Як скоротили нормативи: українцям перерахують субсидію за новими правилами

субсидії уряд
22 Серпня 2017, 14:37

При призначенні субсидій вестимуть облік доходів за минулі півроку, а не календарний рік, як рахували до цього

Кабінет міністрів знову переглянув програму субсидій. Українцям заборонили оформляти знижку і за місцем фактичного проживання і за місцем прописки одночасно. Крім того, уряд скоротив нормативи споживання і вирішило вважати доходи по-новому. Сайт “Сегодня” з’ясував, як і для кого зміниться розмір субсидії.

Нормативи по-новому

У травні Кабінет міністрів скоротив нормативи на опалення, а наприкінці минулого тижня – і на газ. Нововведення набудуть чинності тільки з початком опалювального сезону – в жовтні цього року. До слова, українська влада в меморандумі з МВФ взяла на себе зобов’язання переглядати нормативи споживання комунальних послуг. Субсидія покриває комуналку тільки в межах цих норм, за все “зайве” потрібно платити самостійно. Як неодноразово заявляли українські чиновники: чинні в Україні нормативи занадто завищені. Чим нижче нормативи, тим менше держава витрачає на субсидії і тим економніше повинні споживати українці.

ЯК СКОРОТИЛИ НОРМАТИВИ

НА ОПАЛЕННЯ:

  • З 5.5 до 5 кубу газу на квадратний метр
  • З 65 до 51 кВт*год електроенергії (якщо електричне опалення)
  • З 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла (якщо центральне опалення)

НА ГАЗ:

Якщо є тільки газова плита:

  • З 4,4 до 3,3 кубу газу на особу

Якщо є газова плита і немає гарячої води:

  • З 7,1 до 5,4 кубометра на особу

Якщо є і газова плита, і газовий водонагрівач:

  • З 14 до 10,5 кубометра на особу

Наприклад, минулого опалювального сезону родина з чотирьох осіб в будинку 60 квадратних метрів, яка використовує газ і для опалення, і для підігріву води, і для приготування їжі з субсидією могла спалювати 386 кубометрів. Саме такий обсяг покривала субсидія. Цього опалювального сезону для цієї ж родини норматив з газу скоротять до 342 кубометрів. Якщо продовжити витрачати по старому нормативу, без субсидії доведеться заплатити за 44 куби газу. За діючого тарифу це 305,8 гривні (з квітня цього року куб газу коштує 6,95 гривні).

Водночас родина з чотирьох осіб в квартирі площею 60 квадратів, з центральним опаленням і газовою плитою, минулого опалювального сезону могла спалювати зі знижкою 3,28 Гкал тепла і 56 кубів газу. Цього опалювального сезону субсидія компенсує всього 2,58 Гкал і 42 кубометри газу. Тарифи на опалення в усіх містах різні. Якщо, наприклад, в Рівному така родина продовжить використовувати тепло за старим нормативом, самостійно доведеться заплатити за 0,7 Гкал (1011 гривень). Водночас за “зайвий газ” доведеться віддати 97 гривень.

“Рівень оснащеності індивідуальними лічильниками газу є поки що низьким. А там, де є лічильники, статистика говорить, що соціальні нормативи завищені – родина стільки не споживає. Чому повинні платити за нормативами? Уряд проаналізував ситуацію і наблизив соціальні нормативи газу на приготування їжі і підігрів води до рівня фактичного споживання послуги”, – прокоментував рішення Кабміну міністр соцполітики Андрій Рева.

“Уряд проаналізував ситуацію і наблизив соціальні норматив газу на приготування їжі і підігрів води до рівня фактичного споживання послуги”, – упевнений Андрій Рева.

Як рахуватимуть доходи українців

Уряд 18 серпня ухвалив рішення переглянути також і період, за який враховуються доходи при нарахуванні субсидії. Якщо раніше рахувався середній дохід на одного члена родини за минулий календарний рік, зараз рахуватимуть середній дохід за минулі два квартали, тобто півроку. Такі зміни дозволять враховувати при розрахунку субсидій зростання мінімальної зарплати вдвічі в січні цього року.

Щоправда, бувають і зворотні ситуації, уточнюють в Міністерстві соціальної політики. Якщо українець торік багато заробляв, а цього року, наприклад, втратив роботу, враховувати його дохід за минулий календарний рік, тоді як він потребує допомоги, – несправедливо, пояснюють у відомстві.

Як рахуватимуть дохід при нарахуванні субсидії:

  • На майбутній опалювальний сезон – дохід з січня по червень 2017-го
  • На неопалювальний сезон 2018 року – дохід з липня по грудень 2017-го

Розглянемо на конкретному прикладі. Родина з трьох осіб, яка стабільно офіційно отримувала дві мінімальні зарплати, за старими правилами цього року могла платити за комуналку не більше 156 гривень. А за новими правилами, з урахуванням зростання мінімалки, цього опалювального сезону заплатить за комунальні послуги вже не більше 627 гривень.

Фактично, для деяких родин новий період розрахунку субсидій призведе до того, що розмір знижки скоротиться вчетверо. Згідно з даними Держстату, в середньому зарплати українців за минулий рік зросли майже на 20%. Водночас мінімальна зарплата зросла вдвічі – з 1600 до 3200 гривень.

Ще минулого року в Міністерстві фінансів підрахували, що зростання мінімальної зарплати дозволить заощадити на субсидії близько п’яти мільярдів гривень.

Нагадаємо, кількість субсидіантів в Україні скорочуватиметься, прогнозують чиновники. Доходи українців зростають, а різке зростання тарифів вже позаду. Цього року без “знижки” залишили родини, які накопичили борги за комунальні послуги як мінімум за два місяці.

Як скоротили нормативи: українцям перерахують субсидію за новими правилами