- Поштівка - https://poshtivka.org -

Зі збанкрутілих банків стане легше забрати гроші

Вкладники банків-банкрутів тепер можуть отримати гроші у будь якому українському банку. Їм не доведеться стояти в чергах та їхати за грошима в інші міста.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), що займається поверненням коштів громадян з банків-банкрутів, змінює схему їх виплат. Досі для цього він вибирав від трьох до п’яти банків-агентів, які займалися цим процесом. Але найближчим часом депозити можна буде отримати в будь якому банку. Фонд уже підписав перші угоди з банками, що займатимуться цими виплатами.

“Ми відмовляємося від виплати через банки-агенти. Тому система має стати зручнішою для вкладників”, – заявив заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

Вкладники неодноразово скаржились на черги в банка-агентах, особливо при виплатах коштів з великих збанкрутілих банків. Крім того, в деяких населених пунктах не завжди є відділення агентів, і люди мали їздити за своїми грошима в інші міста. Незабаром усе це, якщо вірити запевненням Фонду гарантування вкладів, має відійти в історію. “Значно розширюється мережа пунктів виплат за рахунок того, що вкладник зможе обирати серед усіх банків, що підключені до системи”,- повідомили у Фонді. Тобто вкладник більше не буде прив’язаним до відділення одного банку-агента.

Також деякі банки відмовлялися виплачувати вкладникам гроші готівкою, посилаючись на її відсутність в касі. Замість цього вони примушували громадян покласти кошти на рахунки. Тепер у вкладників буде більше альтернатив для отримання цих грошей.

З початку 2014 року в Україні збанкрутувало вже 89 банків. Їхнім 1,5 мільйонам вкладників ФГВФО повернув депозити на суми до 200 тисяч гривень загалом на 81 мільярд гривень. Зараз під загрозою банкрутства перебуває ще близько 50 банків, які мають нестачу капіталу. До липня вони мають збільшити капітали до 200 мільйонів гривень, як вимагає Національний банк України (НБУ), або будуть закриті.

“Серед невеликих банків є установи, робота яких є результатом так званого “бебі-буму”, коли вони створювалися лише з метою подальшого перепродажу. Не факт, що ними зараз зацікавляться якісь інвестори, тому їм треба дати можливість залишити ринок. Зараз п’ять банків мають статус проблемних”, – заявила заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Чимало вкладників збанкрутілих банків залишали свої гроші у тому банку, котрий займався поверненням коштів за дорученням Фонду гарантування вкладів. “На рахунках в Укрсоцбанку залишалося близько 40 відсотків коштів, які отримували вкладники неплатоспроможних банків від Фонду: близько 25 відсотків розміщувалися на строкових вкладах і 15 відсотків – на рахунках до запитання”,- розповіла керівниця відділу депозитів та заощаджень Укрсоцбанку Ірина Стрепетова.

Державним банкам вдавалося залишати в себе навіть більше грошей. “Близько 50 відсотків вкладників, які отримували відшкодування через Ощадбанк, розміщували ці кошти на наших депозитах. При цьому ключовими факторами, що вплинули на рішення вкладників, були репутація банку і його надійність”, – прокоментував заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн. У Приватбанку повідомили, що залишали в себе 30 відсотків депозитів.

Але тепер таким банкам не вдасться монопольно нарощувати свої депозитні портфелі за рахунок збанкрутілих конкурентів. Тому для залучення нових клієнтів вони мають пропонувати їм більш вигідні умови. “Процес виплат переходить на новий етап, на котрому на першому плані будуть конкуренція і закони ринку. Переможуть ті банки, які працюватимуть швидше”, – говорить керівник управління регіонального клієнтського обслуговування Альфа-Банку Україна Олена Жіхарцева.

Перш за все банки можуть конкурувати за рахунок більш високих ставок. “Зараз популярні депозити на довгі терміни – рік і більше. Це пов’язано з бажанням клієнтів зафіксувати більш високу ставку на тривалий період на тлі зниження ставок”, – прокоментував начальник сектора розвитку роздрібного бізнесу “ОТП Банку” Юрій Пономаренко. За даними Українського індексу ставок за депозитами фізосіб, з початку 2016 року ставки по річним вкладам у гривні впали на 3,5 відсотка і зараз в середньому складають 17,45 відсотка.

Джерело:

Deutsche Welle