Як не захворіти в сезон застуд?

Як не захворіти в сезон застуд? Поштівка
4 Жовтня 2016, 12:15

Осіння прохолода, підбадьорлива свіжість, перше золоте листя на деревах… Аби насолодитися цією красою, а не хлюпати носом, варто вчасно подбати про своє здоров’я.

Найголовніше – здоровий спосіб життя

Жодні пілюлі не допоможуть, якщо ми по-плювацькому ставитимемося до свого організму. Намагаймося ж дотримуватися хоча б мінімуму рекомендацій лікарів.

Збалансоване харчування

Фрукти, ягоди, овочі потрібно споживати щоб забезпечити організм вітамінами й мінералами, крім того,  рослинна їжа – це природний сорбент.  Також дуже важливо вживати білкову їжу, адже білок – це природний імуностимулятор.

Здоровий сон 

 Якщо спати менше 5 годин або ж 5-6 годин, то вірогідність серйозно захворіти буде в 4,5 рази вище, ніж якщо спати 6-7 годин і більше.

 Прогулянки на свіжому повітрі

Чисте прохолодне повітря дуже корисне для дихальних шляхів. Крім того, піша прогулянка замість поїздки у транспорті допоможе не підхопити вірус.

Позитивні емоції

Позитивний настрій на життя захищає організм від різноманітних інфекцій. Такі почуття та емоції як радість, трепет, співпереживання, задоволення, любов, захоплення зміцнюють імунітет.

Перевірте стан шлунково-кишкового тракту

Якщо виникають проблеми з імунітетом, перше, що необхідно зробити, – обстежити шлунково-кишковий тракт. Тому що на 70 % за стан імунітету відповідають клітини, які знаходяться в слизовій кишківника. Якщо їжа погано перетравлюється, то відбувається інтоксикація організму. Через інтоксикацію знижується активність імунної системи, і людина стає сприйнятливою до захворювань. Тому перш ніж починати курс імунотерапії, потрібно нормалізувати роботу кишківника. До речі, важливо дотримуватися навіть такого простого правила – ретельно пережовувати їжу.

Ще одна можлива проблема травної системи – порушення відтоку жовчі.  Якщо є дискінезія жовчовивідних шляхів (тобто розлад рухової функції жовчного міхура та позапечінкових проток) чи холецистит, то виникає застій жовчі. Застій жовчі спричиняє, по-перше, зниження виробки імуноглобулінів (людина хворіє ангінами, фурункульозом), по-друге – появу алергічних реакцій. Печінка також є органом імунної системи: в ній руйнуються токсини, котрі потім надходять до жовчного міхура. Він скорочується, жовч виходить в шлунок, звідти – в кишківник і виводиться з організму.  Тому дуже важливо підтримувати здоров’я всієї травної системи.

Їжа  як ліки

Для активації клітин і для синтезу імуноглобуліну необхідний білок. Тому слід споживати їжу, багату на білок, зокрема м’ясо, твердий сир.  Білок – це природний  імуностимулятор. Тому що  імуноглобуліни – антитіла, які виробляє організм для боротьби з хворобою,  – це і є білок. Інтерферон, інтерлейкіни (молекули, якими обмінюється  імунна система) – це теж білок. Лише ті, хто має проблеми з нирками чи печінкою, мають обмежити споживання білкової їжі.

Корисно їсти овочі, які містять багато фітонцидів. Це хрін, редька, цибуля, часник. Щоб “активувати” лікувальні властивості часнику, його слід перед вживанням подрібнювати.

Збираємо аптечку

Для носа

Дуже часто під час застуди й ГРВІ турбує закладений ніс. В аптеках є величезний асортимент судинозвужувальних крапель. Від найдешевшого нафтизину до дорогих імпортних спреїв. У чому між ними різниця? Варто звертати увагу на діючу речовину.

Класифікація судинозвужувальних крапель для носа

  1. Препарати короткої дії (4-6 годин). До них належать краплі з діючою речовиною: нафазолін, фенілефрин і тетризолін. Ці препарати найчастіше при тривалому застосуванні викликають медикаментозний риніт. Тому з ними потрібно бути особливо обережними. Краплі на основі фенілефрину – оптимальні для застосування у дітей дошкільного віку.
  2. Препарати з дією середньої тривалості (6-10 годин). До цієї групи належать ліки на основі ксилометазоліну, трамазоліну. Ці препарати найчастіше застосовуються для невідкладної допомоги (біль у вусі, алергічна реакція), тому що вони швидко діють.
  3. Препарати тривалої дії (понад 10 годин). Краплі цієї групи – на основі оксиметазоліну.

Важливо пам’ятати, що будь-які судинозвужувальні краплі небезпечно застосовувати більш як 5 днів! До них може виникати звикання, і без “дози” зняти набряк буде вже неможливо. Дуже неприємне ускладнення після їх тривалого застосування – розвиток вазомоторного риніту, позбавитися від якого дуже складно.

Для зволоження слизової оболонки носа можна застосовувати спреї на основі морської води. Також захистити слизові оболонки від пересихання допоможуть масляні краплі. Звісно, краще запобігти пересиханню природнішим шляхом – зволожувати повітря у приміщенні, більше пити води. Якщо ж це не допомагає, і носоглотка пересихає, знадобляться масляні краплі. Часто вони містять рослинні екстракти, тому алергікам слід користуватися ними з обережністю. При закапуванні в носові ходи масло тонким шаром покриває слизові оболонки і запобігає їх пересиханню.

Для горла

В домашній аптечці потрібно мати антисептики місцевої дії: пастилки, льодяники чи спреї. Що важливо пам’ятати про біль у горлі? Якщо біль у горлі поєднується із закладеністю носа – скоріше за все, це вірусна інфекція, ГРВІ. Якщо ж  сильний біль у горлі – це єдиний симптом, а нежитю немає, то найімовірніше, що запалення викликано бактеріальною інфекцією. У випадку бактеріальної інфекції необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, оскільки це може бути ангіна чи навіть дифтерія.

По-перше, не варто переносити застуду на ногах. Підхопивши вірус, бажано хоча б на день залишитися вдома, побути в теплі, відпочити, щоб організм мав сили на боротьбу з хворобою. Під час застуди слід пити багато рідини. Це допомагає вимивати з організму токсини. Не варто відразу приймати антибіотики – вони не діють проти вірусів, до того ж грамотно підібрати антибіотик здатен лише лікар. Якщо температура піднімається не вище 38 градусів, і якщо дозволяє стан здоров’я (немає серцево-судинних захворювань тощо) – не потрібно одразу приймати жарознижувальні засоби. Температура свідчить, що організм виявив вірус і бореться з інфекцією. Тож як тільки помічаємо перші ознаки застуди, перше, що слід робити – це відпочивати, пити багато рідини, бути в теплі і регулярно провітрювати кімнату. Тобто допомагати своєму організму впоратися з хворобою. І звісно, звернутися до лікаря.

Редакція “Поштівки” бажає вам міцного здоров’я!

Порада

Аскорбінова кислота підвищує опірність організму до інфекцій, тому вона вкрай потрібна організму в сезон застуд.

Продукти з найбільшим вмістом вітаміну С:

Шипшина,перець солодкий (червоний і зелений), чорна смородина, обліпиха, зелень петрушки, кріп,  капуста (брюссельська, цвітна, кольрабі, червонокачанна, білокачанна свіжа і  квашена), ківі, апельсини, лимон.

Газета “ПОШТІВКА” №23 від 3 жовтня 2016 року

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!