Як платити за воду менше: важливі поради та нові правила обліку

вода
7 Серпня 2017, 11:55

У кожній багатоповерхівці мають бути встановлені загальнобудинкові лічильники, у тому числі, на воду. Українці будуть платити не тільки за показниками квартирного лічильника, але й оплачувати частину втрат всередині будинку.

У деяких будинках таких втрат зовсім немає, в той час як в інших багатоповерхівках «губляться» десятки кубометрів, і всім жителям таких будинків доведеться за це платити. Втрати можуть бути пов’язані з поривом труб, незаконними підключеннями до системи. Крім того, чутливість деяких квартирних лічильників не враховує невеликі протікання змішувачів.

Україна витрачає «даремно» сотні літрів питної води, зазначає експерт у сфері енергоефективності Анна Шумейко. Ще кілька років тому норматив споживання питної води на одного українця становив близько 260 літрів, у той час як в Німеччині споживають 105, а в Чехії – 125 літрів на людину. У 2014 році норматив споживання в Україні скоротили до 4 кубометрів на місяць (це приблизно 140 літрів на день). Саме на норматив нараховується субсидія і за ним платили українці в будинках без лічильників.

Подорожчання води і суворий облік використаних кубометрів змусили багатьох українців замислитися про економію. Як вважають експерти, помінявши свої побутові звички, можна не тільки значно скоротити суми в платіжках, але і зберегти питну воду.

Почати можна з простого. Наприклад, включати кран тільки коли користуєтеся водою. «Багато хто просто відкривають кран вранці і вмиваються. Чистять зуби, милять обличчяа – а вода іде. І з посудом та ж ситуація – воду не використовують, а кран відкритий», – ділиться своїми спостереженнями киянка Оксана. Найпростіші методи економії, вважає Ганна Шумейко, дозволять за рік економити сотні гривень.

Ще один спосіб витрачати менше води – встановити на змішувачах водозбережні насадки-аератори. Звичайний кран може пропускати до 16 літрів води за хвилину, а кран з аератором – 3-4 літра за хвилину. З таким аератором можна мити посуд, вмиватися і навіть приймати душ.

Наступний крок – «модернізувати» зливний бачок. Варто поміняти зливний бачок в туалеті на той, який використовує менше води. Для цього можна придбати спеціальний бачок з енергозберігаючою системою, яка контролює подачу води, або ж просто встановити в бачок наповнену водою пластикову пляшку – це допоможе зменшити обсяг води в бачку. Правда, заощадити завдяки такому рішенню вдасться не багато.

Нова побутова техніка з високим класом енергоефективності. Пральна машина з класом енергоспоживання А+ і вище допоможе заощадити за місяць десятки літрів води. Також пральну машину варто заповнювати повністю, але не перевантажувати, адже це збільшує споживання електрики.

Також експерти радять тим, хто хоче економити, приймати душ, а не ванну. Приймаючи душ протягом п’яти хвилин, витрачається максимум 100 літрів води, а для наповнення ванни необхідно більше 200 літрів.

За діючими тарифами, прийняти ванну в Україні можна в середньому за 25 гривень (в залежності від обсягу ванни і конкретного тарифу постачальника), а душ – всього за чотири гривні. Ранкова гігієна може обійтися в дві гривні. Відзначимо, тарифи на воду у всіх містах різні. Вартість води залежить від інфраструктури та економіки підприємства.

До слова, через скорочення споживання води деяким постачальникам довелося просити Нацкомісію підвищити тарифи. Чим більше води продається, тим легше окупити роботу підприємства. Ще одна причина для подорожчання – зростання зарплат. Нагадаємо, з першого січня зарплата українців повинна бути не менше 3200 гривень. Підприємствам довелося переглянути фонд заробітної плати, а додаткові витрати закласти в нові тарифи.

При цьому заробітні плати, за інформацією НКРЕКП, є найбільшою складовою витрат. Наприклад, якщо українець витратив на холодну воду 100 гривень, 38,2 гривні підуть на зарплати співробітникам місцевого «Водоканалу», 27,4 гривні витратять на світло (насоси працюють на електроенергії), 21,2 гривні – на банківські послуги, перевірку лічильників, 70 копійок – на погашення відсотків по кредитах, 4,5 гривні – на ремонт, 6,5 гривні – на амортизацію і 1,5 гривні на податки і збори.

Джерело:

Сегодня

Як платити за воду менше: важливі поради та нові правила обліку