- Поштівка - https://poshtivka.org -

Як ветеранові АТО «відвоювати» землю?

Як показує досвід, реалізація на практиці учасниками АТО свого права на безоплатну приватизацію земельних ділянок зазнає певних труднощів.

Передусім це пов’язано зі складнощами військовослужбовців (членів їх сімей), які виникають в ході отримання необхідної інформації щодо вільних земельних ділянок. Крім того, є проблеми з належним оформленням необхідних документів, що підтверджують статус учасника бойових дій (довідка, посвідчення). Тому варто звернути особливу увагу на ці пункти та бути як слід освіченим у деталях самої процедури.  Також важливо заздалегідь покушати вільну земельну ділянку, що, як свідчить практика, інколи зробити не так просто.

Перш ніж розпочинати такі пошуки, варто визначитись з бажаним цільовим призначенням майбутньої земельної ділянки. Після цього необхідно звернутися з письмовим запитом про надання публічної інформації (щодо наявності земель державної та комунальної власності, не наданих у власність/користування) залежно від обраної земельної ділянки до територіального органу Держземагентства України/відділу містобудування та архітектури органу місцевого самоврядування. Або самотужки знайти, якщо пощастить, вільний земельний наділ, звернувшись за допомогою до публічної кадастрової карти України (http://www.map. land.gov.ua/kadastrova-karta). Втім, обрана ділянка може перебувати у приватній власності, проте не внесена до Державного земельного кадастру України.

Акцент

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій гарантує  першочергове відведення  земельних ділянок для індивідуального  житлового будівництва, садівництва  і городництва.

Земля як відрада за жахи війни

Обороняючи Україну від окупанта на Донбасі, відстоюючи її суверенність та незалежність, кожен учасник антитерористичної операції справедливо може претендувати на гідну подяку від громади і держави. Звичайно, компенсувати втрачене здоров’я або змусити забути про жахіття війни держава не в змозі, але забезпечити ветерана АТО ділянкою землі, яка служитиме хоч якоюсь відрадою за пережите – цілком. “Поштівка” поцікавилася, наскільки складною та багатоетапною є на сьогодні процедура приватизації землі для учасників бойових дій.

Право на землю захищає закон

Учасники бойовий дій на Сході України мають право на першочергове відведення земельних ділянок.

Так, законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок.

Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в АТО.

Цільове призначення та норми

Для того, щоб розуміти на яку площу землі можна розраховувати, ветеранові АТО потрібно одразу визначитися, що він планує з тією землею робити.

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме у таких розмірах: для ведення садівництва – не більше 0,12 га; для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара.

Як отримати ділянку: процедура та етапи

Клопотання

Відповідно до Земельного кодексу України, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Документи

Окрім того, необхідно подати копію паспорта та копію реєстраційного номера облікової картки платників податків (ідентифікаційного номера).

Розгляд

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Землеустрій

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, – із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Реєстрація

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Рішення

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом – після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Власність

Згідно з статтями 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Важливо

Право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації.

Цифра

Щомісяця в Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру надходить близько 5-6 тисяч заяв на отримання земельних ділянок. Усього ж учасники АТО подали 87,5 тис. заяв, з яких вже задоволено 70,5 тис. або 80%.

Газета “ПОШТІВКА”, №12 від 18 липня 2016 р.