Українцям повертатимуть вкрадені гроші

Українцям повертатимуть вкрадені гроші Поштівка
22 Серпня 2016, 15:00

Гроші 11 мільйонів українців, що мають картки Visa, будуть більш захищені. З 1 серпня банки зобов’язані повертати їм вкрадені шахраями гроші.

Віза на захист

Українці будуть менше страждати від шахраїв, що крадуть гроші з їхніх платіжних карток. З 1 серпня платіжна система Visa запровадила в Україні принцип нульової відповідальності для власників усіх своїх карт. Це означає, що банки будуть змушені повертати громадянам вкрадені кошти за свій рахунок.

“Якщо шахраї вкрали гроші з карти людини без її сприяння цьому, то людина не несе відповідальності за це. Після проведення розслідування банк повинен буде повернути йому гроші, – розповіла директор з управління ризиками компанії Visa Лариса Макарова. – Зараз є багато випадків, коли клієнт приносить гроші в банк, кладе їх на карту, а банк говорить, що в разі чого він відповідальності не несе. Це неправильно”.

За даними учасників ринку, зараз картки Visa активно використовує 11 мільйонів українців.

Досі банки часто відмовлялись у поверненні коштів через те, що клієнт повідомив про їхню крадіжку вже після здійснення неправомірної трансакції. При цьому в Національному банку України (НБУ) констатують, що кількість шахрайських операцій з картками українців постійно зростає.

Шахрайський збиток

“Кожен другий банк показав торік збитки від шахрайських операцій. В чотири рази збільшилися операції через інтернет, або крадіжка грошей без фізичного використання карток шахраями, – говорить начальник відділу департаменту платіжних систем НБУ Володимир Харченко. – Значно виросла кількість випадків, коли шахраї, представляючись працівником банку, випитують усі реквізити, дані картки й людина сама розповідає всю цю інформацію”.

Системна неготовність

Інші платіжні системи поки що не готові застосовувати такий принцип. “Visa це запускає, а ми поки подивимося, як це працюватиме, – прокоментував віце-президент з розвитку бізнесу представництва MasterCard Europe в Україні Сергій Францишко. – Потрібно розуміти, що існують різні види шахрайства. Багато що залежить від відносин клієнта з конкретним банком, і треба розуміти, за які саме операції банк готовий нести відповідальність, а за які ні”. На сьогодні картки MasterCard використовує приблизно 18 мільйонів українців.

Поза простором

У системі “Простір”, що належить Нацбанку, також поки що не готові перекласти відповідальність на крадіжки виключно на банки. “Нацбанк уважно слідкує за всіма нововведеннями на ринку роздрібних платежів та буде оперативно реагувати на всі виклики, роблячи національну платіжну систему максимально комфортною як для банків, так і для кінцевих споживачів, – повідомили DW в НБУ. – Проте слід розуміти, що запровадження цього принципу у випадку із системою “Простір” не є критичним через те, що вона є локальною”. У Нацбанку також запевняють, що на практиці ця система відрізняється “значно меншим ступенем ризику шахрайських операцій”.

Незастосування нульової відповідальності у цьому випадку буде проблемою для невеликої кількості людей: за даними Нацбанку, картки “Простір” зараз використовує лише 200 тисяч громадян.

Маємо пильнувати

Значна кількість шахрайських операцій відбувається через банкомати. Тому нам радять більш уважно їх оглядати, перед тим, як ними користуватись.

“На те місце, куди клієнт вставляє в банкоматі карту, шахраї ставлять спеціальний пристрій, який зчитуює дані магнітної смуги, – розповідає начальник сектора відділу моніторингу ризиків платіжних карт Укрексімбанку Володимир Омельчук. – Водночас камера на банкоматі пише пін-код, який вводить клієнт. Шахрай у зручний для нього час підходить, знімає цей пристрій з банкомату, а далі на підроблену карту записує дані магнітної смуги, пін-кода. Далі відбувається крадіжка грошей з рахунку клієнта”.

Часто крадіжка грошей з картки відбувається через те, що її власник, не бажаючи того, сам розголошує шахраям усю інформацію. Тому банкіри радять громадянам уважніше ставитися до операцій з власними платіжними картками. Шахраї телефонують і представившись співробітниками банку просять людину назвати дані картки, начебто для проведення якоїсь операції. При цьому, 60-65 відсотків громадян повідомляють їм ці дані, включаючи CVV-код, який є таємним. Не робіть цього. Пильнуйте свої гроші!

Олена Губар, DW.COM

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ШАХРАЇВ

Нікому зі сторонніх осіб не повідомляйте пін-код своєї картки

Варто запам’ятати: зараз є шахраї, які представляючись співробітниками банку, виманюють цей таємничий код. Пам’ятайте, представники банку ніколи не просять назвати пін-код картки, у них є інші способи ідентифікації Вас як клієнта.

Не зберігайте пін-код разом з карткою

Ви можете загубити гаманець, або у вас його можуть вкрасти. Тому просто запам’ятайте свій пін-код і ніколи не носіть його з собою.

Завжди майте під рукою телефони гарячої лінії вашого банку

Якщо вже так сталося, що ви втратили банківську картку – загубили чи стали жертвою злодіїв – негайно зателефонуйте до обслуговуючого банку та попросіть її заблокувати.

Звертайте увагу на зовнішній вигляд банкомату

Якщо бачите на банкоматі підозрілі пристрої, краще скористайтесь іншим. Якщо банкомат несподівано забрав у вас картку чи не віддає гроші, не відходячи від банкомату, зателефонуйте в банк та заблокуйте картку.

Коли вводите пін-код, прикривайте цмфри від сторонніх осіб

Бажано, щоб наступна за вами людина у черзі до банкомату, знаходилася на відстані, яка не дозволяє розгледіти ваш пін-код. У іншому випадку, не соромтеся прикривати клавіатуру банкомату рукою.

Не користуйтеся послугами сторонніх осіб біля банкомату

Люди похилого віку часто просять допомогти зняти готівку з картки, при цьому біля банкомату називають незнайомцям свій пароль. Іноді буває й так: банкомат забрав у вас картку або не видав гроші. Одразу біля вас виникає невідомий “помічник”, який намагається “допомогти”. Не довіряйте таким людям.

Чекайте, доки банкомат видасть повідомлення про завершення вашої операції

Після завершення банківської операції не поспішайте відходити від банкомату. Дочекайтесь, доки на екрані банкомату з’явиться повідомлення на кшталт “Операцію завершено, дякуємо” та інформація, що не стосується вас особисто (реклама послуг банку тощо).

Не здійснюйте покупки карткою через підозрілі сайти

Задля збереження ваших коштів не здійснюйте оплати карткою будь-де. Зараз став популярним такий вид шахрайства як фішинг. Шахраї створюють сайт-двійник платіжної системи та через нього отримують ваші персональні дані – логін на пароль доступу до Інтернет-банкінгу. Тож звертайте увагу на сайти, які ви відвідуєте та на яких здійснюєте оплати.

Не зберігайте свої паролі на сайтах

Часто сайти, через які здійснюються покупки, пропонують вам зберегти логін та пароль, аби полегшити користуванням наступного разу. Не робіть цього. Також чистіть історію браузера, адже через історію ваших заходів хакери можуть отримати доступ до ваших персональних даних.

Контролюйте рух коштів на вашому картковому рахунку

Для контролю за рухом коштів  бажано підключити смс-банкінг або Інтернет-банкінг.