- Поштівка - https://poshtivka.org -

Врожай горіхів впав на 40% через погоду

Два роки тому українці зібрали 110 000 тон волоських горіхів. У 2016-му через примхи погоди врожай, за даними асоціації “Укрсадпром”, знизився на 40%.

Зараз за обсягами експорту горіхів Україна поступається тільки США і Мексиці. Основними покупцями плодів є Туреччина, Ірак, Іран, Молдова, Ліван і Греція. Українські горіхи готові експортувати і країни Євросоюзу. Європейців цікавлять великі їх партії екстра-класу.

“В Україні горіхи в основному збирають в господарствах населення і обробляють, як правило, вручну, що впливає на якість продукту і обсяги виробництва. Тому нашим горіхів складно конкурувати з лідерами ринку”, – розповідає провідний експерт компанії “УкрАгроКонсалт” Ольга Мозгова.

В результаті на зовнішньому ринку українська продукція коштує дешевше, ніж у конкурентів. У 2015-му тонну українських горіхів купували по $ 4000, тоді як за німецькі платили $ 12000, за китайські – $ 11000, молдавські та румунські оцінювали в $ 7000. Наприклад, Туреччина закуповує багато українських горіхів в шкаралупі, допрацьовує їх на своїх підприємствах, створюючи додану вартість, а потім експортує в інші країни.

“Україні потрібно активізувати просування своїх горіхів на зовнішніх ринках, – впевнена директор київського офісу« Української горіхової асоціації », керівник Академії горіхівництва Олена Івченко. – Основна перевага наших волоських горіхів в тому, що вони вирощені без застосування пестицидів і, по суті, є органічною продукцією “.

Наростити експорт українським виробникам заважає недосконалість податкового законодавства. Багато партій вивозяться з країни за сірими схемами. За статистикою, легальний експорт волоського горіха без шкаралупи становить 28695 тонн, тоді як насправді він досягає 80000 тонн.

“Експорт дуже тінізований, і дані офіційної статистики і операторів ринку значно різняться”, – підкреслює Мозгова.

Легально горіхи на зовнішній ринок поставляють не більше п’яти компаній. Вони мають сертифіковані потужності по переробці і доопрацювання горіха в шкаралупі. Багато експортери завищують вартість партії, щоб збільшити відшкодування ПДВ. Крім того, вони вказують, що придбали горіхи у фізичних осіб, які виростили їх на власних земельних ділянках, тому такі доходи не обкладаються податком на доходи фізичних осіб. З огляду на те, що попит на продукцію є (наприклад, з боку кондитерських компаній), ціни на горіхи в світі прогнозовано будуть зростати.

Багато українських підприємств, оцінивши прибутковість цього напрямку, вже почали збільшувати площі під посадки промислове вирощування волоських горіхів.

“До 2025-го площі для промислового вирощування горіхів можуть вирости до 25 000 гектарів, а їх виробництво може сягнути 170 000 тонн на рік”, – прогнозує Мозгова.

Україна є одним з найбільших експортерів волоських горіхів в світі і входить в ТОП-5 їх виробників. Ці плоди можуть рости лише на 7% земної кулі, а територія нашої країни повністю потрапляє в цю зону. Найкраще волоські горіхи ростуть у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях. При цьому вирощують їх в основному в невеликих приватних господарствах. Промислові горіхові сади займають, за даними «Української горіхової асоціації», всього 2 500 га з 44 000 га.

Джерело:

Українська аграрна конференція