Як не купити фальшиві ліки?

Уряд не радить фармкомпаніям грати в дефіцит ліків Поштівка
21 Вересня 2016, 15:44

Купуючи ліки, ми віримо, що вони нам допоможуть, сподіваємося на швидке одужання. На жаль, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно понад 700 тисяч людей помирає від ліків-підробок. За різними підрахунками кількість підробок ліків в Україні складає від 12 до 40 % фармацевтичного ринку. Фальсифіковані медичні препарати можуть або зовсім не містити діючої речовини, або містити не той інгредієнт. Та навіть якщо в ліках правильна діюча речовина, може виявитися замало її дози, аби допомогти пацієнту. Фальсифікати часто виготовляються в неналежних і антисанітарних умовах із залученням персоналу, який не має відповідної кваліфікації. Такі ліки можуть містити невідомі домішки і бути заражені бактеріями.

Як убезпечити себе від підробок і купувати лише якісні препарати? Кореспондент “Поштівки” Ірина Ситенко побувала на майстер-класі “Як навчитися відрізняти грубі підробки ліків та не купити заборонені ліки”. Організували його засновники проекту “Ліки Контроль” Наталія Гуран і Максим Любарець.

Акцент

“Ліки Контроль” – це мобільний додаток для контролю за якістю ліків. Програма допомагає  захистити споживачів ліків від підробок та безальтернативних призначень лікарів. Ввівши номер реєстраційного посвідчення лікарського засобу, можна перевірити, чи воно дійсне, чи  не заборонено цю серію ліків. За допомогою сервісу можна шукати аналоги препаратів; фільтрувати результати за країною-виробником; виключати з пошуку компоненти-алергени; переглядати інструкції до препаратів.

На що звертати увагу, купуючи ліки?

Перевіряйте аптеку

Не купуйте ліки в кіосках, підземних переходах. В кожної аптеки має бути ліцензія на роздрібну торгівлю лікарськими засобами.  Інформацію про наявність ліцензії, як правило, можна знайти в куточку споживача. Великий ризик наразитися на підробку, купуючи ліки в інтернеті.

У червні 2016 року Інтерпол спільно з ООН і ВООЗ провів спецоперацію “Пангея IX”, після чого в 103 країнах (зокрема і в Україні) було закрито 4932 інтернет-аптеки, вилучено 12 мільйонів фальшивих лікарських засобів і 270 тисяч виробів медичного призначення. Перед тим як аптеки закрили, вони вже встигли заробити понад 50 мільйонів доларів.

Увага!

Найбільше  фальсифікату (до 50%) продається в інтернеті: в онлайн аптеках, на форумах

або у приватних осіб.

Кілька порад, як убезпечити себе:

  • Не купуйте ліки на сайтах, де не вказано номер телефону і фізична адреса аптеки.
  • Намагайтеся не купувати ліки без консультації з лікарем.
  • Не купуйте ліки в аптеках, де ціни набагато нижчі, ніж у конкурентів.

Перевіряйте термін придатності та умови зберігання

Перевірте термін придатності, а також, чи дотримані умови зберігання. Деякі ліки потрібно зберігати лише в холодильнику. Якщо фармацевт дістає упаковку таких ліків просто з полички, краще утримайтеся від покупки.

Оглядайте упаковку

Має бути якісна поліграфія, чіткі написи, маркування шрифтом Брайля. Часто виробники наносять на упаковку додаткове захисне маркування, про що зазначають на своєму офіційному сайті. Назва препарату на упаковці, в інструкції та на блістері має збігатися. Збігатися має також назва та адреса виробника.

Звертайте увагу на серію

Серія зазначається на вторинній (зовнішній) упаковці та на блістері. Нерідко в ЗМІ можна побачити сенсаційні заголовки на кшталт: “В Україні заборонили но-шпу”, “В Україні заборонили відомі ліки від застуди” тощо. Насправді ліки забороняють рідко, найчастіше йдеться про певну серію ліків. Чому окремі серії препаратів забороняють? Причина зазначається у розпорядженнях Держлікслужби. Найчастіше причину вказують тоді, коли заборона тимчасова. Найпоширеніші причини заборони імпортних препаратів – це фальсифікація. Виробник сам відстежує свої лікарські засоби і звертається до Держлікслужби, інформуючи про підробки. Ще одна причина – це коли перевіркою встановлюється, що препарат зберігався неправильно і втратив свої властивості. Буває, що у пацієнтів виникають ускладнення або навіть трапляються смертельні випадки, – тоді всю серію вилучають і тимчасово забороняють, доки не пройде розслідування і не з’ясується, чи дійсно ці ліки мають небезпечні побічні ефекти. Іноді серію забороняють, бо була порушена технологія виробництва. Найбільше заборонених серій серед популярних препаратів, тих, що мають великий попит.

На сьогодні у 833 препаратів в Україні є заборонені серії.

Перевіряйте дозу діючої речовини

Особливо прискіпливо перевіряти ліки потрібно, якщо ви лікуєте важкі захворювання. Україна займає перше місце в Європі за розповсюдження туберкульозу, який стійкий до антибіотиків. Одна з причин – це неякісні ліки. Коли доза речовини вказана одна, а насправді діючої речовини набагато менше, це дуже небезпечно. Людина тривалий час вживає препарат, але насправді не лікується, а “привчає” свою хворобу до цих ліків.

Наталія Гуран,  засновниця проекту “Ліки Контроль”: “Я взяла загальну статистику в Україні і Німеччині з онкологічних захворювань. В Німеччині одужують майже 70 % хворих. В Україні цей показник ледь дотягує до сорока. Я порівняла наші країни, тому що в Україні минулого року були переглянуті протоколи лікування –  вони збігаються  у нас і в Європі. Тобто ми лікуємося від тих самих захворювань, приблизно на тих самих стадіях, тими самими ліками. Але результат лікування дуже сильно відрізняється. Це говорить і про якість медичних послуг, і про спосіб життя. Але не в останню чергу це говорить саме про якість лікарських засобів і їхню справжність”.

Зверніть увагу на реєстраційне посвідчення

Усі ліки повинні мати реєстраційне посвідчення. Воно зазначається на упаковці та в інструкції. Якщо його на упаковці не вказано, то це не лікарський засіб, а БАД (біологічно активна добавка). БАДи повинні мати сертифікат відповідності на цю біодобавку.

Усі ліки повинні мати сертифікат якості на кожну серію.

Особлива увага до найпопулярніших препаратів

У розвинених країнах найбільше підробляють дуже дорогі препарати, які не покриваються страховками. У нас, крім високовартісних препаратів, підробляють ще й ті ліки, які мають постійний попит. В Україні серед імпортних препаратів рекордсмен за підробками – це но-шпа, часто підробляють спазмолітики, вітаміни, гормональні препарати. Найбільше фальсифікату походить з Індії та Китаю.

Газета “ПОШТІВКА” №20 від 12 вересня 2016 р.

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!