ЄС озвучив позицію щодо мораторію на експорт лісу

Порошенко пообіцяв лідерам ЄС скасувати заборону на експорт лісу Поштівка
6 Грудня 2016, 15:52

У Представництві ЄС в Україні поділяють бажання громадян України захистити ліси й готові надати підтримку в цьому напрямку, проте зазначають, що заборона на експорт лісу-кругляка введена в інтересах низки зацікавлених груп і не запобігає незаконній лісозаготівлі та контрабанді деревини.

“Представництво ЄС хотіло б запевнити українців, що ми поділяємо ваше бажання захистити природне довкілля України. Політика ЄС і європейська інтеграція жодним чином не ведуть до вирубки лісів; навпаки, вони допомагають їй протидіяти. Якщо Україна захоче інтенсивніше захищати свої ліси – зокрема, унікальну біосферу Карпатських гір – у цих зусиллях ЄС підтримає її”, – зазначено в заяві, опублікованій на офіційному сайті представництва ЄС у соцмережі Facebook у понеділок увечері.

У Представництві також називають повністю легітимною і прийнятною “заборону на будь-яку лісозаготівлю, обмеження на неї або навіть обмеження доступу на деякі захищені зони з обгрунтованих і доведених екологічних причин – за умови, якщо такі заборони або інші обмеження застосовуються до всіх суб’єктів на рівних умовах”.

При цьому в заяві зазначено, що, “попри заборону на експорт лісу-кругляка, в Україні триває незаконна лісозаготівля і контрабанда деревини”.

“Причина цього полягає в тому, що сучасна заборона на експорт не вирішує питання незаконного вирубування лісу. Вона лише слугує потребам деяких зацікавлених груп у деревообробній промисловості, дозволяючи їм діставати винятковий і необмежений доступ до лісових ресурсів, щоб власноручно ними скористатися. Заборона на експорт не запобігає вирубуванню лісів. Вона також не запобігає нелегальній лісозаготівлі або контрабанді лісу, адже завдяки цій забороні така незаконна діяльність стає ще більш прибутковою”, – зазначено в заяві.

У ЄС заявили про готовність підтримати підвищення штрафів за такі порушення і ефективніші правоохоронні заходи в цій сфері.

При цьому ЄС виступає проти нинішньої заборони на експорт лісу-кругляка, зазначаючи, що він є обмеженням вільної торгівлі й суперечить міжнародним зобов’язанням України у рамках світової організації Торгівлі й Угоди про асоціацію між Україною і ЄС.

“Ми працювали з українськими органами влади для знаходження рішення проблеми, яке буде чесним балансом між, з одного боку, справедливим і рівним доступом до природних ресурсів, стимулюванням торгівлі, інвестицій і економічного розвитку – і, з іншого боку, захисту цінних і унікальних природних ресурсів України”, – резюмується в заяві.

У Представництві ЄС розцінюють твердження про те, що європейська сторона має намір задовольнити свої “егоїстичні” інтереси, наполягаючи на скасуванні мораторію на експорт лісу, як помилкові.

Як повідомлялося, Верховна Рада 9 квітня 2015 року ухвалила закон, яким на 10 років заборонила експорт лісоматеріалів і пиломатеріалів у необробленому вигляді (лісу-“кругляка”). При цьому заборона на експорт лісоматеріалів деревних порід (окрім сосни) була введена з 1 листопада 2015 року, деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року.

17 травня 2016 заступник міністра економічного розвитку і торгівлі – торговий представник України Наталія Микольська повідомила, що Україні необхідно якнайшвидше врегулювати питання торгівлі необробленою деревиною, оскільки введена заборона на її експорт перешкоджає отриманню країною другого і третього транша макрофінансової допомоги ЄС сумарним обсягом EUR1, 2 млрд.

15 листопада заступник керівника парламентського комітету з питань євроінтеграції (фракція БПП) Марія Іонова повідомила, що на виконання зобов’язань України у рамках Угоди про асоціацію з ЄС уряд України готує проект закону про експорт лісу-“кругляка”. Пізніше заступник голови фракції БПП, член комітету з податкової та митної політики Оксана Продан повідомила, що у Верховній Раді немає 226 голосів для зняття мораторію.

17 листопада глава представництва Європейського Союзу в Україні Г’юг Мінгареллі повідомив, що Кабінет Міністрів України направив у Європейську комісію свої пропозиції про врегулювання цього питання. Президент України Петро Порошенко під час переговорів з керівниками інститутів ЄС 24 листопада у Брюсселі повідомив про намір ініціювати скасувати мораторій на експорт необробленої деревини, що відкриє шлях для третього транша макрофінансової допомоги ЄС у розмірі EUR600 млн.

У свою чергу, новий сервіс Google надав змогу оцінити масштаби вирубки лісів в Україні.

Джерело:

Інтерфакс-Україна