Заява “Газпрому” про можливість відключення газу споживачам ЄС – це підготовка нової газової кризи, – “Нафтогаз”

16 Грудня 2016, 22:49

“Нафтогаз” розцінює заяву “Газпрому” щодо можливості відключення газу європейським споживачам як підготовку Росією нової газової кризи

Про це йдеться у повідомленні НАК “Нафтогаз”.

Зазначається, що російська сторона намагатиметься звинуватити у кризі Україну, за аналогією з 2006 та 2009 роками. На це вказують як останні публічні заяви російської сторони, так і небажання “Газпрому” підписати стандартну додаткову угоду з “Нафтогазом”, яку сторони підписували вже тричі.

“Нафтогаз” вважає обсяги газу, доступні Україні, достатніми для надійного забезпечення українських споживачів газом протягом усього опалювального сезону.

“Поряд з цим дивною виглядає позиція “Газпрому”, який, з одного боку, наполягає на закупівлі “Нафтогазом” додаткових обсягів газу з Росії, а з іншого – відмовляється підписати стандартну додаткову угоду, яка усуває ризики таких закупівель для української сторони”, – йдеться у повідомленні.

Угода закріплює зобов’язання “Газпрому” постачати газ у повному обсязі, передплаченому “Нафтогазом”, не застосовувати оскаржуваний принцип бери-або-плати, не зараховувати передплати в рахунок оплати несанкціонованих поставок на окуповані території України, а також запровадити гнучкий порядок передплати та замовлення необхідних Нафтогазу обсягів газу.

Штучна криза, яку провокує “Газпром”, може бути використана Росією як засіб тиску на ЄС з метою просування обхідних газопроводів або припинення антимонопольного розслідування, яке наразі веде Європейська Комісія.

З метою попередження можливої кризи українська сторона звернулася до Єврокомісії з пропозицією невідкладно направити моніторингову місію на пункти входу та виходу російського газу до ГТС України для незалежного контролю ситуації.

Також “Нафтогаз” вкотре звертає увагу на зобов’язання “Газпрому” забезпечувати контрактні рівні тиску на російському боці газотранспортної системи.

Систематичне невиконання “Газпромом” цих зобов’язань вимагає від України використання додаткових обсягів газу. Українська сторона сподівається на виправлення порушень на російському боці ГТС в результаті переговорів Єврокомісії з російською стороною.

Заява “Газпрому” про можливість відключення газу споживачам ЄС – це підготовка нової газової кризи, – “Нафтогаз”