це важливо зараз в контексті російської спроби організувати зустріч на вищому рівні між Аббасом і Нетаньяху, особливо через спільне минуле Аббаса з Путіним у КДБ», – сказав Ремез.

Його колега зазначила, що вплив Росії на Аббаса може бути актуальним. «Ми не знаємо, що сталося пізніше, і чи продовжив Абу Мазен (інше ім’я Аббаса. – Ред.) свою службу або роботу для Совєтів, – уточнила вона. – Але тепер, коли він є главою Палестинської адміністрації, це може стати засобом тиску на нього».

Дослідники визнають, що цей документ нічого не говорить про те, як і коли Аббас був прийнятий у КДБ, що він зробив для нього, чи платили йому і як довго він залишався агентом. Водночас вони зазначають, що Михайло Богданов – заступник міністра закордонних справ Росії, який останніми днями «курсував» між ізраїльським і палестинським лідерами, – служив у Дамаску у 1983-89 і 1991-94 роках. «Ми не можемо сказати, що він був безпосередньо пов’язаний з Аббасом у той час, але ми припускаємо, що, принаймні, він знав про це протягом довгого часу, адже він є експертом з Близького Сходу», – сказав Ремез.

Він також наголосив, що оприлюдненням документа вони не намагалися «підрізати» Аббаса і насправді виступають за переговори з палестинцями – але не під егідою росіян. «Це не є доброю ідеєю по суті, тому ми вирішили, що прийшов час опублікувати це викриття», – підсумував дослідник.