Відомий економіст порадив “ліки” для української економіки

Пол Кругман
22 Жовтня 2017, 23:45

Нобелівський лауреат Пол Кругман детально розібрав економіку України і дав свої поради щодо її оптимізації.

“Необхідно проводити реформи, а це позначиться на долі малих і середніх компаній. Боріться з корупцією, встановіть верховенство права, очистіть фінансову систему — і малий бізнес почне бурхливо розвиватися. Але я зроблю застереження: реформи треба робити не для малого бізнесу, а для всієї країни”, – стверджує лауреат.

Кругман упевнений, що економіка України базується на експорті сировини.

“А це не дуже привабливе середовище для невеликих компаній. Щоб це змінити, потрібно докласти багато зусиль, хоча умови зараз у вас непогані”, – сказав він.

На думку Кругмана, утриматися гривні на плаву допомагає експорт сировини при маленьких зарплатах всередині країни.

“Гривня сильно девальвувала за останні роки, але все одно вона достатньо міцна, враховуючи, наскільки у вас низька продуктивність праці. Вся справа в тому, що Україна експортує сировину на зовнішні ринки, а зарплати — як і раніше невисокі. Це, до речі, теж проблема”, – говорить Кругман.

Експерт каже, що економіка України повинна бути “відкритою і справедливою”.

“У світі дуже багато грошей, які нема куди вигідно інвестувати. З реальними нульовими ставками за облігаціями розвинених країн час брати в борг. Інвесторів можна переконати вкладати в облігації країн, що розвиваються. До того ж Україні сьогодні потрібен успішний прецедент розміщення євробондів, щоб знову опинитися у фокусі уваги інвестиційних фондів”, – сказав нобелівський лауреат.

Також він розповів, як можна змусити великі компанії платити податки в країнах, де у них реально відбуваються бізнес-процеси.

“Це можна зробити двома способами. По-перше, податки потрібно збирати в тій країні, де реалізуються продукти конкретної компанії, а не там, де знаходиться головний офіс або формально зареєстрована юридична особа цієї компанії. Такий підхід неідеальний, але міг би вирішити проблему. По-друге, якщо ключові економічні сили погодяться поставити офшори на місце — ті просто зникнуть”, – рекомендує експерт.

Кругман запевняє, що якщо великі гравці в економіці домовляться між собою закрити податкові гавані, то це буде зовсім нескладно.

“Наостанок скажу ще, що багато урядів просто не вміють збирати податки”, – додав він.

Джерело:

businessua.com